Google prichádza v Austrálií s najväčšou investíciou.

Google prichádza v Austrálií s najväčšou investíciou.

Google v priebehu piatich rokov v Austrálii investuje 1 miliardu austrálskych dolárov (736 miliónov dolárov), ako uviedol technologický gigant v dnešnom vyhlásení, čo len niekoľko mesiacov po tom, čo pohrozil stiahnutím svojich služieb z krajiny, v reakcii na prísnejšie vládne nariadenia.

Hlavná prevádzková divízia Alphabet uviedla, že plánuje rozšírenie cloudovej infraštruktúry, zriadenie výskumného centra, v ktorom pracujú austrálski výskumníci a inžinieri, a partnerstvo s vedeckou agentúrou Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO). Tým pádom plánuje spolupracovať s austrálskou vládnou agentúrou na vedeckom výskume, ktorý bude zahŕňať projekty o čistej energii a ochrane Veľkej koralovej bariéry.

Generálna riaditeľka Google Australia – Mel Silva, ktorá začiatkom tohto roka pohrozila zablokovaním vyhľadávacieho nástroja služby Google v krajine, uviedla, že plán výdavkov prinesie značné technologické zdroje a investície.

Premiér Scott Morrison v rámci vyhlásení financovania v Sydney uviedol, že ide o „vyjadrenie dôvery vo výške 1 miliardy austrálskych dolárov“ v stratégii digitálnej ekonomiky Austrálie, ktorej cieľom je dostať krajinu do roku 2030 medzi 10 najlepších digitálnych ekonomík sveta.

Morrison ďalej poznamenal: „Rozhodnutie spoločnosti Google má veľké výhody pre austrálske spoločnosti, keďže pracujeme na ekonomickom oživením, ktoré máme pred sebou,“ … „Prinesie to viac pracovných miest v oblasti STEM v rámci naše krajiny,“ … “naprieč programovaním, počítačovou vedou a umelou inteligenciou (AI).“ (dodal s použitím skratky STEM – pre vedu, technológiu, programovanie a matematiku)

Silva sa v januári počas vypočutia v austrálskom parlamente vyhrážala, že zablokuje vyhľadávač Google, aby sa vyhli zákonom, ktoré by nútili spoločnosť a prevádzkovateľa sociálnych médií Facebook platiť spravodajským kanálom za obsah zverejnený na ich webových stránkach.

Súviasiace: Francúzsko pokutuje Google 268 miliónmi a tak pristúpi na zmeny

Avšak zákon išiel napred a Google ustúpil od svojej hrozby. Google aj Facebook namiesto toho uzavreli licenčné kontrakty s väčšinou hlavných mediálnych spoločností, sídliacich v Austrálii.

Federálna vláda plánuje začať s preskúmaním účinnosti zákona v marci.

Austrália tiež uviedla, že plánuje prinútiť veľké internetové spoločnosti, aby prevzali právnu zodpovednosť za ohováranie a dezinformácie, ktoré sú súčasťou ich platforiem, čo je zmena, proti ktorej sa technologický sektor vo veľkej miere postavil.

Morrison nakoniec poznamenal: „Musíme vynaložiť rovnaké množstvo úsilia, aby sme sa uistili, že digitálny svet je bezpečný a dôveryhodný.“

Spoločnosť Google pôsobí v Austrálii už dve desaťročia a pre súčasnosť lokálne zamestnáva takmer 2 000 ľudí. Program firmy pomôže vytvoriť viac ako 6000 pracovných miest a ekonomike pridá hodnotu približne o 6,7 miliardy austrálskych dolárov (4,9 miliardy amerických dolárov).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, ZDnet

Facebook komentár