Zisk_akcioveho_trhu_je_za_10_rokov_najvacsim_v_140_rokoch

Desať rokov po minimách finančnej krízy, akciový trh zaznamenal jeden z najlepších desaťročí za takmer 140 rokov.

Podľa banky Goldman Sachs, 10-ročná návratnosť pre americký akciový S&P 500 na úrovni 15% sa nachádza na hodnote 94. percentilu všetkých 10-ročných období, ktoré sú datované až do roku 1880. Typická 10-ročná návratnosť je od roku 1880 na hodnote 9%.

Zisk_akcioveho_trhu_je_za_10_rokov_najvacsim_v_140_rokoch_graf

Tom Essaye, ktorý je zakladateľom spoločnosti Sevens Report Research, poznamenal: “Jednou z unikátnych častí desaťročia trvajúcom býčom (rastúcom) trhu je to, že ho poháňalo niekoľko rôznych faktorov,” … „Na začiatku to bol Fed … kolo po kole vo forme kvantitatívneho uvoľňovania (QE).“

“Následne to prešlo do niečoho viac tradične udržateľného, čo predstavovalo ekonomické oživenie. Videli sme to v polovici desaťročia. A následne býčí trh podporilo zníženie daní.”

Späť k rekordným maximám

Trh z hlbín finančnej krízy dosiahol návratnosť v hodnote viac ako 300 percent, keďže americký akciový index S&P v marci roka 2009 dosiahol 666 bodov. Index S&P 500 v auguste 2018 dosiahol historicky najvyššiu úroveň, po politických opatreniach pre oblasť firiem, ako je zníženie daní z príjmov právnických osôb. Dokonca rok 2019 bol rekordným rokom, keďže akciové trhy zaznamenali najlepší začiatok do roka, v priebehu najmenej 30 rokov.

Akciový index S&P 500 sa aktuálne nachádza pod 5% pod rekordnými maximami dosiahnutými v auguste minulého roka.

Ale nebolo to všetko len o hladkom plachtení. Najnovšie zlyhanie trhu sa udialo koncom roka 2018, kedy burza utrpela najhorší december od Veľkej hospodárskej krízy. Akciový index S&P 500, čelil obavám z príliš agresívnej menovej politiky Federálnej rezervnej banky a možnej recesie, na základe čoho poklesol o 20 percent zo svojej maximálnej z vnútro-dennej báze počas Štedrého dňa a tým sa z technického hľadiska dostal do medvedieho trhu.

Moment hybnosti?

Po tomto historickom desaťročí sa objavujú náznaky, že nadšenie môže vyprchať. Investori doposiaľ z akciového trhu v tomto roku peniaze skôr vyťahujú. Analytik banky Citi – Robert Buckland označil akciové trhy roka 2019 za “dokonalú rally”, keď trh stúpa aj napriek neuveriteľnému čistému odlevu z akciových fondov, vo výške 31 miliárd dolárov. Buckland poznamenal, že namiesto prílevu investorov, v súčasnosti poháňa trh spätných odkupov akcií.

Zisk_akcioveho_trhu_je_za_10_rokov_najvacsim_v_140_rokoch_graf_1

Essaye ďalej uviedol: “Decembrový výpredaj bol naozaj nepríjemný, pretože každý si uvedomuje, ako dlhým je tento rast. Býčí trh netrvá večne. Takže akékoľvek znamenie, že rast je u konca a býčí trh navyšuje strach v mysliach investorov, pretože posledný výpredaj, ktorý sme prežili, bol pred 10 rokmi a bola to katastrofa, dokonca 10 rokov je obdobie, odkedy na to ľudia určite nezabudli.“

Citi poznamenala, že ak však investori začnú opäť nakupovať, mohli by dodať impulz pre rast. Niektorí investori si však myslia, že rast akciových trhov by mohol vytvoriť zisk aj 11. rokom za sebou, keďže Fed zmiernil nastolenie svojej menovej politiky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár