S&P_500_je_realne_skor_S&P_5_Dominuju_technologicki_giganti

Všeobecný akciový index S&P 500 má byť širokým zastúpením americkej ekonomiky. Ak teda vkladáte peniaze do indexového fondu, možno si myslíte, že robíte dobrú dobre pri diverzifikáciu svojich aktív.

Avšak môžete sa mýliť. V súčasnosti je to v podstate S&P 5.

Päť najväčších spoločností v S&P 500 – teda najväčšie spoločnosti zo sektora technológií – tvoria takmer 20% trhovej hodnoty celého indexu. Spoločnosti Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet – vlastník spoločnosti Google a Facebook majú hodnotu vo výške 4,85 bilióna dolárov. Všeobecný americký akciový index S&P 500 má trhovú hodnotu okolo 26,7 bilióna dolárov.

To by mohol byť veľkým problém pre investorov, ktorí plánujú odchod do dôchodku alebo iné dlhodobé ciele, ktorí nerozumejú rizikám, že budú mať všetky svoje tzv. “vajcia” v jednom košíku.

Podľa portfólia manažéra spoločnosti Tocqueville Asset Management – Johna Petridesa, posledný krát kedy bol dosiahnutý taký vysoký váhový faktor v indexe S&P 500 v jednom sektore (technológiách), bolo tesne pred prasknutím technologickej bubliny v roku 2000.

Petrides v správe ďalej uviedol: „Diverzifikácia vašich aktív je základom investovania. Rozloženie investícií do rôznych tried aktív, akcií, regiónov, sektorov, typov investícií je jedným zo spôsobov, ako môžu investori kompenzovať to, že nemajú krištáľovú guľu na predpovedanie budúcnosti.“

2 obrie technologické spoločnosti v hodnote viac ako 4 celých sektorov

Spoločnosť Petrides sa obáva najmä toho, že dve najväčšie spoločnosti v indexe – Apple a Microsoft – majú v akciovom index S&P 500 vyššiu váhu ako niektoré priemyselné odvetvia.

Apple a Microsoft tvoria zhruba 4,5% trhovej hodnoty indexu S&P 500. To je viac ako podiel v odvetviach energetiky, verejných službách, nehnuteľnostiach a základných materiálov.

Petrides ďalej uviedol: „Kúpa fondu s označením S&P 500 Index je ako dnes kúpiť ojazdené auto bez toho, aby ste otvorili kapotu a vybrali sa na jazdu … naozaj viete, čo kupujete?“

Keď investori začnú uprednostňovať jeden sektor, zvyčajne to nekončí dobre. Petrides v rozhovore uviedol, že ide v podstate o mentalitu stáda. A má obavy, že ocenenia najväčších akciových spoločností sú v súčasnosti príliš vysoké.

Petrides poukázal na to, že okrem vysokej váhy pre sektor technológií v roku 2000, finančné akciové spoločnosti boli taktiež neprimerane veľkou časťou indexu v roku 2007, tesne pred zánikom banky Lehman Brothers a Veľkej recesie. Sektor zo sektoru energetických surovín mal tiež nezvyčajne vysoký podiel v roku 2008, pred poklesom cien ropy.

Súvisiace: Apple, Amazon, Microsoft a Alphabet dosahovali $1 bilión podobne

Petrides v správe ďalej uviedol: „Súčasná koncentrácia v odvetví nie je predpoveďou blížiacej sa záhuby, ale skôr budiacou výzvou pre investorov, aby si boli vedomí možného rizika, ktoré „podielom na trhu“ vlastne jednoducho preberajú jednoducho.

Investori, ktorí si stále želajú vystavenie voči širšiemu trhu sa môžu poobzerať aj po ďalších fondoch a ETF, ktoré vlastnia spoločnosti indexu S&P 500, alebo sú mierne iného zloženia.

Ostatné indexové ETF fondy okolo indexu S&P 500

Napríklad gigant z oblasti správy finančných prostriedkov – Invesco ponúka ETF S&P 500 s rovnakým rozložením. Ako už názov napovedá, fond by mal vlastniť všetky akcie v akciovom indexe a ich porovnateľné rozloženie. Avšak môže sa líšiť rozloženie sektorov.

A existuje ďalší ETF, ktorý je odvodeným od indexu S&P 500. Exponential ETFs spravuje index Reverse Cap Weighted U.S. Large Cap ETF, ktorý kladie najvyššie váhy na najmenšie spoločnosti.

Bohužiaľ, oba fondy v posledných rokoch zaostávajú za výkonnosťou indexu S&P 500. Aj keď by váženie akcií v portfóliu mohlo mať nejaký podstatný zmysel, je ťažké prekonať širší trh, keď jeden sektor prevyšuje všetky ostatné.

Zdá sa, že stratégia vloženia väčšieho množstva peňazí do menších spoločností indexu S&P 500 je zásadne chybná. Reverse Cap ETF má momentálne najvyššiu váhu v maloobchodných spoločnostiach ako L Brands, Gap, Nordstrom a Macy’s. Tak sa dostávame ku koreňu dôvodu, prečo dosahuje menšie trhové výnosy. Ich akcie za posledný rok prepadli.

Z tohto dôvodu môžu investori pri kúpe bežného indexového fondu potrebovať úsmev a znášať jeho nedostatky. Áno, máte značné vystavenie kvintetu technologických firiem. Ale výnos je môže byť naozaj potešujúci.

Timothy Chubb, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Girard, poznamenal: „Byť vystavený takému podielu v technologickom sektore je problémom, ktorý by sa nemal ignorovať. Existujú porovnania s koncom 90. rokov. Musíme si však uvedomiť, že tieto spoločnosti dosahujú lepšie ako priemerné príjmy a rast výnosov vo svete, s problémovým dosahovaním výnosov je naozaj dôležitý.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár