Smerovanie_akcioveho_trhu_aktualne_urcuje_FED_a_FAANG

Akcie technologických spoločností rastú a investori sú nadšenými ohľadom možnosti nižších úrokových sadzieb od Federálneho rezervného systému. Toto predstavuje dva hlavné katalizátory na základe ktorých, trhy v poslednej dobe fungujú.

Ale Phi Bak, ktorý je generálnym riaditeľom investičnej spoločnosti Exponential ETF si myslí, že investori môžu v týchto dňoch príliš veľa rizika riskovať.

Technologický akciový index Nasdaq v tomto roku prudko vzrástol o takmer 25%, keďže ľudia sa zamerali na investovanie do tzv. akcií firiem s označením FAANG – Facebook, Amazon, Apple, Netflix a (v menšom rozsahu) materská spoločnosť Google – Alphabet. Firma Microsoft, ktorá má aktuálne hodnotu viac ako 1 bilión dolárov, tiež prudko vyletela.

Bak ďalej poznamenal, že hodnotové akcie sú stále pozadu, pretože investori sa príliš zameriavajú na pravdepodobnosť zníženia úrokových sadzieb, čo viedlo k nezáujmu širšieho trhu, ktorý bol do značnej miery koncentrovaný v technologickom sektore.

Je treba sa zamerať na všeobecný trh a nie Big Tech

Exponential ETF fond zameraný na spoločnosti amerického akciového indexu s označením Reverse Cap Weighted US Large Cap ETF je rozloženým na celý trh, avšak sa v tak veľkej miere nezameriava na akcie firiem FAANG.

Firma Exponential berie akcie indexu S&P 500 a rozloží ich tak, že menšie spoločnosti ako sú maloobchodní predajcovia Nordstrom, Gap a L Brands, majiteľ nákupných centier Macerich a finančné spoločnosti ako Jefferies a Affiliated Managers Group predstavujú najväčšie podniky, namiesto veľkých technologických spoločností.

Táto stratégia v tomto roku priniesla o niečo lepší výnos ako širší trh. Reverse Cap ETF dosiahol výnos 21% v porovnaní s 20% ziskom všeobecného indexu S&P 500, čo dokazuje, že peniaze sa nemusia len vynaložiť na hŕstkou špičkových technologických firiem.

Exponential spravuje aj American Customer Satisfaction ETF, čo je fond, ktorý vlastní veľké podiely v spoločnostiach, ktoré spotrebitelia naozaj milujú.

Apple, Amazon a Netflix sú vedúcimi spoločnosťami v ETF. Ale aj sú tam aj firmy ako Hershey, Alaska Air, Vonage, Clorox, Keurig Dr Pepper a MetLife. Tento fond drží krok aj so širším trhom, keďže zatiaľ v tomto roku získal 20%.

Investičný košík spoločností je lepšie mať rozložený na viac firiem ako len na pár a jedná sa naozaj o výhodnú diverzifikáciu. V prípade poklesu trhu, môžu spoločnosti s označením FAANG čeliť rozsiahlejším prepadom.

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár