Tesla-sa-coskoro-stane-najziskovejsou-akciou-v-indexe-S&P-500

Keď sa spoločnosť na výrobu elektromobilov Elona Muska – Tesla v pondelok oficiálne pripojí k americkému indexu S&P 500, okamžite sa stane najvýkonnejšou akciou v indexe pre rok 2020.

Akcie spoločnosti Tesla počas tohto roka zatiaľ dosahujú výnos takmer 700%, čo je viac ako dvojnásobok súčasnej najlepšej zložky indexu, čo sa týka výkonnosti pre rok 2020.

Keď v polovici novembra bolo oznámené zaradenie do indexu S&P 500, akcie vzrástli takmer o 65%.

Druhá najvýkonnejšia akciová spoločnosť v indexe S&P 500 pre tento rok je tiež len nedávnym prírastkom. Internetová spoločnosť Etsy, ktorá sa k indexu pripojila v septembri, v roku 2020 zatiaľ dosahuje výnos v hodnote 325%. Firma Carrier Group, ktorá bola odčlenenou od spoločnosti United Technologies po fúzii tejto spoločnosti so skupinou Raytheon, svojim investorom v toto roku zarobila až 225%.

Giganti spomedzi výrobcov čipov Nvidia a AMD, PayPal a Bath & Body Works a majiteľ značky Victoria’s Secret – L Brands sa tento rok viac ako zdvojnásobili.

Hneď ako sa bude oficiálne jednať o akciu indexu S&P 500, veľkí investori – najmä správcovia podielových fondov a ETF, ktoré sú určené na prispôsobenie indexu, budú musieť mať vo svojich portfóliách spoločnosť Tesla.

Mnohé z týchto fondov už vlastnia podiely v spoločnosti Tesla, pretože by bolo ťažké prekonať širší trh bez toho, aby boli vystavené najziskovejším akciám tohto roku. A predajcovia nakrátko (stávok na pokles), ktorí vsádzajú na Teslu, prišli o veľké obnosy finančných prostriedkov.

Tesla je najväčšou spoločnosťou, ktorá bola kedy pridaná do tohto indexu. S trhovou hodnotou viac ako 625 miliárd dolárov sa okamžite stane šiestou najhodnotnejšou spoločnosťou v rámci skupiny S&P. Za ňou budú iba giganti ako Apple, Microsoft, Amazon, vlastník spoločnosti Google – Alphabet a Facebook.

Súvisiace:
Hodnota spoločnosti Tesla už smeruje k $600 miliardám
Elon Musk sa chystá získať ďalšiu výplatu $1,8 miliardy od firmy Tesla

Automobilka Tesla má v súčasnosti hodnotu o viac ako 100 miliárd dolárov, čo je viac ako investičný gigant Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway a Muskova osobná čistá hodnota jeho majetku je tiež vyššia ako hodnota “Veštca z Omahy“.

Podľa informácií časopisu Forbes a agentúry Bloomberg je Musk v skutočnosti druhým najbohatším človekom na planéte. Pred ním sa nachádza len generálnym riaditeľ skupiny Amazon – Jeffom Bezosom a trhová hodnota spoločnosti Tesla je tiež vyššia ako kombinované ocenenie svetových automobiliek GM, Ford, Fiat Chrysler, Toyota, Volkswagen, Daimler, Honda a Nissan.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár