India_sa_snazi_vyriesit_svoju_krizu_elektronickymi_peniazmi_2016

Takmer mesiac potom, ako indický premiér Narendra Modi oznámil, že 86% hotovosti sa pre podozrenie z rastúcej nezákonnej činnosti stala bezcennou, táto krajina navrhla riešenie pre digitálne rozšírenie nedostatku papierových peňazí.

Počnúc Štedrým dňom, indická vláda usporiada každodennú lotériu pre každého, kto sa zaregistruje do nového systému elektronických platieb.

Výherné sumy sa pohybujú zhruba od 15 po až 1 500 dolárov, čo vyvrcholí 14. apríla, kde sa v zlosovaní bude hrať o viac ako 1,5 milióna dolárov.

Súvisiace: Kríza hotovosti v Indii: 5 kľúčových otázok

Modiho riešenie je pokusom o to, ako dostať Indiu do 21. storočia. Kým USA vykonáva zhruba polovicu všetkých transakcií v elektronickej podobe, Švédsko okolo 98%, India digitálne vykonáva len 5% svojich platieb.

Amitabh Kant, ktorý je generálnym riaditeľom štátom vlastnenej organizácie NITE Aayog, poznamenal: “Naším cieľom je, aby sme okolo digitálnych platieb vytvorili masové hnutie tejto krajiny.” NITE Aayog je organizácia, ktorá prišla s nápadom okolo lotérie elektronických platieb.

Pre vstup do lotérie sa občania musia zapísať do nového systému a získať identifikačné číslo. Každým dňom bude vláda losovať z čísel, ktoré môžu vyhrať 15 dolárov. Na týždennej báze budú k dispozícií aj väčšie objemy, v rozsahu od 73 po 1472 dolárov a záverečná sada šiestich vylosovaných čísel na jar budúceho roka bude môcť vyhrať 17 000 až 1,5 milióna dolárov.

Ak všetko pôjde podľa plánu, lotéria presvedčí veľkých počet Indov (India má 1,25 miliárd obyvateľov), aby sa vzdali ich závislosti na hotovosti, ktorá je v súčasnej dobe nedostatkovým tovarom.

Dňa 8. novembra, premiér Modi vydal zákaz používania všetkých bankoviek v hodnote 500 a 1000 rupií (zákaz vstúpil do platnosti iba štyri hodiny neskôr) cez obavy, že väčšina týchto peňazí bola získaná nelegálne alebo sa používala pre nedovolené činnosti. Nazval ich “čiernymi peniazmi” a tak poslal Indov do dlhých rád, v ktorých do 30. decembra môžu vymeniť svoje staré bankovky za nové.

Po hlavnom oznámení nasledovala rozsiahla panika. Pred bankomatmi boli davy ľudí, keďže sa snažili o výber zákonného platidla. Dokonca aj ľudia, ktorí mohli získať bankovky o hodnote 2 000 prišli s rozsiahlymi sťažnosťami, keďže si zákazníci a podnikatelia medzi sebou nevedeli tieto bankovky vymieňať. Mnohí sa obávali, ako vôbec budú platiť za jedlo a účty, keďže bankové účty nemajú milióny Indov.

Súvisiace: Celosvetový predaj diamantov klesá kvôli Indií

Vzhľadom na nedostatok infraštruktúry pre podobnú digitálnu migráciu sa ekonómovia domnievajú, že spotrebitelia budú musieť chvíľu počkať, kým uvidia ďalší významný prínos okolo zákazu hotovosti. Zatiaľ jediné skupiny, ktoré z toho profitovali sú spoločnosti elektronických platieb. V chudobnejších oblastiach sa obchodovanie prepadlo.

Modi a jeho kabinet dúfajú, že počas najbližších niekoľkých mesiacov táto lotéria pomôže urovnať následky búrlivých opatrení.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters,

Facebook komentár