Indicky_miliardar_krvaca_v_telekomunikacnej_cenovej_vojne_2017

Jeden z najbohatších mužov Indie stráca rozsiahle finančné prostriedky v telekomunikačnej cenovej vojne krajiny.

Reliance Communications, ktorá je poskytovateľom mobilných služieb vo vlastníctve miliardára menom – Anil Ambani, čelí prepadu cien akcií o viac ako 20%, keďže počas dnešného obchodného dňa sa dostali na najnižšiu úroveň za takmer rok.

Náhly prepad akcií nasledoval po správe portálu Economic Times, kde táto firma, ktorá si požičala 6,5 miliardy miliardy dolárov, minula dátum splatnosti pre najmenej 10 bánk.

“Sme v procese komunikácie so všetkými našimi veriteľmi,” povedal hovorca spoločnosti Reliance Communications s tým, že spoločnosť do konca septembra plánuje splatiť jej veriteľom fianční prostriedky o rozsahu 3,9 miliardy dolárov.

Súvisiace: Aplikácia umožní obyvateľom nakupovať a predávať zlato cez smartphone

Spoločnosť v sobotu vykázala ročné straty vo výške 200 miliónov dolárov, čo je pokles oproti 100 miliónov dolárom, dosiahnutým v predchádzajúcom roku.

Ak chcú vykonať splácanie dlhu, plánujú získať 1,7 miliardy dolárov tým, že predajú 51% svojej spoločnosti mobilných telekomunikačných veží, kanadskej spoločnosti zo správy aktív – Brookfield Infrastructure. Zvyšných 2,2 miliardy dolárov bude pochádzať z oznámenej fúzie Reliance s menším rivalom – Aircel. Obe ponuky boli ohlásené v minulom roku a čakajú na konečné schválenie regulačnými orgánmi.

Tento pondelkový trhový debakel je posledným úderom pre Reliance Communications, keďže problémom čelila zhruba aj pred rokom. Cena akcií firmy za 12 mesiacov klesla takmer o 60% a len za posledný mesiac o 40%.

Dokonca sa nejedná o jediného telekomunikačného hráča Indie, ktorý musí čeliť problémom. Vodafone sa v marci rozhodla zlúčiť jej indické operácie s miestnou konkurenčnou spoločnosťou Idea Cellular, keďže čelila miliardovým v stratách. Tento krok by by mohol vytvoriť vedúcu telekomunikačnú spoločnosť na trhu, s väčším počtom predplatiteľov ako je počet obyvateľov v USA.

Súčasný líder – Bharti Airtel vo februári získal indickú divíziu nórskej spoločnosti Telenor.

Súrodenecká rivalita

Všetci bojujú voči rovnakému protivníkovi – Ambaniho staršiemu bratovy – Mukeshovi, ktorý je taktiež najbohatším mužom Indie. Súrodenci si rozdelili ríšu Reliance, od ich otca, po jeho smrti v roku 2002, čím sa snažia voči sebe bojovať.

Mukesh Ambani financuje Reliance Jio, najnovšieho účastníka v indickom telekomunikačnom priemysle, ktorý vletel na scénu v septembri minulého roka a počas šiestich mesiacov ponúkal zadarmo 4G internet. Táto “senzačná” ponuka mu počas tohto obdobia dala dohromady viac ako 100 miliónov zákazníkov.

Súvisiace: Najbohatší muž Indie ponúka bezplatný 4G internet pre 1 miliardu ľudí

Už v súčasnosti čelí rozsiahlym objemom dlhov a existujúci hráči odpovedali tým, že osekali ich vlastné ceny, aby sa pokúsili byť taktiež konkurenčnými.

Reliance Communications vo svojej správe zisku nenápadne naznačila, že “bezplatné ponuky narušili tento trh vo veľmi rozsiahlej miere” a sú na vine za prebiehajúcu “krízu” v tomto sektore.

Spoločnosť dodala: “Telekomunikačný sektor v Indii bol počas uplynulého finančného roka veľmi negatívne ovplyvnený konkurenčným súbojom, ktorý sme predtým ešte nevideli.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, WSJ

Facebook komentár