My, tu v The Dollar Vigilante (TDV), sme boli roky obrovskými fanúšikmi Huga Salinasa Price, a to nielen kvôli jeho podnikateľským úspechom, vďaka ktorým sa stal miliardárom, ale preto, že teraz trávi podstatnú časť svojho času tým, že sa snaží vrátiť striebro ako peňažný prostriedok v jeho domovskej krajine – Mexiku. 

Prednedávnom bol Hugo citovaný v King World News tvrdiac, že striebro by mohlo byť v Mexiku speňažené už tento rok, a tak sme ho oslovili, aby sme dostali nejaké objasnenie toho, čo verí, že sa môže stať a aké následky to môžu mať. 

Necháme Huga, aby sa predstavil sám pre tých, ktorí ho nepoznajú, ale aby sme poskytli nejaké informácie, pán Salinas Price založil firmu Elektra, je multi-miliardový predajca elektroniky a zamestnáva vyše 37 000 ľudí vo vyše 1 000 predajňach v Mexiku, Guatemale, Hondurase a Peru. 

The Dollar Vigilante (TDV): Veľmi pekne vám ďakujeme, že ste si našli čas na dnešný rozhovor s nami! Mohli by ste sa prosím predstaviť a poskytnúť našim čitateľom nejaké informácie o vás. 

Hugo Salinas Price (HSP): Mám 79 rokov, môj otec bol Mexičan, z mesta Monterrey a matka Američanka z Bryn Athyn, Pensylvánia, kde som sa narodil. Vzdelanie som získal prevažne v anglicky hovoriacich školách. Oženil som sa skoro, keď som mal 22 rokov a koncom tohto roka sa s manželkou tešíme na naše 57. výročie. Neukončil som žiadne vysokoškolské vzdelanie. (Redaktorská poznámka: Teraz ďalší „nevzdelaný“ miliardár ako sa o tom píše v našom poslednom poste na blogu: Debtucation). 

Vo veku 20 rokov som sa rozhodol zasvätiť  svoj život nejakej produktívnej práci, a tak som sa začal vzdelávať prevažne sám. A ako to chcelo šťastie, tak sa mi podarilo vybudovať malú firmu, ktorá zabuduváva rádia do malých obchodných reťazcov, predavajúcich tovar dlhodobej spotreby verejnosti v splátkach. Po 38 rokoch vykonávania tohto jedného zamestnania som odovzdal celé vedenie môjmu najstaršiemu synovi, ktorý bol naozaj veľmi úspešný. Určite to nie je moja zásluha, že som považovaný za miliardára – to môj najstarší syn, on je za to úplne na vine. 

Keďže ma vždy zaujímali monetárne záležitosti, na „dôchodku“ som sa začal venovať premýšlaniu o probléme nestability v modernej spoločnosti. A tak som dospel k otázke strieborných peňazí, v roku 1995, keď som napísal malú knihu „Striebro – Cesta pre Mexiko“ (k dispozícii iba v španielčnine). A tak začala dlhá cesta, ktorá dala zmysel a cieľ môjmu starému veku. 

TDV: Kde v Mexiku žijete? 

HSP: Žijem v Mexico City, v tom istom dome od roku 1959.  

TDV: Boli ste veľmi aktívny presviedčaním v Mexickom Parlamente o integrácii striebra do peňažného systému. 

HSP: Najskôr chcem, aby bolo jasné, že moja kampaň za striebro neznamená krytie Mexického pesa striebrom. Chcem, aby bolo jasné, že moja kampaň za striebro neznamená krytie Mexického pesa striebrom. Nenavrhujem nič tak radikálne ako všeobecná reforma Mexického monetárneho systému – jednoducho preto, že takýto program by spôsobil toľko porúch a trápenia, kým by si na to ľudia zvykli, že je to politicky nemožné; a tak je zbytočné stráviť čas prácou na niečom tak „ďaleko od pravdy“. 

To, čo navrhujem je jednoducho dať kótovanú hodnotu čistej jednouncovej minci striebra, ktorá už existuje, tzv. unca „Libertad“ (redaktorská poznámka: Libertad znamená sloboda v španielčine). Táto minca v sebe nemá vrytú žiadnu hodnotu a KÓTOVANÚ peňažnú hodnotu by jej dala Centrálna banka; kótovaná peňažná hodnota by bola vždy trochu vyššia než trhová cena striebornej unce a keď cena striebra stúpne, Centrálna Banka sa prispôsobí situácii tým, že dá minci vyššiu cenu. Keď cena striebra klesne, posledná zaznamenaná hodnota ostane na tom istom mieste, tak, aby kótovaná hodnota nemohla nikdy klesnúť, iba stúpnuť, aby sa prispôsobila vyššej trhovej cene striebra. 

Týmto spôsobom by sa stalo niečo veľmi dôležité: strieborná minca by ostala trvale v obehu spolu s papierovými peniazmi, strieborná minca by sa nikdy nezrútila, pretože vyššia cena striebra by znamenala vyššiu peňažnú hodnotu mince. Ľudia by samozrejme uchovávali tieto mince a dopyt po nich by bol obrovský. Ale tiež by mohli tieto mince použiť na platby v prípadoch núdze alebo ako investície. Vynikajúci a jednoduchý spôsob ako sporiť!  

V dnešnom svete neexistuje žiadna alternatíva k nekrytým bankovkám – falošným peniazom. Všetky meny sveta sú rovnako bez akejkoľvek vnútornej hodnoty. Speňaženie „Libertad“ unce poskytne Mexičanom alternatívu a jednoduchý spôsob sporenia peňazí, ktoré sú skutočné peniaze, pretože sú vyrobené zo striebra. Úspory v „Libertad“ unci poskytnú každej rodine veľmi dôležitú rezervu, pretože sú založené na minciach, ktoré nemôžu byť znehodnotené štátom, s kolísavou hodnotou. 

TDV: OK, toto už vysvetľuje veci. Takže vaším zámerom nie je dosiahnuť úplne krytie pesa striebrom. 

HSP: Áno, ako som už spomenul predtým, NIE som za „krytie Pesa striebrom“. Snažím sa, aby tu bola jedinečná minca striebra, jednouncové rýdze striebro „Libertad“ vydávané Centrálnou Bankou a speňažené prostriedkami monetárneho kótovania. 

Vláda Mexika, takisto ako vlády každej inej dnešnej krajiny, dovolila Centrálnej Banke nafúknuť ponuku peňazí cez bankový systém. Ani jedna zo svetových vlád nikdy nebude ochotná dobrovoľne zastaviť toto nafukovanie! 

Speňažené jednouncové  rýdze striebro „Libertad“ poskytne vynikajúcu ochranu pre sporiteľov, ktorí si chcú udržať hodnotu svojich úspor pre starý vek, pre vzdelanie svojich deti alebo jednoducho preto, aby mali čo jesť, keď nastanú ťažké časy. Budú to prvé a (na určitú dobu) jediné alternatívne peniaze vo svete 21. storočia. 

TDV: Inak povedané, Mexická centrálna banka môže pokračovať v nafukovaní pod touto návrhom. 

HSP: Ani Mexická vláda, ani žiadna iná vláda na svete nikdy neodprisahá zastavenie nafukovania ponuky peňazí a zväčšovania úverov, keď to môže robiť. Práve preto potrebujeme alternatívne peniaze, ktoré môžme povedať, že budú „indexované“ k trhovej cene striebra. 

TDV: Prečo by mexická vláda dala peniazom „Libertad“ kvótovanú peňažnú hodnotu? Znamená to, že niekto môže zaplatiť určité množstvo pesa za mince a neskôr, keď hodnota striebra v pese  klesne na polovicu, bude ich môcť predať späť Centrálnej Banke za rovnakú cenu, ako ich kúpil? Nie je to podnet pre Centrálnu Banku tlačiť peniaze navyše, aby tak peso hodnota striebra nikdy nepadla? 

HSP: Inštitúcia, ktorá by minciam kvótovala peňažnú hodnotu by nebola Mexická vláda, bola by to Centrálna Banka, ktorá by podliehala Zákonodárstvu schváleným Mexickým Kongresom, ktorý má ústavnú autoritu riadiť Centrálnu Banku v tejto veci.  

O „predávaní mincí späť Centrálnej Banke“ za rovnakú cenu, ako za nich zaplatili, keď hodnota striebra klesla: Áno, môžu, ale nikto so zdravým rozumom by to neurobil. Mexické peso, ktoré obiehalo 25 rokov (1920-1945), z čoho 458 miliónov bolo novovyrazených, obsahovalo striebro, ktorého hodnota ostro klesla počas Depresie a doteraz nebolo ani jedno peso vymenené za PAPIER. Greshamov zákon, veď viete. Nikto nikdy nevymení lepšie peniaze za horšie.  

Vydávanie pesa kvôli udržaniu peso ceny striebra hore znamená infláciu a znehodnocovanie pesa oproti doláru, pričom kurz striebra je určovaný na svetových trhoch. Centrálna Banka by nemala žiadny dôvod to urobiť. 

TDV: Diskutovali sme o vašom návrhu s niekoľkými členmi Rakúskej ekonomickej komunity. Niektorí tvrdia, že striebro je príliš volatilné, aby sa použilo ako alternatíva k mene v tejto dobe… preferujú skôr zlato. Čo si myslíte o používaní striebra verzus zlata? 

HSP: Speňaženie striebornej unce by spôsobilo dopyt po nej, čo by zmiernilo túto volatilitu, ktorá je podľa mňa spôsobená manipuláciou na trhu striebra. Najlepší spôsob ako bojovať proti manipulácii je vytvoriť väčší dopyt po fyzickom striebre, ktorý zbaví obchodovanie skratiek. 

Diskusia o výnosnosti zlata je dôležité, pretože podporuje reorientáciu myslenia, ktorá je nenahraditeľná – od papiera posledných 40 rokov k zlatu, ktoré poskytne ľudstvu dlhšie trvajúce výhody.

Nakoniec sa budeme musieť dostať  od fázy „hovorenia“ a prejsť k činom, avšak nikto nemá v túto chvíľu potuchy, ako sa dostať od papiera k zlatu!  

Speňaženie striebornej mince „Libertad“  je PRVÝM KROKOM SPRÁVNYM SMEROM. Nedá to všetko do poriadku, nenapraví to všetko, je to bezbolestné a je to veľmi, veľmi atraktívne pre ľudí. Toto, drahí priatelia, je jediný  praktickí spôsob ako sa niekam dostať v živote. 

TDV: Pekne povedané. Aby bolo jasné, my v TDV sme úplne za zničenie monetárneho sveta, ak sa máme zbaviť centrálnych bánk a vlád! A tiež oceňujeme opatrnosť pri postupovaní neunáhlane, krok za krokom, ako sa o to snažíte so strieborným „Libertad“. 

Nakoniec, prednedávnom sme napísali blogový príspevok o živosti Mexickej ekonomiky (The Rumors of Mexico’s Death Have Been Greatly Exaggerated). Aký je váš celkový názor o stave Mexika a jeho ekonomiky? 

HSP: Vyzeráme skvele vzhľadom na fiškálny chaos v USA s ich 1-bilión $ rozpočtovým deficitom, kým oko dovidí. Potrebujeme, aby naši ľudia nasporili veľa striebra, aby sme mohli čeliť prichádzajúcim novým ustanoveniam v US ekonomike, ktoré budú naozaj bolestivé. 

TDV: Ďakujem vám veľmi pekne za váš čas a úsilie priniesť nejaký druh rozvážnosti do monetárneho systému. 

Na záver, toto je síce malý, ale potenciálne inšpirujúci krok, ktorý by mohol priniesť niečo závažné do monetárneho systému. Mohol by spôsobiť zhon, dokonca aj u susedných Američanov, ktorí by mohli položiť svoje ruky na strieborné Peso, čo by mohlo dokonca viesť k tomu, že by US vláda musela urobiť niečo, čo mala urobiť podľa Ústavy, ale neurobila to už niekoľko dekád: raziť peniaze zo zlata a striebra ako „strieborný dolár“. 

Prajeme Pánovi Salinas Price všetko dobré a ďakujeme mu za jeho prácu v tejto oblasti.

Zdroj: The Dollar Vigilante

Facebook komentár