Start-upy-klimatickych-technologii-v-roku-2021-uz-celosvetovo-ziskali-rekordnych-32-miliard

Podľa správy zverejnenej v priebehu tohto týždňa, technologické spoločnosti pracujúce v boji proti zmene klímy počas tohto roka už vyzbierali rekordných 32 miliárd dolárov.

V správe analytickej firmy Dealroom a propagačnej agentúry London & Partners sa uvádza, že množstvo peňazí z oblasti rizikového kapitálu, ktoré tento rok prúdia do firiem zo sektora klimatických technológií, už prekonali objemy za celý rok 2020.

Medzitým sa investície do klimatických technológií v porovnaní s rokom 2016, keď investori podporili začínajúce podniky v tomto sektore, zvýšili viac ako štvornásobne, keďže dosiahli len 6,6 miliárd dolárov.

Prichádza to najmä z toho dôvodu, že niektorí z popredných svetových investorov vítajú potenciál startupov (začínajúcich podnikov), zameraných na klímu. V pondelok generálny riaditeľ gigantu z oblasti investičného kapitálu – Blackrock, Larry Fink povedal, že v rámci jeho očakávaní v oblasti klimatických technológií vznikne ďalších 1 000 startupov s hodnotou 1 miliardy dolárov. Zatiaľ čo Bill Gates v priebehu minulého týždňa prišiel s odhadom, že v tomto systéme bude vytvorených 8 alebo 10 podobných podnikov ako firma Tesla.

V rokoch 2016 až 2021 získali najviac financií začínajúce podniky v oblasti klimatických technológií v USA, zatiaľ čo ich konkurenti z Číny, Švédska a Spojeného kráľovstva boli ďalšie v poradí.

Európa je z celosvetového hľadiska najrýchlejšie rastúcim regiónom pre klimatické technológie, ako vyplýva zo zistení, ktoré analyzujú technologické spoločnosti pracujúce na znižovaní emisií skleníkových plynov, alebo riešení dopadov klimatických zmien.

V správe sa ďalej uvádza, že európske investície rizikového kapitálu do startupov v oblasti klimatických technológií sú v tomto roku 7-násobne vyššie, ako v roku 2016, a to z 1,1 miliardy dolárov na 8 miliárd dolárov.

S výnimkou v oblasti Bay Area, amerického štátu Kalifornia je Londýn podľa správy domovom najväčšej koncentrácie začínajúcich firiem v oblasti klimatických technológií. Uvádza sa, že od parížskej klimatickej dohody – globálneho paktu uzavretého na COP21 v roku 2015, kedy sa takmer 200 krajín zaviazalo vyhnúť sa najhorším dopadom klimatických zmien – vzniklo 416 startupov v oblasti klimatických technológií. Podľa správy sú startupy v oblasti klimatických technológií v Londýne súhrnne ocenené na 28 miliárd dolárov.

Konkurent spoločnosti Google vo vyhľadávaní, spoločnosť Ecosia, ktorá využíva svoje príjmy z reklamy na výsadbu stromov, len nedávno oznámila spustenie nového fondu rizikového kapitálu pre klimatické technológie v hodnote 350 miliónov eur (405 miliónov USD) na podporu začínajúcich podnikov v celej Európe.

Generálny riaditeľ firmy Ecosia – Christian Kroll pre agentúru CNBC, len niekoľko dní pred blížiacou sa konferenciou OSN o zmene klímy v Glasgowe v roku 2021, tiež známou ako COP26, poznamenal: “Naším cieľom je vyriešiť zmenu klímy.”

„V Ecosii to robíme už dlhý čas sadením stromov,“ …“Ale to samo osebe nebude stačiť,” dodal Kroll s tým, že spoločnosť doteraz vysadila 136 miliónov stromov.

Voči svetovým lídrom a generálnym riaditeľom rastie tlak, aby výrazne znížili emisie skleníkových plynov, keďže vedci naďalej varujú, že Zem rýchlo smeruje ku klimatickej katastrofe.

Správa Dealroom a London & Partners bola vydaná v čase, pred konaním konferencie COP26.

Laura Citron, generálna riaditeľka London & Partners, vo vyhlásení, uviedla: „Technologický priemysel hrá zásadne dôležitú úlohu pri podpore inovácií v boji proti klimatickým zmenám.”

Dodala: „Aktuálne zistenia poukazujú na kreativitu firiem zaoberajúcich sa klimatickými technológiami v Londýne pri riešení klimatickej krízy. Londýnsky technologický sektor, ktorý je domovom najväčšieho zoskupenia spoločností zaoberajúcich sa klimatickými technológiami v Európe a prosperujúceho ekosystému vyhradených fondov rizikového kapitálu a urýchľovačov spolu so špičkovými výskumníkmi a talentmi, sa spája s cieľom riešiť globálnu klimatickú krízu.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár