Americké úrady tvrdia, že skutočným vlastníkom jachty Amadea je Suleyman Kerimov.

Americké úrady tvrdia, že skutočným vlastníkom jachty Amadea je Suleyman Kerimov.

Superjachta za 325 miliónov dolárov, ktorú podľa amerických úradov vlastní ruský oligarcha Suleiman Kerimov, sa v utorok začala plaviť presúvať z Fidži do Spojených štátov po tom, čo najvyšší súd tohto ostrovného štátu povolil jej zabavenie.

107 metrov dlhá jachta Amadea (vybavená heliportom, bazénom a nádržou na homáre) bola predmetom týždňového sporu o jej vlastníctvo po tom, čo sa ju americké ministerstvo spravodlivosti začiatkom mája pokúsilo prevziať v meste Lautoka (na Fidži).

Úsilie o zabavenie bolo súčasťou krokov ministerstva spravodlivosti USA s označením „KleptoCapture“ na potrestanie ruských miliardárov, v reakcii na inváziu ich krajiny na Ukrajinu a poslednou zo série podobných akcií spomedzi krajín Západu, zameraných na luxusné jachty bohatých Rusov.

Jachta Amadea s ôsmimi kajutami opustila Fidži deň po tom, čo federálny sudca v New Yorku podpísal príkaz oprávňujúci ministerstvo spravodlivosti zhabať dve lietadlá vo vlastníctve iného ruského oligarchu Romana Abramoviča, ktoré majú spolu hodnotu viac ako 400 miliónov dolárov.

Hovorca ministerstva spravodlivosti Anthony Coley v rámci tweetu s fotografiami, na ktorých Amadea vyplávala do USA pod novou vlajkou USA, napísal: „Spojené štáty sú hlboko vďačné úradom na Fidži, ktorých vytrvalosť a oddanosť vláde zákonu, umožnili túto akciu.“

Agentúra Reuters informovala že jachta začal presun z Fidži v priebehu niekoľkých hodín po tom, čo Najvyšší súd krajiny nariadil, že verejný záujem požadoval, aby loď „vyplávala z vôd Fidži“, keďže náklady na jej kotvenie tam podľa rozsudku „vyšli vládu na Fidži naozaj draho.“

V rozhodnutí sa uvádza, že Amadea „vplával do vôd Fidži bez akéhokoľvek povolenia a s najväčšou pravdepodobnosťou sa vlastník chcel vyhnúť trestnému stíhaniu zo strany Spojených štátov“.

Podľa FBI, Amadea čelí ročným prevádzkovým nákladov v rozmedzí 25 až 30 miliónov dolárov. Vláda na Fidži tieto náklady počas právneho sporu o zabavenie platila.

Jachta je registrovaná na spoločnosť Millemarin Investments, ktorá tvrdila, že Kerimov loď nevlastní, a na súde na Fidži sa postavila proti zabaveniu.

Právnik spoločnosti Millemarin – Feizal Haniff tvrdil, že skutočným vlastníkom jachty bol ďalší Rus – Eduard Chudainatov, ktorý je bývalým generálny riaditeľ štátom kontrolovanej ropnej a plynárenskej spoločnosti Rosnefť. Chudainatov nie je terčom sankcií zo strany USA, ani Európskej únie.

Haniff taktiež tvrdil, že USA nemajú jurisdikciu ohľadom zabavenia lodí na Fidži, kým tam súd nevyrieši otázku vlastníctva.

Khudainatov je na dokumentoch uvedený aj ako vlastník ďalšej superjachty Šeherezáda, ktorej hodnota je 700 miliónov dolárov. Šeherezáda je spájaná s ruským prezidentom Vladimírom Putinom, ktorý je rovnako ako Kerimov terčom amerických sankcií.

Talianska vláda zabavila Šeherezádu v priebehu minulého mesiaca v prístave Marina di Carrara.

FBI v súdnom spise uviedla, že skutočnosť, že Khudianatov je uvedený „ako vlastník dvoch z najväčších zaznamenaných superjácht, kde obe sú spojené so sankcionovanými jednotlivcami, čo naznačuje, že Khudainatov je využívaný ako nastrčený vlastník, keďže nie je ovplyvnený sankciami, čím pravdepodobne zatajujú skutočných vlastníkov“.

Minulý mesiac, keď sa USA prvýkrát pokúsili zmocniť sa lode Amadea, zástupkyňa generálneho prokurátora Lisa Monaco napísala, že už predtým „varovala, že ministerstvo sleduje každú jachtu, ktorá bola zakúpená za špinavé peniaze“.

Monaco ďalej uviedla: „Toto zabavenie jachty by malo povedať každému skorumpovanému ruskému oligarchovi, že sa nemôže skrývať, dokonca ani v najodľahlejšej časti sveta.“

Nakoniec poznamenala: “Použijeme všetky prostriedky na presadenie sankcií uvalených v reakcii na nevyprovokovanú a neopodstatnenú vojnu Ruska na Ukrajine.”

 

Zdroj: CNBC

Facebook komentár