Nový nástroj na sledovanie aktív podrobne opisuje sídla a jachty oligarchov Ruska.

Russian Asset Tracker je určený na sledovanie aktív oligarchov Ruska.

Nezisková spravodajská sieť v dnešnom dni spustila databázu Russian Asset Tracker na sledovanie majetku bohatých a významných predstaviteľov Ruska, ktorí majú prepojenie na Vladimíra Putina.

Ide o „doposiaľ najkomplexnejšiu verejnú databázu majetku oligarchov,“ ako uvádza projekt Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), ktorá na spustení tzv. “trackera“ spolupracovala s 27 médiami. Nástroj je interaktívny a zobrazuje „obrovské bohatstvo, ktoré oligarchovia a kľúčové osobnosti blízke“ ruskému prezidentovi vlastnia, mimo Ruska.

Súvisiace: Rusi likvidujú kryptomeny v Emirátoch, keďže hľadajú bezpečné útočisko

Vyšetrovací projekt odhalil viac ako 150 aktív v celkovej hodnote okolo 17 miliárd dolárov, vrátane majetku, súkromných lietadiel, akcií spoločností, jácht, sídiel a ďalších. Novinári objavili tieto aktíva skúmaním pozemkových záznamov, firemných registrov a offshor-ových registrov.

“Rusko pod vedením Vladimíra Putina ovládala veľmi malá skupina ľudí, ktorí ho udržujú pri moci a zároveň ťažia z jeho sponzorského systému na úkor ruského ľudu,” uviedol v tlačovej správe vydavateľ OCCRP – Drew Sullivan.

Tento systém je pod drobnohľadom od Putinovej invázie na Ukrajinu, keďže západné vlády sa snažili zmraziť majetky Putina a jeho oligarchov v zámorí, ako aj zabrániť im cestovať. Cieľ je dvojaký: Sankcie fungujú ako trest pre ruskú vládnucu triedu a zároveň ako palica, ktorá sa snaží prinútiť Putina, aby ustúpil.

Nápad vznikol vo februári, tesne pred ruskou inváziou na Ukrajinu, ako uvádza denník The Guardian, ktorý je súčasťou projektu. Projekt bol spustený so „zoznamom 35 osôb, ktoré v priebehu minulého roka uväznený opozičný vodca Alexej Navaľnyj označil za „kľúčových podporovateľov a príjemcov kremeľskej kleptokracie“.

The Guardian napísal, že len tri týždne po invázii “už 27 z týchto jednotlivcov čelilo sankciám v USA a Európe. Ďalších 7 je na čiernej listine v Kanade.”

Jedným z ľudí na tomto 35 člennom zozname je 55-ročný Roman Abramovič, ktorého hodnota majetku sa odhaduje na 13,5 miliardy dolárov. Hoci naň Spojené kráľovstvo neuvalilo sankcie a popieral väzby na Putina, Abramovič nedávno oznámil, že predáva svoj futbalový klub Chelsea, ktorý získal v roku 2003.

Databáza OCCRP ukazuje, že má aktíva v hodnote najmenej 7 miliárd dolárov vrátane prímorského sídla na luxusnej Francúzskej riviére, súkromné lietadlo Bombardier a niekoľko nehnuteľností roztrúsených po celom Londýne.

Súvisiace: Abramovič a Deripaska medzi oligarchami kde sankcie zasahujú majetok £15 miliárd

Ďalšími zahrnutými v databáze sú podnikateľ Alisher Usmanov, Igor Šechin (CEO ruského ropného gigantu Rosnefť) a Oleg Deripaska – miliardár, ktorý zbohatol v rámci biznisu s hliníkom.

OCCRP v minulosti zverejnila ďalšie odhaľujúce informácie, vrátane odsudzujúcej správy ohľadom banky Credit Suisse, ktorá podrobne poukázala na mená klientov, medzi ktorými boli zločinci, údajní porušovatelia ľudských práv a strany čeliace sankciám. Švajčiarska banka svoju vinu odmietla.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN, BBC

Facebook komentár