Nehnutelnosti-v-Dubaji-bez-sankcii-prekvitaju

Realitný magnát Emirátov – Hussain Sajwani je veľmi nadšený po rekordnom začiatku roka v rámci trhu s nehnuteľnosťami v Dubaji.

Skúsený bývalý developer nehnuteľností v dnešnom rozhovore poznamenal: „Dubaju sa darí veľmi dobre,“ … “Spôsob, akým Dubaj zvládol situáciu s Covidom, bol kľúčovým faktorom súčasného rozmachu trhu.”

Dubaj na trhu s nehnuteľnosťami v roku 2021 zaznamenal transakcie v hodnote 35 miliárd dolárov, čo je podľa realitnej spoločnosti Savills najviac od obdobia svetovej finančnej krízy. V samostatnej správe firma CBRE uviedla, že celkové objemy transakcií sú aktuálne na najvyššej úrovni, aká bola kedy zaznamenaná za prvé dva mesiace roka.

Sajwani povedal, že Spojené arabské emiráty, ktoré sú už dlho obľúbenou destináciou pre ruské financie a cestovný ruch, budú mať úžitok, keďže v súčasnosti Rusi hľadajú útočisko v Spojených arabských emirátoch a predstavujú bezpečný prístav pre svoje majetky, uprostred prebiehajúcej vojny na Ukrajine a bezprecedentných sankcií Západu.

Poznamenal: “Som si istý, že veľa Rusov sa snaží vyriešiť svoje problémy, ale Dubaj bude mať v konečnom dôsledku prospech z akejkoľvek krízy.” Táto situácia nastáva po tom, čo sa SAE, ktoré majú prehlbujúce sa vzťahy s Ruskom, rozhodli nepristúpiť k sankciám uvaleným západnými štátmi na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu.

Sajwani uviedol: “Budem k vám úprimný, tieto sankcie… znervóznili veľký počet jednotlivcov,” … “Ak sem niekto prinesie peniaze cez bankový systém legálne a profesionálne, budeme s ním obchodovať.”

Podľa nedávnej správy agentúry Reuters, Rusi už pred vojnou a sankciami patrili medzi najväčších nákupcov nehnuteľností, v ktorej sa tiež uvádza, že Rusi kupovali nehnuteľnosti v Dubaji a dokonca používali kryptomeny ako spôsob, ktorým dostať svoje peniaze do štátu Perzského zálivu.

Odborníci uvádzajú, že trh s nehnuteľnosťami v krajine je taktiež údajne bežným kanálom na pranie špinavých peňazí, kde jednotlivci, ktorí sa vyhýbali sankciám alebo sa snažia zaparkovať nezákonne získané bohatstvo, mohli použiť svoju hotovosť.

Spojené arabské emiráty boli začiatkom tohto mesiaca zaradené na tzv. „šedú listinu“ kontrolného úradu svetovej finančnej kriminality kvôli obavám, že krajina Perzského zálivu dostatočne neobmedzuje nelegálne finančné aktivity. Obavy z prania špinavých peňazí a nezákonných finančných tokov podnietili Finančnú akčnú skupinu (FATF, ktorú zriadilo zoskupenie G-7) zaradili Spojené arabské emiráty na monitorovací zoznam spolu s Tureckom, Jordánskom, Pakistanom a ďalšími.

V reakcii na označenie SAE uviedli, že svoju úlohu pri ochrane finančnej integrity berie „mimoriadne vážne a bude úzko spolupracovať s FATF na rýchlej náprave identifikovaných oblastí zlepšenia“.

Súvisiace: Rusi likvidujú kryptomeny v Emirátoch, keďže hľadajú bezpečné útočisko

Podporné faktory pre trh nehnuteľností v Dubaji

Sajwani povedal, že pokrok v iránskej jadrovej dohode taktiež predstavuje pozitívne očakávania. Poznamenal: “Ak sa iránsko-americká mierová zmluva (tzv. jadrová zmluva) stane realitou, bude to pre Dubaj veľkým prínosom,” … “V regióne bude vidieť oveľa viac stability a mieru.”

Dubajský trh s nehnuteľnosťami v priebehu minulého roka zvrátil niekoľkoročné znižovanie cien, keďže sa mesto vyhýbalo obmedzeniu stretávania, zintenzívnilo očkovanie a uzákonilo nové pravidlá na prilákanie turistov a obyvateľov, zatiaľ čo pandémia zvyšok sveta uzavrela doma.

Dlho očakávaná výstava Dubai Expo 2020, ktorá bola o rok odložená kvôli pandémii, taktiež pomohla pritiahnuť záujem, pretože projekt v hodnote niekoľkých miliárd dolárov má za cieľ stať sa novým rezidenčným a komerčným komplexom, aj po skončení podujatia v apríli. Či sa Expo stane novým prosperujúcim priestorom v meste, ktoré jeho developeri plánovali, sa však ešte len uvidí.

Savills poznamenala: „Dubajský rezidenčný trh bol obrazom oživenia dopytu po nehnuteľnostiach, v priebehu celého roka 2021,“ … „Mestský rezidenčný trh nielenže prekonal svoju minulú úroveň aktivity, ale patril medzi najlepšie výkonné trhy v rámci celého sveta.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, CNBC

Facebook komentár