Rusi-likviduju-kryptomeny-v-Emiratoch-kedze-hladaju-bezpecne-utocisko

Kryptomenové firmy v Spojených arabských emirátoch (SAE) sú zaplavené žiadosťami o likvidáciu miliárd dolárov vo forme virtuálnych mien, keď Rusi hľadajú bezpečný prístav pre svoje majetky – uviedli manažéri spoločností a zdroje z finančného sveta.

Zdroje uviedli, že niektorí klienti používajú kryptomeny na investovanie do nehnuteľností v Spojených arabských emirátoch, zatiaľ čo iní chcú využiť tamojšie firmy, aby premenili svoje virtuálne peniaze na tvrdú menu a uložili ich inde.

Jedna kryptofirma za posledných 10 dní dostala veľa otázok práve od švajčiarskych brokerov, ktorí žiadali likvidáciu miliárd dolárov vo forme bitcoinov, pretože ich klienti sa obávajú, že Švajčiarsko zmrazí ich aktíva, ako poznamenal jeden z vedúcich pracovníkov a dodal, že žiadna zo žiadostí nebola nižšia ako 2 miliardy dolárov.

Súvisiace: Abramovič a Deripaska medzi oligarchami kde sankcie zasahujú majetok £15 miliárd

“Za posledné dva týždne sme mali podobné dopyty v počte zhruba 5 alebo 6.” Žiadna z nich ešte nebola vykonaná (dojednania zlyhali na poslednú chvíľu, čo nie je ojedinelé), ale nikdy sme nečelili tak veľkému záujmu,“ povedal výkonný riaditeľ a dodal, že jeho firma bežne dostáva dopyt na tak veľkú transakciu, ale iba raz za mesiac.

„Máme dopyt od jedného pána – neviem, kto to je, ale prišiel cez makléra – a tí hovoria: „Chceme predať 125 000 bitcoinov“. A ja si hovorím, ’Čo? To je 6 miliárd dolárov, páni. A oni: ‘Áno, pošleme to spoločnosti v Austrálii’.“

Dubaj, ktoré finančným a podnikateľským centrom Perzského zálivu a predstavuje rastúci uzol pre oblasť kryptomien, je už dlho magnetom pre ultra-bohatých jednotlivcov sveta a odmietnutie Spojených arabských emirátov postaviť sa na stranu západných spojencov, Rusom signalizovalo, že ich peniaze sú tam v bezpečí.

Jeden realitný maklér, ktorého spoločnosť uzavrela partnerstvo s kryptomenovou službou, aby pomohla ľuďom kúpiť nehnuteľnosť, poznamenal: „Vidíme veľa Rusov a dokonca aj Bielorusov, ktorí prichádzali do Dubaja a prevádzajú všetko, čo môžu priviesť, dokonca aj pomocou kryptomien.“

Cesta mimo dosahu sankcií

Zdroj zo sveta financií v Spojených arabských emirátoch potvrdil, že Rusi kupovali nehnuteľnosti v Dubaji a používali kryptomeny ako spôsob, ktorým dostať svoje peniaze z iných jurisdikcií do štátu Perzského zálivu.

Kryptomenové burzy uviedli, že aj keď poskytli niekoľko podrobností, blokujú niektoré účty Rusov sankcionovaných Západom za inváziu Moskvy na Ukrajinu, ktorú Rusko nazýva „špeciálna operácia“.

Hlavné burzy, ako sú Coinbase a Binance tvrdia, že podnikajú kroky, aby zabezpečili, že kryptomeny nebudú používané ako prostriedok na obchádzanie sankcií, a že budú v tejto záležitosti spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Napriek tomu, keďže kryptomeny ponúkajú používateľom vysoký stupeň anonymity, európske krajiny ako Nemecko a Estónsko tento týždeň vyzvali na prísnejší dohľad, aby sa odstránili všetky medzery, ktoré by mohli umožniť zlyhanie uvalenia sankcií.

Traja západní diplomati uviedli, že ich čoraz viac znepokojuje počet Rusov, ktorí v posledných týždňoch hľadali útočisko v Spojených arabských emirátov pre svoj majetok, vrátane nehnuteľností, a obávajú sa, že niektorí by mohli konať v mene osôb, na ktoré sa vzťahujú sankcie.

Dvaja z diplomatov uviedli, že sú skeptickí voči tomu, že Spojené arabské emiráty zakročia proti ruskému bohatstvu v štáte Perzského zálivu, ktorý sa podľa nich odohrával prevažne v Dubaji, pričom odkázali na neutrálny postoj krajiny, čo sa týka spomínaného konfliktu.

Tretí povedal, že dúfa, že Spojené arabské emiráty, ktoré sú taktiež centrom obchodovania so zlatom, pochopili dôsledky pre svoju povesť a podnikli opatrenia.

Spojené arabské emiráty v priebehu tohto mesiaca boli zaradené na tzv. „sivú listinu“ kvôli zvýšenému monitorovaniu zo strany Finančnej akčnej skupiny (FATF), ktorá dohliada na finančnú kriminalitu a pranie špinavých peňazí.

FATF poukázala na riziká v určitých odvetviach vrátane realitných maklérov a obchodníkov s drahými kovmi. Dubaj tento týždeň prijal zákon o virtuálnom majetku a zriadil regulačný orgán. Regulátor SAE uviedol, že je blízko k vydaniu nariadení a konzultoval riziká ohľadom prania špinavých peňazí v rámci tohto sektoru.

Dubajský vládny mediálny úrad a centrálna banka Spojených arabských emirátov okamžite nevedeli reagovať na žiadosti o komentár.

Ministerstvo zahraničných vecí Spojených arabských emirátov uviedlo, že nemá žiadne ďalšie komentáre okrem predchádzajúcich vyhlásení, že vláda má „silný záväzok“ spolupracovať s FATF v oblastiach na zlepšenie jej režimu boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.

Prístav a centrum mesta Dubaj

Niektorí odborníci tvrdia, že relatívna transparentnosť transakcií s kryptomenami, ktoré sú zaznamenané v blockchainovej knihe, ktorá je základom bitcoinov a iných tokenov, sťažuje vyhýbanie sa rozsiahlym sankciám.

Ministerstvo financií USA v pondelok uviedlo, že zrušenie sankcií pomocou kryptomien „nie je nevyhnutne uskutočniteľné“ a vyzvalo spoločnosti v tomto odvetví k ostražitosti.

Dva zdroje oboznámené s touto záležitosťou uviedli, že spoločnosti zo Spojených arabských emirátov mali obavy ohľadom dobrej povesti obchodovania s Rusmi, ale zdržanie sa hlasovania v Bezpečnostnej rade OSN, keď Rusko vetovalo rezolúciu odsudzujúcu jeho inváziu na Ukrajinu, považovali za signál, že by Rusom nemali ukladať obmedzenia.

Súvisiace: Rusko dlhuje západným bankám až 120 miliárd – už ich neuvidia

Spojené arabské emiráty, ktoré v priebehu rokov prehĺbili vzťahy s Ruskom, nedosiahli sankcie uvalené západnými krajinami a ich centrálna banka nevydala žiadne usmernenia týkajúce sa opatrení.

Dubaj, ktorý predstavuje atraktívnu turistickú destináciu, je už dlho obľúbený medzi Rusmi, ktorí patrili medzi top návštevníkov a nákupcov nehnuteľností ešte pred vojnou a následné sankcie uvrhli ruskú ekonomiku do chaosu.

Apurv Trivedi zo spoločnosti Healy Consultants, ktorá radí pri zakladaní podnikov, vrátane krypto spoločností, poznamenal, že sa o nich rozhodne viac zaujímali práve ruskí klienti.

Trivedi ďalej poznamenal: „V podstate sa snažia chrániť pred inflačnými tlakmi, ktoré sa dejú proti ruskej mene. Takže kryptomeny boli pre nich veľmi dobrým východiskom na riadenie rizík, ktorým čelia,“ … “Je to pre nich vhodný poskytovateľ likvidity.”

Sami Fadlallah z firmy Healy poznamenal, že veľa peňazí pochádzajúcich z Ruska sa presúva do dubajských nehnuteľností, pričom citoval diskusie v tomto odvetví a skúsenosti ich spoločnosti.

Fadlallah uviedol: ″Ľudia parkujú svoje peniaze v desiatkach bytov v prístave centra mesta.”

„Videli sme veľa Rusov, ktorí sa zaisťovali proti devalvácii rubľa presúvaním veľkého množstva aktív do kryptomien. A Spojené arabské emiráty sú relatívne voľné, pokiaľ ide o ich reguláciu a autority ohľadom prevodu kryptomien.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár