PwC-presunula-1-miliardu-pre-ruskeho-magnata-v-den-ked-nan-uvalili-sankcie

Jedna z najväčších účtovných firiem na svete pomohla “najbohatšiemu” ruskému oligarchovi previesť 1 miliardu libier do verejnej spoločnosti v deň, keď naň EÚ uvalila sankcie – ako naznačujú uniknuté dokumenty. Toto odhalenie vyvoláva vážne otázky o úlohe, ktorú zohrala cyperská spoločnosť PwC pri možnom porušení sankcií.

Podrobnosti o práci tejto líderskej účtovnej firmy pre magnáta napojeného na Kremeľ sa objavili v rámci projektu Cyprus Confidential – úložiska 3,6 milióna offshorových záznamov, ktoré získalo Medzinárodné konzorciu investigatívnych novinárov (ICIJ) a nemecká spoločnosť Paper Trail Media, ktorá sa o prístup podelila s denníkom Guardian a ďalšími mediálnymi partnermi.

Súbory obsahujú e-maily, v ktorých zamestnanci PwC Cyprus diskutujú o pokuse previesť približne tretinu akcií najväčšej európskej cestovnej spoločnosti Tui na manželku oceliarskeho, banského a bankového magnáta Alexeja Mordašova. Tento krok vrhá negatívne svetlo na služby, ktoré líderské poradenské spoločnosti vykonávali pre bohatých ruských klientov, uprostred diskusie o tom, kedy sa sankcie EÚ stali plne aktívnymi.

Od invázie na Ukrajinu vlády zo Západu zaviedli doteraz najväčší balík sankcií proti Rusku a jeho podnikateľskej elite a pozornosť sa aktuálne sústreďuje na zabezpečenie dodržiavania týchto obmedzení.

Hovorca cyperského ministerstva financií uviedol: “Sme si vedomí prevodov akcií spoločnosti Tui a prebieha trestné vyšetrovanie.” Hovorca vlády potvrdil, že vyšetrovanie “prebieha” a vedú ho “zodpovedné orgány” na Cypre. Odmietol poskytnúť ďalšie podrobnosti.

Spoločnosť PwC uviedla, že nevie o žiadnom trestnom vyšetrovaní. V reakcii na informácie v uniknutých spisoch hovorca účtovníckej firmy uviedol: “Akékoľvek obvinenie z nedodržiavania platných zákonov a predpisov sa berie veľmi vážne, vyšetruje sa a v prípade potreby sa prijímajú príslušné opatrenia.”

Tento spor predstavuje najnovšiu nepríjemnosť pre túto účtovnícku firmu. V júni bola skupina kritizovaná EÚ za svoju “ústrednú úlohu” pri pomoci ruským oligarchom v rámci svojich investícií v posledných rokoch na Západe, zatiaľ čo jej austrálska spoločnosť je zapletená do prebiehajúceho daňového škandálu.

Najbohatší človek Ruska

PwC Cyprus je súčasťou siete PwC, ktorá predstavuje súbor miestnych spoločností pôsobiacich podľa spoločných štandardov, výmenou za používanie značky tejto účtovníckej skupiny.

Cyprus už roky slúži ako vstupná brána pre ruské peniaze do Európy a zdá sa, že partnerstvo PwC v Nikózii z tohto toku obchodov profituje. Z analýzy spisov vyplýva, že 39 cyperských klientov skupiny PwC bolo minulý rok po invázii v roku 2022 uvedených na sankčných zoznamoch USA, Spojeného kráľovstva, EÚ alebo Ukrajiny. Spoločnosť PwC Cyprus uvádza, že odvtedy ukončila vzťahy so 150 “skupinami klientov”.

Pred marcom 2022 patril medzi klientov firmy s vysokým čistým majetkom aj Mordašov, ktorého v roku 2021 obchodný časopis Forbes označil za “najbohatšieho človeka” v Rusku s majetkom vo výške 29 miliárd dolárov. V deň invázie do Ruska bol podľa EÚ jedným z 36 vedúcich predstaviteľov podnikov, ktorí sa v Kremli stretli s Vladimírom Putinom.

Tri dni po invázii, v nedeľu 27. februára, sa európski ministri zahraničných vecí stretli prostredníctvom video-konferencie, aby sa dohodli na novom kole sankcií. V ten istý deň najvyšší diplomat EÚ – Josep Borrell uviedol, že najnovšie sankcie sa čoskoro stanú realitou a že budú zamerané na oligarchov a pravdepodobne budú aktívne pred začiatkom nasledujúceho pracovného dňa.

Z dokumentov vyplýva, že v pondelok 28. februára o 18.38 hod. stredoeurópskeho času zamestnanec cyperskej spoločnosti PwC použil e-mailovú adresu spoločnosti Mordašova na odoslanie správy kolegovi, ktorá sa týkala predaja rozsiahleho podielu magnáta v spoločnosti Tui jeho manželke – Marine Mordašovej. Komunikácia sa týkala zamestnancov cyperského poskytovateľa offshorových služieb, ktorý podľa všetkého spravoval viacero Mordašových spoločností.

Tento podiel sa rovnal približne 1 miliarde libier vo firme akcií skupiny zo sektoru cestovného ruchu, ktorá je jednou z najväčších spoločností kótovaných na londýnskej a hannoverskej burze, ako aj na frankfurtskej elektronickej burze Xetra.

Päť minút po tomto e-maile ďalší zamestnanec PwC Cyprus odpovedal: “Schválené” a potom dodal: “Cena bude o chvíľu sfinalizovaná.”

Absencia dohodnutej predajnej ceny naznačuje, že dohoda v tom čase nemohla byť uzavretá. Len o 77 minút neskôr však Európska rada poslala vlastnú správu, v ktorej oznámila, že Mordašov – spolu s ďalšími 25 osobami – bol pridaný na sankčný zoznam. V tlačovej správe a oznámení o sankciách sa Mordašov označuje za jedného z “Putinovej elity”, ktorý údajne “ťaží zo svojich väzieb na rozhodujúcich politických predstaviteľov Ruska”.

Presné načasovanie, kedy tieto sankcie právne vstúpili do platnosti, je teraz predmetom skúmania.

Rada EÚ, Európska komisia a právnici zaoberajúci sa sankciami pre denník Guardian uviedli, že obmedzenia z 28. februára boli právne účinné 20 hodín pred verejným vyhlásením EÚ. Hovorca Rady uviedol: “K nadobudnutiu účinnosti došlo na začiatku prvej hodiny dňa zverejnenia v [Úradnom vestníku]. To znamená od prvej hodiny 28. februára.”

Výklad EÚ naznačuje, že spoločnosť PwC Cyprus (člen jednej z najznámejších účtovníckych skupín na svete) mohla pri potenciálnom porušení sankcií zohrať svoju úlohu.

Taktiež sa zdá, že Úradný vestník EÚ (v ktorom sú uvedené mená osôb, na ktoré sa vzťahujú sankcie) bol zverejnený 50 minút pred začatím série uniknutých e-mailov. Mordašovo meno bolo v ten deň na zozname.

Prevod akcií v tom čase vyvolal veľký rozruch, keďže sa pôvodne zdalo, že 30 % akcií spoločnosti Tui – z celkového 34 % podielu spoločnosti Mordašova – bolo prevedených na spoločnosť, ktorej vlastník nebol známy. Neskôr sa ukázalo, že majiteľom nového podielu je Mordašova manželka a nemecké orgány rozhodli, že transakcia je “predbežne neplatná”. V súčasnosti je celý podiel rodiny Mordašovovcov v spoločnosti Tui – ktorý sa teraz zriedil ďalšími finančnými prostriedkami na 11 % – zmrazený na základe sankčných zákonov a Mordašova manželka bola na sankčný zoznam EÚ taktiež pridaná.

To znamená, že Mordašov nemôže akcie predávať, poberať dividendy, hlasovať na zasadnutiach správnej rady ani inak profitovať z podielu.

Hovorca Mordašovej spoločnosti poznamenal: “Pán Mordašov ani žiadna zo spoločností, ktoré riadi, počas svojej dlhej kariéry ani raz neporušili žiadne zákony, či už v Európe, Rusku alebo v iných jurisdikciách. Potvrdzujú to aj viaceré hĺbkové kontroly, ktoré v spoločnostiach a u samotného pána Mordašova počas jeho 30-ročnej kariéry vykonali audítori a regulačné orgány zo Západu. Všetko, čo vybudoval a dosiahol, bolo dosiahnuté prostredníctvom čestných obchodných praktík a prísneho dodržiavania predpisov.”

Rozhodnutie EÚ uložiť voči nemu sankcie bolo podľa Európskeho súdneho dvora potvrdené rozsudkom zo septembra, ale oligarcha sa môže opäť odvolať.

Cyperská firma poskytujúca odborné služby, ktorú kontaktoval denník Guardian, uviedla, že je viazaná mlčanlivosťou o klientoch a vždy postupovala v súlade so zákonom a usmerneniami v odvetví.

Hovorca spoločnosti PwC nakoniec uviedol: “PwC sa snaží o zachovanie dôvernosti informácií: “Všetky firmy PwC vrátane cyperskej PwC berú uplatňovanie sankcií voči klientom a sankcií zakazujúcich poskytovanie rôznych odborných služieb mimoriadne vážne. Ako sme oznámili v marci 2022 v súvislosti so sankciami po ruskej invázii na Ukrajinu, spoločnosť PwC zaviedla politiku, ktorá ide nad rámec toho, čo sa vyžaduje zo zákona, a to uplatňovať všetky sankcie uvalené významnými krajinami v celej sieti PwC bez ohľadu na krajinu pôvodu sankcií.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár