Veľká japonská stavebná firma Obayashi poznamenala, že v roku 2050 bude mať prevádzke výťah do vesmíru.

Výťah do kozmu spoločnosti Obayashi dosiahne výšku 96 000 km (59 652 míľ). Ľudia budú v ňom presúvaní v tzv. robotických automobiloch, ktoré budú poháňané magnetickými motormi. Bude schopný vyniesť zhruba 30 ľudí naraz a až do konca svojej cesty mu to bude trvať až sedem dní.

Priestor výťahu bude postavený za použitia karbónových nanotechnológií (pre káble).

Súvisiace: Vesmírne lety Virgin Galactic budú ponúkané v roku 2014 + video

Vedúci výskumu a vývoja spoločnosti Obayashi – Yoji Ishikawa: “Ich pevnosť je takmer stokrát silnejšia ako oceľové lano, takže celý tento projekt je možný.”

“Práve v súčasnosti však nevieme vyrobiť dostatočne dlhý kábel. Zatiaľ môžeme len o dĺžke 3 centimetrov, ale potrebujeme ho oveľa viac … myslíme si, že v roku 2030 to budeme môcť zrealizovať.”

Univerzity po celom Japonsku pracujú na vyriešení problémov a každým rokom s usporadúvajú veľké množstvo súťaží, ktorých výsledky sú zdieľané a učia sa od seba navzájom.

Napríklad tím Kanagawa University pracuje na robotických automobiloch.

Hlavná medzinárodná štúdia v roku 2012 dospela k záveru, že výroba kozmického výťahu je možná, ale je ju najlepšie možné dosiahnuť za účasti medzinárodnej spolupráce.

Jeden profesor poznamenal: “Nemyslím si, že to dokáže jedna spoločnosť, budeme potrebovať medzinárodné organizácie, aby sa podujali na tento veľký projekt.”

Experti poznamenali, že realizácia tohto výťahu by mohol signalizovať koniec rakiet, ktoré sú veľmi drahé a nebezpečné.

Súvisiace: Komernčné lety do vesmíru – Virgin Galactic: „Môžeme letieť až na Mars!!“

Použitie raketoplánu stojí zhruba 22 000 dolárov za kilogram. Odhady nákladov vesmírnym výťahom sú na úrovni zhruba 200 dolárov.

Taktiež sa dúfa, že tento výťah by mohol pomôcť pri riešení svetových problémov s napájaním, ktoré prináša obrovské množstvo lacnej solárnej energie, alebo uskladnení atómového odpadu.

Bolo by to taktiež prínosom pre vesmírnu turistiku.

Zdroj: ABCnet

Facebook komentár