Bransonova_Virgin_Galactic_sa_prestahuje_do_svojho_sidla_vesmirnej_turistiky

Startup z oblasti vesmírnej turistiky, pod vedením Richarda Bransona – Virgin Galactic sa pred prvým komerčným letom presúva do Nového Mexika.

Po dvoch úspešných testovacích letoch ich raketového vesmírneho lietadla v uplynulých mesiacoch spoločnosť na konci tohto týždňa oznámila, že v lete tohto roku aj presunie svoje kozmické lode a 100 svojich pracovníkov do budovy s názvom Spaceport America. Pripojí sa k 50 ďalším zamestnancom, ktorí tam už pracujú.

Branson v piatok poznamenal, že bude trvať niekoľko mesiacov, kým sa tento presun dokončí a Galactic ešte musí zrealizovať “posledné dva alebo tri testy” s testovacími pilotmi a členmi posádky na palube.

Následne vesmírne lietadlo bude pripravené letieť s prvými platiacimi zákazníkmi.

Stovky ľudí čaká na svoju krátku vysoko rýchlostnú cestu na palube vesmírneho lietadla Virgin Galactic a súhlasili s tým, že za svoju letenku zaplatia 200 000 až 250 000 dolárov.

Branson plánuje byť prvým členom posádky na palube lietadla.

Branson ďalej uviedol: “Dúfajme, že v priebehu niekoľkých mesiacov si splním svoj sen polietieť do vesmíru a ďalší budú čoskoro nasledovať.“

Spomínané sídlo s názvom Spaceport America bolo postavené zhruba pred desiatimi rokmi, vládou Nového Mexika, väčšinou pomocou miestnych daní od daňových poplatníkov a aktuálne sa čaká na svojho nového nájomcu, ktorým je Virgin Galactic.

Startup Bransona strávil 15 rokov budovaním a testovaním svojho vesmírneho lietadla v kalifornskej púšti Mojave. Trvalo to oveľa dlhšie, než sa očakávalo, čiastočne kvôli nehode v roku 2014, ktorá spôsobila smrť kopilota. Niektorí pracovníci zostanú vo výrobnom ústave skupiny Virgin Galactic.

Spaceport America v Novom Mexiku čelil rozsiahlemu množstvu prieťahov. Kritici tento projekt označili za “hlboko chybný plán pre oživenie ekonomiky štátu“ formou komerčných letov. Stále čo bolo neobsadeným, toto centrum daňových poplatníkov stálo milióny.

Ale Virgin Galactic v súčasnosti poznamenala, že je pripravená splniť svoj sľub, že z Nového Mexika urobí centrum vesmírnej turistiky a letovej destinácie a zároveň miestnej ekonomike ponúkne dôležitú výhodu.

Branson ďalej poznamenal: “Nehovoríme len o ľuďoch, ktorých posielame do vesmíru, hovoríme o rodine a priateľoch,” … “Vo vesmírnej centrále bude časť letového výcviku a budú tam miesta pre voľnočasové aktivity ako stravovanie s ich rodinami, výlety na horko-vzdušných balónoch, rybárčenie ako aj jazda na horských bicykloch atď. To je niečo, čo ľudia budú môcť realizovať.”

Súvisiace:
Nové ETF vám umožní investovať do rýchlo rastúceho vesmírneho priemyslu
Prečo sa kozmický priestor stáva nebezpečným miestom na podnikanie

Oznámenie Bransona prišlo jeden deň potom, čo zakladateľ skupiny Amazon – Jeff Bezos poskytol veľmi veľa informácií o svojej vlastnej raketovej spoločnosti – Blue Origin, ako aj svojich plánoch pre vybudovanie pristávacieho modulu, ktorý bude vedieť dopraviť ľudí z ich výletu na Mesiac, späť na Zem.

Bezos taktiež strávil roky prácou na plánoch svojej divízie okolo vesmírneho cestovného ruchu a očakáva sa, že spoločnosť bude priamo konkurovať spoločnosti Virgin Galactic. Bezos vo štvrtok potvrdil, že Blue Origin očakáva, že do konca roka prinesie do vesmíru svoju prvú osobu.

Branson nepovedal, či očakáva, že Virgin Galactic bude plne pripravenou pred Blue Origin. Ale povedal, že na tom nezáleží.

Uviedol: “Je to úžasné, na čom Jeff Bezos a jeho tím pracujú,” … “Aktuálne je pre svet vzrušujúce, že máte Jeffa, máte Elona (Musk = SpaceX) a máte na výber rôzne možnosti, ako vziať ľudí do vesmíru a aj to ako v budúcich rokoch kolonizovať miesta ako Mesiac.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo

Facebook komentár