Elon_Musk_Nova_raketa_SpaceX_Falcon_Heavy_nici_konkurenciu_2018

  • Generálny riaditeľ spoločnosti SpaceX, Elon Musk odhalil ďalšie informácie o novej rakety firmy – Falcon Heavy.
  • Vylepšená verzia rakety by podľa Muska mala stáť 150 miliónov dolárov.
  • Je to o 200 miliárd dolárov menej ako najbližší konkurent spoločnosti SpaceX.

Spoločnosť SpaceX je v oblasti podnikania ďaleko pred celým vesmírnym priemyslom, než sa pôvodne predpokladalo. Generálny riaditeľ Elon Musk v pondelok uviedol, že “celkové náklady” rakety Falcon Heavy sú na úrovni len 150 miliónov dolárov – čo je zhruba o 250 miliónov dolárov lacnejšie ako jej najbližší konkrent.

Raketová spoločnosť Falcon Heavy sa stala najsilnejšou firmou zoblasti komerčných rakiet na svete, keďže SpaceX v utorok vykonala ďalšie úspešné vypustenie rakety.

Súvisiace: 12 úžasných faktov o spoločnosti Elona Muska – SpaceX

Spoločnosť SpaceX predtým povedala, že náklady na každé vypustenie rakety Falcon Heavy sa začínajú na 90 miliónov dolárov. Ale aj táto cena predstavuje len zlomok nákladov u ďalších producentov najväčších rakety, ako United Launch Alliance (ULA) a Arianespace. Nebolo jasné, po koľkých štartoch sa verzia rakety Falcon Heavy dokáže využiť.

Musk dnes taktiež na sociálnej sieti Twitter poznamenal: “Celkové náklady rakety Falcon Heavy … sa nachádzajú na cene 150 miliónoch dolárov.”

To predstavuje zhruba o 200 miliárd dolárov menej ako ďalšia podobná varianta.

Plne vyčerpateľná raketa predstavuje vylepšenú verziu, v ktorej sa SpaceX nepokúša šetriť palivo alebo hmotnosť k obnove častí rakety. Spoločnosť postavila spoločnosť Falcon Heavy z troch rakiet spoločnosti Falcon 9, ktorá v posledných rokoch úspešne dokončila desiatky štartov. Pri pristávaní prvej etapy rakety je SpaceX schopná zotaviť a znovu použiť najväčší kus každej časti, ktorá bude tradične po štarte odhodená.

Súčasťou úspešného minulo-týždňového štartu bolo zotavenie dvoch z raketových zosilňovačov Falcon Heavy, ktoré pristáli vedľa seba na betónových podložkách, v oblasti Cape Canaveral, štátu Florida.

Súvisiace: SpaceX dostala povolenie na štart rakety s elektromobilom na palube

Nie je jasné, ako spoločný podnik medzi firmami Boeing a Lockheed Martin – United Launch Alliance, bude reagovať na oznámené náklady rakety Falcon Heavy. Najsilnejšia raketa ULA – Delta IV Heavy, sa nachádzajú na hodnote 400 miliónov dolárov.

Musk po predstavení rakety Falcon Heavy poznamenal, že chce vytvoriť “nový vesmírny závod” a myslí si, že úspech rakety “povzbudí iné spoločnosti a krajiny”, aby boli rovnako ambiciózne ako SpaceX.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: ABC, Twitter

Facebook komentár