Jeff Bezos, Richard Branson a Elon Musk.

Jeff Bezos, Richard Branson a Elon Musk.

Britský miliardár Richard Branson v cestovaní do vesmíru plánuje poraziť kolegu miliardára a rivala Jeffa Bezosa. Bransonova spoločnosť Virgin Galactic prekvapivo oznámila, že sa 11. júla – 9 dní pred plánovaným Bezosovou cestou (počas 20. júla) – pokúsi letieť do vesmíru v raketovom lietadle Virgin.

Toto oznámenie tak dáva Bransonovi pred Bezosovom náskok, v pozícií prvého miliardára, ktorý cestoval do vesmíru na palube kozmickej lode, ktorú pomáhal financovať.

Spoločnosť Virgin Galactic mala v pláne začať lietať so zákazníkmi už pred rokmi, ale jej vývojový program bol brzdený niekoľkými nehodami, vrátane nehody v testovacom súboji z roku 2014, ktorý mal za následok smrť druhého pilota.

Od začiatku roku 2000 sa Branson a Bezos uchádzali o vývoj, testovanie a vypustenie suborbitálnych rakiet, vďaka ktorým dokážu bohatí jednotlivci zažiť vzrušujúce zážitky v rámci krátkych výletov o rýchlosti 2 300 míľ za hodinu, niekoľko desiatok kilometrov nad Zemou. A ich úsilie bolo dlho označované za „vesmírne preteky miliardárov“.

Ale v rozhovoroch Branson často tvrdil, že nemá záujem „pretekať“ v cestovaní vesmíru.

V tohto-týždňovom rozhovore poznamenal: „Ľudia to označili za závod,“ … “Bolo by veľmi nebezpečné povedať, že z toho urobíme závod. Až v okamihu, keď budeme mať zvládnuté všetky dôležité kroky, pôjdem hore a následne až potom pozveme niektorých ľudí, ktorí sa prihlásili, aby šli s nami – ale úprimne nik z nás a ani ja to nevnímam ako závod.“

Blue Origin začiatkom júna oznámila, že Bezos poletí po boku svojho brata Marka Bezosa. Neskôr uviedla, že k nim pribudne Wally Funk – 82-ročná žena, ktorá podstúpila podobný výcvik akým je program NASA Mercury, čím prekonala všetky vtedajšie americké ženy ktorým bola odopretá možnosť ísť do vesmíru a to sa aj podarilo víťazovi v nedávnej aukcii, ktorý za túto príležitosť zaplatil viac ako 28 miliónov dolárov. (Meno víťaza aukcie musí byť ešte oznámené.)

Súvisiace:
Akcie spoločnosti Virgin Galactic po úspechu SpaceX rástli
Nové ETF vám umožní investovať do rýchlo rastúceho vesmírneho priemyslu

Po týždňoch ticha spoločnosť Virgin Galactic prerušila sériu oznámení z firmy Blue Origin, aby odhalila, že Branson bude súčasťou výpravy na ďalšom testovacom lete spoločnosti Virgin Galactic z Nového Mexika, čo je zdanlivý odklon od predchádzajúcich plánov letieť so štyrmi „špecialistami na misie“ v rámci ich štvrtého testovacieho letu s motorom. Virgin Galactic vo štvrtok v tlačovej správe uviedla, že k Bransonovi sa na jeho lete pripojí Beth Moses, vedúca výcviku spoločnosti, ktorá absolvovala predchádzajúci testovací let a kolegovia zamestnanci Virgin Galactic Colin Bennett a Sirisha Bandla.

V hre o „vesmírne preteky“ sa často skloňuje meno generálneho riaditeľa skupiny SpaceX – Elona Muska, avšak rakety postavené spoločnosťou SpaceX sú oveľa výkonnejšie ako rakety pre suborbitálny cestovný ruch postavené Bransonom a Bezosom a Musk okrem toho veľmi málo informuje o svojich osobných ambíciách. Najznámejšie je jeho vyhlásenie, že by rád „zomrel na Marse – len nie pri náraze“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár