SpaceX_Prvy_vesmirni_turista_poleti_k_Mesiacu

SpaceX sa chystá predstaviť svojho prvého komerčného vesmírneho turistu (súkromného cestovateľa), ktorý poletí okolo Mesiaca na jednej z jej kozmických lodí.

Oznámenie spoločnosti prišlo vo štvrtok v noci, prostredníctvom sociálnej siete Twitter a obsahovalo informácie o kozmickej lodi, na ktorej sa tento lej uskutoční: jedná sa o Big Falcon Rocket alebo BFR.

Firma Elona Muska poznamenala: “Spoločnosť SpaceX podpísala kontrakt, čím získala prvého súkromného cestovateľa, ktorý poletí okolo Mesiaca na palube nášho raketoplánu BFR – čo predstavuje dôležitý krok smerom k umožneniu prístupu bežným cestovateľom, ktorí snívajú o cestovaní do vesmíru,” … “Ďalšie informácie poskytneme v pondelok 17. septembra.”

Oznámenie spoločnosti prišlo vo štvrtok v noci prostredníctvom služby Twitter a obsahovalo vykresľovanie kozmickej lode, na ktorej sa uskutoční plavba: Big Falcon Rocket alebo BFR.

Súvisiace: 12 úžasných faktov o spoločnosti Elona Muska – SpaceX

Prišlo za účasti ďalšieho tweetu: “V blízkosti Mesiaca bolo počas histórie len 24 ľudí a od poslednej misie Apolla v roku 1972 tam nik nebol.”

Na Twitteri sa Elona Muska pýtali, kto je cestovateľom a jednoducho odpovedal japonskou vlajkou. Na Twitteri bolo vidno špekulácie, v dôsledku čoho niektorí veria, že sa môže jednať o generálneho riaditeľa (CEO) SoftBank – Masayoshi Son.

V roku 2017, japonský internetový konglomerát SofBbank, ktorý spravuje Fond SoftBank Vision o veľkosti 93 miliárd dolárov, investoval do poskytovateľa satelitného širokopásmového pripojenia OneWeb, čo je spoločnosť, o ktorú sa spoločnosť SpaceX taktiež zaujíma. To vyplýva podľa podľa dokumentov získaných spoločnosťou Quartz.

História kozmického cestovného ruchu

Napriek vzrušeniu okolo oznámenia je kozmický cestovný ruch už aktívnym.

V roku 2009 vesmírny cestovateľ – Guy Laliberté odletel na Medzinárodnú vesmírnu stanicu Soyuz TMA-16 a vyštartoval z Kazachstanu. Laliberté bol siedmym a posledným vesmírnym turistom pred pondelkovým oznámením spoločnosti SpaceX.

Medzi ostatných návštevníkov mimo astronautov, ktorí sa dostali do vesmíru, patrí vynálezca Gregory Olsen a multimilionár Dennis Tito, ktorí boli prvými vesmírnymi turistami, po zaplatení 20 miliónov dolárov, za ktoré v IIS mohli v apríli 2001 stráviť 8 dní.

Spoločnosť Virgin Galactic, založená Richardom Bransonom, pracuje na vývoji komerčných kozmických lodí, ktoré poskytujú “podorbitálne vesmírne lety pre vesmírnych turistov”. Zároveň aj Jeff Bezos, zakladateľ spoločnosti Amazon, pracuje so svojou spoločnosťou Blue Origin na tom, aby sa vesmírny turizmus mohol rozšíriť.

SpaceX poskytla ďalšie informácie o rakete BFR

Raketa BFR, ktorá vyrazí do vesmíru, by mala byť vysoká zhruba 106 metrov. Niekoľko detailov o nej však nedávno prezradila prezidentka spoločnosti SpaceX – Gwynne Shotwellová na konferencii Svetového satelitného týždňa. Raketa podľa nej bude veľmi flexibilná a umožní ľuďom pracovať vo vesmíre a vyniesť tam technológie, ktoré sa doposiaľ do kozmu nevedeli dostať. Priemer nákladového priestoru bude o dĺžke 8,5 metra, takže raketa bude schopná zachytiť satelit a vykonať jeho servis.

Aktuálne uviedli, že BFR (známy aj ako Big Falcon Rocket) je nadchádzajúcim dvojstupňovým systémom vesmírnych lodí od spoločnosti SpaceX, ktorý bude mať hmotnosť 4400 ton a k planéte Mars a na obežnú dráhu nižšieho orbitu bude schopná previesť náklad o rozsahu 150 ton. BFR bola predstavenou v septembri roka 2017 a podľa vyjadrení spoločnosti nakoniec nahradí ostatné rakety skupiny SpaceX, Falcon 9 a Falcon Heavy, ako aj jej kozmickú ľod Dragon.

V apríli Musk na Instagramu zverejnil obrázok toho, čo opísal ako “hlavnú časť” pre medziplanetárnu kozmickú loď spoločnosti – BFR.

Súvisiace:
Elon Musk: “Nová raketa SpaceX Falcon Heavy niči konkurenciu”
SpaceX Elona Muska práve dostala povolenie na vyslanie 4 425 satelitov

V marcovom rozhovore, Musk poznamenal, že loď bola v súčasnosti postavená a dodal: “Myslíme, že pravdepodobne budeme môcť vykonať krátke lety, pravdepodobne niekedy v prvej polovici budúceho roka.”

Krátko po úspechu predstavenia rakety Falcon Heavy, Musk povedal, že očakáva “úplný test” tejto masívnej rakety v najbližších niekoľkých rokoch.

Musk v septembri 2017 predstavil mierne zmenšené rakety s výškou 106 metrov a oznámil, že súkromná vesmírna spoločnosť by mala v roku 2022 spustiť dve misie na Mars.

Podľa predchádzajúcich správ, v roku 2024 budú nasledovať ďalšie dve misie s nákladom, aby poskytli viac stavebných materiálov, spolu s dvomi posádkami. Podobná misia sa uskutoční každé dva roky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj:

Facebook komentár