Preco_sa_kozmicky_priestor_stava_nebezpecnym_miestom_na_podnikanie

OneWeb plánuje na obežnú dráhu Zeme nasadiť stovky nových satelitov a generálny riaditeľ Greg Wyler sa chce uistiť, že sa to zrealizuje naozaj bezpečne.

Priestor je už plný nebezpečenstiev. Vo vesmírnom priestore existujú milióny kusov víriacich trosiek, čo je výsledok 50 rokov trvajúcich vesmírnych ciest a slabej úrovne predpisov, k tomu aby sa stal tento priestor čistejším. Jedna kolízia sa už stala.

OneWeb nechce čeliť nevyžiadanému problému, Wyler však poznamenal, že je odhodlaný odstrániť svoje satelity po dokončení ich práce. Dokonca si myslí, že problém s troskami je taký veľký, ako si myslí aj v otázkach životného prostredia.

Poznamenal: “Existuje toľko štúdií o satelitoch, ktoré poukazujú na obavy ich cyklus vrámci systému. Čo sa stane s plastovou fľašou, keď ju hodíte do oceánu?” … “Je to ten istý problém. Len je v inom meradle.”

Očakáva sa, že počet satelitov vrámci našej oblohy sa v najbližšom desaťročí viac ako strojnásobí, keď sa podľa jedného odhadu navýši ich počet viac ako 7 000 nových zariadení.

Odborníci sa obávajú, že keď sa priestor stane čoraz viac preplneným, kolízie by mohli spôsobiť katastrofálne reťazové reakcie. To by mohlo znamenať ukončenie vedeckého bádania, služieb GPS, satelitnej televízie, internetu a telefónnych služieb pre milióny ľudí.

Satelity OneWeb si na konci svojho života udržia dostatok paliva na to, aby sa vrátili späť do atmosféry Zeme. A Wyler ďalej poznamenal, že tiež budú vybavení dodatočným hardvérom, ktorý by uľahčil zachytenie a presun vyslúžených satelitov z obežnej dráhy.

“Sú to drahé” technológie, … “Ale sú to veci, ktoré musíme jednoducho urobiť, aby sme boli dobrými občanmi.”

Mohlo by trvať viac ako 2000 rokov, kým gravitáciu Zeme by stiahla satelity spoločnosti OneWeb z obežnej dráhy. Ale OneWeb sa zaviazala, že ich odstráni do piatich rokov po tom, čo prejdú do režimu offline.

Nedávna štúdia NASA naznačila, že všetci prevádzkovatelia satelitov budú musieť tento štandard prijať, aby sa znížilo riziko kataklyzmatických kolízií.

Súvisiace:
USA zaznamenala 308 984 nebezpečných kolízií s vesmírnym odpadom
Ruský startup plánuje do vesmíru umiestniť obrovské žiariace reklamy

Wyler poznamenal, že má to šťastie, že podporovatelia spoločnosti OneWeb, medzi ktoré patria aj korporátni giganti ako Softbank a Coca-Cola, boli ochotní minúť peniaze navyše, aby boli vhodnými správcami tohto priestoru.

Dokonca existuje obchodný stimul: Shagun Sachdeva, analytička v spoločnosti Northern Sky, ktorá skúma konštalácie satelitov a správu kozmického odpadu uviedla, že správa ich orbitálnych zariadení bude nevyhnutnou pre spoločnosti, ako je OneWeb, ktoré do tohto priestoru investujú miliardy.

Veľkou otázkou je, či širší, nákladovo uvedomelý súkromný sektor bude komplexne investovať do technologických vylepšení svojich satelitov.

Neexistujú žiadne tresty pre spoločnosti, ktoré nedodržiavajú odporúčania NASA alebo oveľa prísnejšiu medzinárodnú smernicu, ktorou odporúča odstránenie satelitov do 25 rokov od ich vypnutia.

Sachdeva: “Každý vidí vesmírne trosky ako dosť veľký problém.” Otázkou je, či sa urobí dosť na odvrátenie katastrofy.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Yahoo

Facebook komentár