Už je to desať rokov odo dňa, kedy bolo vykonané najväčšie jednotné rozšírenie Európskej únie (EÚ), kedy sa k nej pripojilo desať krajín, čo bolo na slávu celého tohto bloku.

Počas historickej udalosti od 1. mája 2004 sa Cyprus, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko stali členmi EÚ. Od tej doby sa pridali iba tri ďalšie krajiny – Bulharsko, Chorvátsko a Rumunsko – ktoré sa pripojil k tejto ekonomickej a politickej únii.

Ale posledné desaťročie bolo pre každú krajinu EÚ dosť hrboľaté a to najmä pre tie členské štáty, ktoré sú taktiež súčasťou eurozóny.

Takže za posledných desať rokov bol dosiahnutý rýchly rozvoj EÚ – v súčasnosti sa môže pochváliť celkovo 28. členskými štátmi – ale či by sa našiel dôvodom k oslave, to je otázne.

Súvisiace: Prečo bude ďalšia globálna kríza ako žiadna za posledných 200 rokov ?

Analytik pre rozvíjajúce sa trhy spoločnosti Capital Economics – Neil Shearing uviedol, že sa situácia začlenených, najmä východoeurópskych krajín sa podstatne zlepšila.

“Expanzia východnej Európy je možno jedným z mála úspechov, ktorými sa EÚ v poslednom desaťročí  môže pochváliť.”

“Bola útočiskom pre silný a udržateľný rast vo východnej Európe, čiže bola aj príčinou rastúcej prosperity v miestach, ako je Poľsko, Česká republika a Slovensko.”

“Rozlišnosti členov EÚ”

Ale Shearing zdôraznil, že je taktiež dôležité rozlišovať medzi tými krajinami, ktoré sa stali iba členmi EÚ, a tými, ktoré taktiež vstúpili do eurozóny.

Z desiatich krajín, ktoré v roku 2004 vstúpili do EÚ, šesť u nich – Cyprus, Estónsko, Lotyšsko, Malta, Slovensko a Slovinsko – sa od tej doby pripojili k jednotnej európskej mene.

Súvisiace: Krajiny opúšťajúce Eurozónu by stali svetovú ekonomiku 22 biliónov dolárov z ekonomického rastu

“Je celkom jasné, že krajiny ako Slovinsko a Cyprus sa k jednotnej mene pripojili príliš skoro,” – uviedol Shearing, s tým, že je pre vstup do eurozóny potrebné splniť konvergenčné kritériá, ale v týchto prípadoch  neboli úplne splnené.

“Zároveň Slovinsko – .. Relatívne chudobná krajina rozvíjajúcich sa trhov má veľmi odlišnú štruktúru, ako Nemecko a Francúzsko. Podľa môjho názoru naozaj nepatrí do zóny jednotnej európske meny.”

Eurozóna – ktorá mala 18 členských štátov – bola ťažko zasiahnutá globálnym finančným krachom roku 2008, čo v roku 2011 vyústilo v suverénnu dlhovú krízu naprieč kontinentom.

Cyprus sa stal štvrtou krajinou eurozóny, ktorá požiadala o medzinárodnú finančnú pomoc a uložila daň z bankových vkladov na viac ako 100 000 eur (139 000 dolárov), výmenou za balík pomoci vo výške 10 miliárd eur.

Väčšina krajín eurozóny od tej doby prešli náročným sprísnením fiškálnych programov a taktiež čelili sile eura.

Počas uplynulého roka, euro voči americkému doláru posilnilo o 5,4 percenta, čím sa vývoz na svetovom trhu stal drahším, čo bránilo úsiliu rastu a znovuzískaniu konkurencieschopnosti Eurozóny.

Napriek tomu Shearing dodal: “Myslím, že krajiny, ktoré zostali mimo jednotnej európskej meny, ale ostali súčasťou Európskej únie čelili nedostatočnému úspechu.”

A čo Chorvátsko?

Piers Curran, vedúci obchodník a výkonný riaditeľ spoločnosti Amplify Trading, však povedal, že bol presvedčený o tom, že byť členom EÚ je samo o sebe prospešné.

Zdôraznil však prípad Chorvátska, najnovšieho člena EÚ, ktoré pristúpilo v júli roka 2013. Jej ekonomika v roku 2013 čelila kontrakcii už piatym rokom po sebe.

“Proces vstupu Slovinska bol určite unáhlený. Proces spájania pre Chorvátsko mal trvanie ôsmich rokov vyjednávania, na základe toho mu bol umožnený vstup do tohto tzv. klubu.”

Súvisiace: Sú ekonomické úsporné opatrenia zodpovedné za krízu v Európe?

“Ale vzhľadom k tomu, že sa pripojilo, nemalo to žiadny pozitívny vplyv na ich hospodárstva, v skutočnosti to malo skôr negatívny dopad.”

Chorvátsko sa snaží splniť obmedzenia EÚ na úrovni rozpočtového deficitu, a dostalo tri roky na to, aby dostalo svoj deficit na cieľ. Výsledkom je, že vláda plánuje znížiť výdavky, už dôvodu zníženia dotácií a chce zvýšiť príjmy zvýšením niektorých daní.

Shearing sa zhodol, že Chorvátsko malo hlboké štrukturálne problémy ekonomiky, ktoré mali byť riešené v rámci vstupu do EÚ. Ale bolo neústupčivé a chcelo sa do thto klubu dostať čo najskôr.

Ďalej dodal: “Členstvo v jednotnom trhu je veľkým pozitívom … Inštitucionálne reformy, ktoré sú potrebné na vstup do EÚ sú dôležité.”

A samozrejme krajiny sa stávajú súčasťou rozpočtu EÚ.

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár