Na konci roka 2012 všetci hovorili len o Johnovi Paulsonovi. Manažér hedge fondu bol požiadaný, aby vysvetlil svojim investorom, prečo má jeho fond takú zúfalú výkonnosť.

Aspoň tak sa to zdalo. Citigroup bola poškodená so vzťahom s Paulsonom, išlo presne o 410 miliónov USD. The Street sa začína obávať.

Skôr však, ako niekto začne stresovať treba si uvedomiť to, čo nám ukázala história a to, že okolnosti musia byť pre hedge fond ďaleko horšie, ako len pár odkupov.

Zostavili sme zoznam najdramatickejších kolapsov v histórii hedge fondov. Paulson sa k ním ani len nepriblížil – aspoň o tom nevieme.

 

Bayou Group

Začiatok

: Založené Samuelom Israelom III. v roku 1996.

Najlepšie časy: V roku 2003 tvrdili, že zarobili 43 miliónov USD. Israel povedal investorom, že Bayou porastie do roku 2006 na zhruba 7.1 miliardy USD.

Koniec: Bayou v roku 2005 odhalili ako tzv. Ponzi schému, kedy finančná kontrola zamrazila majetok obžalovaných a obvinili ich z tvrdenia, že zarobili 43 miliónov v 4 hedge fondoch, pričom v skutočnosti prerobili 49 miliónov USD.

Keď bolo Bayou v roku 2005 odhalené ako podvod, mnoho ľudí stratilo svoje peniaze, médiám bola poskytnutá potecha stretnutia so Samom Israelom, bizarnou postavou, ktorá spreneverila takmer pol miliardy dolárov investorov a ktorá pred zatknutím a odsúdením na 22 rokov nakamuflovala v roku 2008 vlastnú smrť.

Výnosy investícií v Bayou neboli nikdy zverejnené, ani skutočné, pretože sa zistilo, že Israel vytvoril fiktívnu korporáciu na audit svojej firmy.


Highland Capital Management „Crusader Fund“

Začiatok

: Založené Jamesom Donderom a Markom Okadom v roku 1993.

Najlepšie časy: „Crusader Fund“ priemerne ročne hlásil 12.7% a v roku 2006 držal 1.5 miliardy USD.

Koniec: Veľa peňazí zarobil Fond najmä v 90. rokoch tým, že dovolil mnoho fondom pod hlavičkou Highland Capital, aby obchodovali všetko od komodít  až po postihnuté aktíva.

Fiškálna kríza roku 2008 prinútila Dondera a Okadu zatvoriť ich vlajkovú loď Crusader Fund kvôli „rozsiahlej trhovej volatilite a narušeniu.“

Keď ho súdy zatvárali, aktíva v Crusader Fonde boli ohodnotené asi na 360 miliónov USD.
 

Peloton Capital

Začiatok

: Založené v roku 2005 Ronom Bellerom a Geoffom Brantom.

Najlepšie časy: V roku 2006 spravoval asi 3 miliardy USD v aktívach, v tom roku vyplatil investorom 87% výnos.

Koniec: Zlikvidované v roku 2008.

Beller, bývalý šéf predajnej skupiny v Goldman Sachs, vrátil pri likvidácii spolu s partnerom Geoffom Grantom klientom zhruba 2 miliardy USD.

Aj keď si počas svojich rokoch v Goldman Sachs zažil nechcené vzrušenie, Beller rozvíril svojom odchodom rozruch. Hypotekárna kríza spôsobila pád Pelotonu a hlboko zasiahla Bellerovu čistú hodnotu.
 

Tiger Fund

Začiatok

: Založené Julianom Robertsonom v roku 1980.

Najlepšie časy: Tiger mal v aktívach do roku 1993 takmer 7 miliárd USD, toho roku fond vrátil 80%.

Koniec: Fond zavreli v roku 2000. Bol jedným z prvých titánov hedge fondov, Robertson sa prizeral, ako sa jeho multimiliardový investičný biznis rúti z priepasti. Dlhodobá stávka na odsúdenú US Airways a na jen ho stála veľký kus majetku.

Po Tiger Fonde ostalo ako dedičstvo mnoho manažérov, ktorí riadia fondy po celom svete.


Satellite Capital

Začiatok

: Založené v roku 1999 Liefom Rosenblattom, Gabeom Nechamkinom a Markom Sonninom.

Najlepšie časy: Po návratnosti zhruba 25% v roku 2004, manažoval fond do roku 2007 7 miliárd USD, avšak stratil v roku 2008 35%.

Koniec: Zavrel v roku 2008 s menej ako 3 miliardami USD v aktívach.

Satellite je perfektným príkladom, akým bol rok 2008 pre hedge fondy a celkovo ekonomiku zlý. Rosenblatt, Nechamkin a Sonnino boli chránenci Georgea Sorosa a budovaním Sattelite strávili 10 rokov. A po 7 rokov sa im skutočne darilo.

Avšak rok 2008 zasiahol týchto 3 manažérov doslova ako vlak, kedy sa až zdalo, že sa majetok po celom svete rozplýva a rastúce nároky na odkup zapríčinili, že ho museli v novembri zavrieť a vyplatiť investorov na hodnote 21%.
 

Amaranth Advisors

Začiatok

: Založené v roku 2000 Nicholasom Maounisom.

Najlepšie časy: Manažoval v roku 2005 aktíva vo výške 9 miliárd USD s ročnou návratnosťou 86%.

Koniec: Za pár týždňov stratil v roku 2006 miliardy.

Amaranth mal 5-ročný hviezdny vzostup s obrovským množstvom manažovaných aktív.

Avšak fond, ktorého meno v gréčtine znamená „nesmrteľný“ sa zachoval presne opačne, keď pri nešťastnej stávke pri derivátoch plynu prerobil zhruba 6.5 miliárd USD.

Meounis neskôr zažaloval banku JP Morgan za pokus o oživenie fondu tým, že odmietla vykonať obchody v mene fondu. Zlyhanie tohto fondu je veľký bod v diskusii o účinnosti derivátov.


Long – Term Capital Management

Začiatok

: Založené Johnom Meriwetherom v roku 1994.

Najlepšie časy: Prvé 4 roky hlásali 40% návratnosť obchodov a raz mali 120 miliárd v obchodných záväzkoch.

Koniec: Zavreli ho v roku 2000 po pôžičke na odvrátenie bankrotu.

Tento fond bol zdanlivo jedným z tých, ktorý „musíte mať,“ keď ho v roku 1994 Meriwether založil. Bol bývalým riaditeľom obchodovania s dlhopismi v Salomon Brothers a do svojich rád menoval aj víťazov Nobelovej ceny za ekonómiu.

Na čas sa mu darilo robiť ohromne zdravé  výnosy a jeho základňa rýchlo rástla až do roku 1996, kedy stratili 4.6 miliardy USD a zobrali si vládnu pôžičku . Tento príbeh je vyrozprávaný v knihe Rogera Lowensteina – When Genius Failed.

LTCM zatvorili v roku 2000 po tom, ako si uvedomili, že je neschopný splatiť svoj narastajúci dlh.
 

Atticus Global

Začiatok

: Založené v roku 1995 Timothym Barakettom a Nathanom Rotschildom.

Najlepšie časy: V septembri 2008 manažovali13miliárd USD s návratnosťou 19.3%.

Koniec: Skrachovali v auguste roku 2009.

Barakettov list investorom z roku 2009 bol skôr o očakávaní ako o prekvapení. Všetko sa pokazilo, keď ich európske rameno fondu spadlo o 42.5%.

Atticusu sa však prvých 10 rokov skvele darilo, dokonca sa takmer stále objavoval aj v zozname najlepších 100 hedge fondov a dostávalo sa mu neustálej pochvaly z úst Jima Cramera.

 

Pequot Capital Management

Začiatok

: Založené v roku 1998 Arthurom J. Sambergom.

Najlepšie časy: V roku 2001 manažoval 15 miliárd USD s priemernou návratnosťou 16.8%.

Koniec: Bol zavretý v roku 2010 po tom, ako dostal pokutu a ako mu bol Komisiou dokázaný insider trading.

Pequot mal každoročne zdravé zisky a do roku 2001 vystaval enormnú základňu aktív o hodnote 15 miliárd USD. Vtedy si však muž číslo 2 – Daniel Benton – ukrojil pre svoj fond takmer polovičku z aktív Pequotu.

Komisia začala sondovať okolo neobvyklých praktík obchodov vo fonde až kým mala dosť na to, aby v roku 2010 udelila Sambergovi pokutu 28 miliónov USD. Fond musel o pár mesiacov zavrieť.
 

Bernard L. Madoff Investment Securities

Začiatok

: Založený v roku 1960 Bernardom Madoffom.

Najlepšie časy: Madoff tvrdil, že istý čas jeho fond spravoval 50 miliárd USD s priemernou návratnosťou 20%.

Koniec: Madoff sa v roku 2008 priznal, že jeho podnik bola len tzv. Ponzi schéma.

Bernie Madoff  je tvárou všetkého zla a nenásytnosti, ktoré je pripisované kultúre sveta hedge fondov, keďže obrali ľudí o miliardy USD.

Zdroj: Hedgefundsx.com

Facebook komentár