Vztahy_ruskych_oligarchov_s_Putinom_mozu_byt_dovodom_na_sankcie

Hrozba nových sankcií zo strany Spojených štátov vzbudila značné obavy medzi najbohatšími jedincami z Ruska. Ľuďom, ktorí sú v blízkom vzťahu s ruským prezidentom Vladimírom Putinom, hrozí, že sa ocitnú na čiernej listine vlády USA.

Táto listina má byť vytvorená začiatkom budúceho roka. Bude súčasťou zákona o sankciách, ktorý schválil Kongres Spojených štátov krátko po tom, ako prezident Donald Trump zasadol do Bieleho domu. Ten neochotne podpísal tento zákon 2. augusta aj napriek tomu, že si zaumienil zlepšovať vzťahy s Moskvou.

Vytvorenie čiernej listiny neznamená, že všetci, ktorí sa na nej ocitnú, budú automaticky čeliť sankciám. Šiesti členovia ruskej podnikateľskej elity, ktorí sú blízki prezidentovi Putinovi, sa však vyjadrili, že zostavenie tejto listiny je dôvodom pre značné znepokojenie. Dôvodom je skutočnosť, že kritériá zápisu do tohto dokumentu a jeho budúce dopady nie sú v súčasnosti dostatočne jasné.

Vedúca osobnosť istej ruskej spoločnosti vyhlásila: „Ľudia sú v napätí. Ak americká vláda posúdi, že sa nachádzate blízko Putina, ostáva Vám iba snažiť sa vyvrátiť toto obvinenie. Cieľ Američanov je jednoznačný. Všemožne sa snažia spôsobiť problémy všetkým jednotlivcom, ktorí podporujú Putina.“

Dostupné zdroje hovoria o tom, že väčšina podnikateľskej elity ostáva aj naďalej verná Putinovi. Hrozba osobných sankcií však podnietila vlnu pochybností a prehodnocovania postojov. Takéto sankcie môžu zahŕňať napríklad obmedzenie cestovanie do zahraničia, zamedzenie prístupu k zahraničným bankových účtom či zmrazenie zahraničných aktív.

Súvisiace: Ako sa Vladimír Putin stal jedným z najobávanejších vodcov sveta

Získali sme informácie o istom miliardárovi a podnikateľovi, ktorý na stretnutiach riaditeľov najväčších ruských spoločností sedával bezprostredne vedľa Putina a hľadal si miesto v prvých radoch vždy, keď sa Putin prihováral na rôznych konferenciách. V súčasnosti zmenil svoj harmonogram tak, aby sa dokázal v čo najväčšej miere vyhýbať podobným podujatiam. K vzniknutej situácii sa vyjadril zasvätený človek, ktorý ši však prial, aby on aj jeho zamestnávateľ ostali vzhľadom na citlivý charakter témy v anonymite. Povedal: „V poslednej dobe sa jednoducho snažil o to, aby sa vyskytoval vedľa Putina čo najmenej. Nie je totiž známe, na základe akých činiteľov sa budú udeľovať ohlásené sankcie. Zasiahnutý môže byť ktokoľvek.“

Zdroj blízky ďalšiemu ruskému miliardárovi potvrdil, že viacerí z radov ruských oligarchov sa dnes snažia držať v úzadí a týmto spôsobom sa vyhnúť zaradeniu na čiernu listinu.

Zoznam oligarchov

Jeden zo stovky najbohatších Rusov poskytol osobný rozhovor pre agentúru Reuters. Povedal, že ani pomocou svojich politických kontaktov v Rusku nebol schopný zistiť žiadne detaily týkajúce sa ohlásenej hrozby. Na otázku, ako sa bude môcť chrániť v prípade, že sa ocitne na osudnom zozname, povedal: „V takom prípade už neexistuje žiadna ochrana. Budem musieť odísť.“ Neuviedol, kam by sa v takom prípade utiahol.

V rozhovore však vyhlásil, že cíti frustráciu ohľadom Putina a ostatných vysokých štátnych predstaviteľov. Treba poznamenať, že takéto priznanie jedného z členov ruskej miliardárskej triedy je značným prekvapením. Táto skupina podnikateľov sa totiž vo všeobecnosti prezentuje lojalitou voči Kremľu.

Tento podnikateľ pod podmienkou anonymity povedal: „Ruská vláda skrátka neverí, že sankcie budú skutočným problémom. Vládni predstavitelia žijú v paralelnej realite. Nikto z nich nechce brať ohľad na podnikateľov.“

Dmitrij Peskov, ktorý je hovorcom Kremľa, 28. novembra povedal reportérom, že si nie je vedomý akéhokoľvek napätia medzi podnikateľskou elitou Ruska vo vzťahu k ohláseným sankciám. Vyhlásil: „Nie sú nám známe žiadne podobné postoje. Ak existujú a vyplávajú na povrch, budeme otvorení diskusii.“ Na otázku, či si myslí, že účelom sankcií je obrátiť podnikateľskú elitu proti Putinovi, odpovedal: „Zastávame názor, že presne to je ich úlohou.“

Zákon o sankciách z 2. augusta rozšíril a sprísnil sankcie, ktoré boli uvalené na Rusko po anexii ukrajinského Krymu v roku 2014.

Andrej Kostin, ktorý je generálnym riaditeľom druhej najväčšej ruskej banky VTB, sa k zákonu vyjadril nasledovne: „Zákon je veľmi zlý, veľmi široký a nepresný. Jeho aplikácia môže mať rôzne dopady.“

Na listine, ktorú zostaví ministerstvo financií Spojených štátov, majú byť zahrnutí najvýznamnejší ruskí oligarchovia. Kritériom na výber konkrétnych jedincov má byť „ich spätosť s ruským vládnym režimom a celková hodnota ich majetku“.

Kongres má obdržať zoznam oligarchov ku koncu januára 2008. Stane sa tak niekoľko týždňov predtým, ako sa v Rusku uskutočnia prezidentské voľby. Putin síce zatiaľ neohlásil svoje volebné plány, ale väčšina analytikov predpokladá, že sa bude znovu uchádzať o pozíciu ruského prezidenta. Prieskumy verejnej mienky medzitým uvádzajú, že by vyhral bez akýchkoľvek problémov.

Banky už reagujú

Právnici zaoberajúci sa sankciami tvrdia, že samotný zoznam ruských podnikateľov nemá žiadne právne dôsledky. Tiež potvrdili, že prítomnosť jedincov na zozname nie je nevyhnutným znamením toho, že na daných oligarchov budú uvalené sankcie. Zákon z 2. augusta však predstavuje zvýšené riziko najmä pre spoločnosti spolupracujúce s inštitúciami, ktoré sú už v súčasnosti vystavené istým sankciám z minulosti.

Výkonný zamestnanec európskej banky s pobočkou v Rusku tvrdí, že Západné banky už začali realizovať dodatočné previerky ľudí, ktorí sú dokázateľne napojení na Putina. Táto osoba tvrdí, že previerky pramenia práve zo zákona o sankciách, ktorý bol prijatý 2. augusta. Ich úlohou je odhaliť, či majú títo nemenovaní jedinci zriadené účty v bankách, ktoré vykonávajú spomenuté kontroly. Zdroj však nepotvrdil, čo tieto banky odhalili a či na základe svojich zistení pristúpia ku konkrétnym opatreniam.

Súvisiace: 9 vecí, ktoré sme sa práve dozvedeli o živote Putina

Niektorí ľudia, ktorí patria do užšieho kruhu Putinových stúpencov, figurujú na čiernej listine Spojených štátov už od roku 2014.

Gennadij Timčenko, ktorý je ruským ropným magnátom a jedným z najbližších Putinových priateľov, vyhlásil, že keď sa jeho meno objavilo na sankčnom zozname, považoval to za „česť svojej osobe“. Jeho žena Elena sa v tom istom roku snažila zaplatiť za služby nemeckej kliniky pomocou kreditnej karty. Z dôvodu angažovanosti jej manžela bola daná platobná karta zamietnutá.

Na čiernej listine sa pravdepodobne ocitnú aj mená mimo najužšieho kruhu Putinových priaznivcov. Aj napriek tomu, že mnohí z nich nie sú vyslovene Putinovými lojalistami, môžu byť potrestaní za vzťahy, ktoré s ním nadviazali v minulosti.

Zdroj blízky štvrtému najvplyvnejšiemu miliardárovi v Rusku povedal: „Všetci sa boja o vlastný krk, obávajú sa osobných sankcií. Čo sa stane v prípade, že budú sankcie uvalené na celú ruskú vládu a všetkých, ktorí s ňou spolupracujú? Nikto nepozná ich skutočný rozsah a preto sa ich obávajú všetci.“

Zdroj blízky ruskej vláde a Kremľu potvrdil, že vláda Spojených štátov sa snaží obrátiť Putinových stúpencov proti nemu. A to obzvlášť pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Povedal: „Keď sa všetky tieto hrozby premenia na realitu, vyvolá to obrovský tlak a nespokojnosť zo strany ruskej podnikateľskej elity.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj:  Reuters, WSJ

Facebook komentár