Ferrari-bude-za-svoje-automobily-akceptovat-kryptomeny

V automobilke Ferrari začali v USA za svoje luxusné športové vozidlá akceptovať kryptomenové platby a na základe žiadostí bohatých zákazníkov rozšíri tento systém aj do Európy, ako pre agentúru Reuters poznamenal jej riaditeľ marketingu a obchodu.

Prevažná väčšina vodcov sektorov sa kryptomenám vyhýba, pretože volatilita bitcoinu a iných tokenov ich robí nepraktickými na obchodovanie. Rozšíreniu kryptomien ako platobného prostriedku bráni aj nejednotná regulácia a vysoká spotreba energie.

Patrí medzi ne aj výrobca elektromobilov Tesla, ktorý v roku 2021 začal prijímať platby v bitcoinoch, najväčšej virtuálnej mene, než to generálny riaditeľ Elon Musk zastavil kvôli obavám o životné prostredie.

Marketingový a obchodný riaditeľ spoločnosti Ferrari – Enrico Galliera pre agentúru Reuters uviedol, že kryptomeny sa snažili znížiť svoju uhlíkovú stopu zavedením nového softvéru a väčším využívaním obnoviteľných zdrojov.

V rozhovore ďalej poznamenal: “Náš cieľ pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2030 v celom našom hodnotovom reťazci je absolútne potvrdený.”

Automobilka Ferrari uviedla, že toto rozhodnutie prišlo v reakcii na požiadavky trhu a obchodníkov, keďže mnohí z jej klientov do kryptomien vo veľkom investovali.

Ďalej poznamenali: “Niektorí z nich sú mladí investori, ktorí si svoj majetok vybudovali okolo kryptomien,” … “Iní sú tradičnejší investori, ktorí chcú diverzifikovať svoje portfóliá.”

Zatiaľ čo niektoré kryptomeny, ako napríklad druhá najväčšia – ether svoju energetickú účinnosť zlepšili, bitcoin pre svoju energeticky náročnú ťažbu stále čelí kritike.

Automobilka Ferrari v prvom polroku tohto roka dodala do svojho amerického regiónu, ktorý zahŕňa aj USA, viac ako 1 800 automobilov.

Galliera neuviedol, koľko áut Ferrari očakáva, že predá prostredníctvom kryptomien. Povedal, že portfólio objednávok spoločnosti je silné a plne rezervované až do roku 2025, ale spoločnosť chce túto rozširujúcu sa oblasť otestovať.

Uviedol: “Pomôže nám to spojiť sa s ľuďmi, ktorí nemusia byť našimi klientmi, ale mohli by si automobily značky Ferrari dovoliť.”

Talianska spoločnosť, ktorá v roku 2022 predala 13 200 automobilov s cenami začínajúcimi na hodnote viac ako 200 000 eur (211 000 dolárov) a dosahujúcimi až 2 milióny eur, plánuje do prvého štvrťroka budúceho roka rozšíriť kryptomenový systém aj do Európy a potom aj do ďalších regiónov, kde sú virtuálne meny legálne akceptované.

Európa, Blízky východ a Afrika (EMEA) je najväčším regiónom spoločnosti Ferrari, na ktorý v prvej polovici tohto roka pripadlo 46 % z celkových dodávok automobilov.

Galliera uviedol: “Záujem je rovnaký v USA, ale aj v Európe, takže veľké rozdiely nevidíme.”

Medzi krajiny v ktorých sú kryptomeny obmedzené, patrí Čína.

Spoločnosť Ferrari sa v úvodnej fáze v USA obrátila na jedného z najväčších spracovateľov platieb kryptomenami, spoločnosť BitPay, a umožní transakcie v bitcoinoch, etheroch a jednom z najväčších tzv. stablecoinov – USDC. Ferrari môže v rôznych regiónoch využívať aj iných spracovateľov platieb.

Galliera ďalej poznamenal: “Ak zákazníci budú platiť prostredníctvom kryptomien, ceny sa meniť nebudú a nebudú účtované ani žiadne poplatky, ako aj žiadne príplatky.”

Bitpay okamžite premení kryptomenové platby na tradičnú menu v mene predajcov spoločnosti Ferrari, aby boli pred výkyvmi cien chránení.

Galliera uviedol: “Toto bol jeden z našich hlavných cieľov: vyhnúť sa tomu, aby naši predajcovia aj my sme priamo s kryptomenami narábali a boli sme chránení pred ich veľkými výkyvmi.”

BitPay ako spracovateľ platieb zabezpečí, aby virtuálne meny pochádzali z legitímnych zdrojov a nepochádzali z trestnej činnosti alebo aby sa nepoužívali na pranie príjmov z trestnej činnosti alebo na daňové úniky.

Riaditeľ marketingu a obchodu spoločnosti Ferrari uviedol, že väčšina jej amerických predajcov sa už prihlásila alebo sa chystá do systému prihlásiť.

Galliera nakoniec uviedol: “Som presvedčený, že čoskoro sa pridajú aj ďalší.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár