Bitcoin opäť rastie s rizikovejšími aktívami.

Bitcoin opäť rastie s rizikovejšími aktívami.

Kryptomeny tento týždeň rástli, aj keď americké akcie nakrátko ustúpili z novoročnej rally a jeden z hlavných poskytovateľov krypto-úverov podal dlho očakávaný návrh na vyhlásenie konkurzu.

Virtuálna mena Bitcoin podľa dát spoločnosti Coin Metrics za týždeň dosiahla výnos na úrovni približne 12 %, zatiaľ čo mena Ethereum vzrástla až o 14 %.

Na porovnanie, dva z troch hlavných akciových indexov boli na ceste zaznamenať stratový týždeň, ktorý bol skrátený pre sviatok Martina Luthera Kinga. Indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average za týždeň odpísali 0,9 % a 2,9 %. Technologický index Nasdaq Composite však zaznamenal najlepšie výsledky. Za týždeň mierne vzrástol a za rok získal 5 %, čím vedie ostatné veľké indexy.

Cena virtuálnej meny Bitcoin a Ethereum za rovnaké obdobie vzrástli o 2,73 % a o 2,15 %.

Sylvia Jablonski, generálna riaditeľka a investičná riaditeľka spoločnosti Defiance ETF, uviedla: “Zdá sa, že Bitcoin sa po minulých mesiacoch rozdielnych pohybov opäť obchoduje spoločne s indexom Nasdaq a rizikovými aktívami,” … “Pre krypto-investorov je to dobrá správa v tom zmysle, že ak inflácia klesá a Fed je bližšie ku koncu ako k začiatku sprísňovaniu, rizikové aktíva sa vedia nadýchnuť čerstvého vzduchu a možno prilákajú investorov späť.”

Bitcoin sa počas väčšiny roka 2022 obchodoval spolu s akciami, keďže najväčšími hnacími silami ceny sa stali inštitucionálni investori, ktorí na trh s kryptomenami vstúpili v predchádzajúcom roku, a vládne stimuly ako aj sprísňovanie menovej politiky Federálneho rezervného systému.

V neskoršej časti roka sa však táto korelácia zmiernila a cena bitcoinu zostala relatívne stabilná uprostred vlny škandálov a bankrotov v sektore kryptomien a všeobecnej straty dôvery v túto triedu aktív.

Jablonski uviedla, že bitcoin tento týždeň ťažil z nárazových výkonov, keďže krátkodobý sentiment uprednostňoval technologické akcie Nasdaq. Dodala, že to, či sa udrží, závisí od toho, či Fed bude pokračovať v sprísňovaní a či sa ekonomika dostane do recesie.

Tohto-týždňový nárast cien kryptomien prichádza aj v súvislosti s najnovšou ranou pre toto odvetvie: Jeden z najväčších zabezpečovateľov v oblasti kryptomien – Genesis v piatok ráno podal návrh na vyhlásenie konkurzu, z dôvodu krachu kryptoburzy FTX.

Owen Lau, analytik spoločnosti Oppenheimer, uviedol, že tohto-týždňový nárast cien kryptomien je pokračovaním rastu v rámci rizikových aktív, ktorý sa uskutočnil počas prvých dvoch týždňov roka.

Ďalej uvoedol: “Bitcoin a akcie digitálnych aktív boli v priebehu minulého roka tzv. “prepredané“,” … “Tieto aktíva v rámci ocenenia čelili omnoho väčšiemu zakomponovaniu negatívnych správ z krachu burzy FTX, bankrotu BlockFi a pádu Genesis.”

Investori a ostatní stále uvažujú, v akom rozsahu by mohli byť potenciálne účinky do ocenenia zakomponované.

Jablonski zo spoločnosti Defiance však varoval, že ak dôjde k viacerým podobným výbuchom v kryptoch, digitálne aktíva by sa mohli nielen oddeliť od obchodovania ako rizikové aktívum, ale namiesto toho sa začať obchodovať ako “nechcené aktívum, ktoré spôsobuje paniku investorov”.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár