Token-BNB-z-Binance-prepada-na-najnizsiu-uroven-od-jula

Viac ako mesiac po páde spoločnosti FTX, obavy investorov o kryptoburzu Binance neutíchajú.

Natívny token Binance s označením BNB, za posledný týždeň klesol o 15 %, vrátane poklesu o viac ako 6 % za posledných 24 hodín. BNB, prvýkrát vydaný v roku 2017, je podľa CoinMarketCap piatou najhodnotnejšou kryptomenou na svete s trhovou kapitalizáciou vo výške približne#39 miliárd dolárov. Nachádza sa len za virtuálnymi menami ako bitcoin, ethereum, tether a USD Coin.

Najnovším problémom, ktorý sa vynára nad Binance, je konkurzné konanie FTX. Binance bola prvým externým investorom do skupiny FTX. Pri odchode zo svojej kapitálovej pozície v spoločnosti v minulom roku dostala Binance platbu vo výške približne 2,1 miliardy dolárov.

V nedávnom rozhovore vo štvrtok generálny riaditeľ spoločnosti Binance – Changpeng Zhao odmietol obavy, že by jeho spoločnosť mohla musieť vrátiť tieto peniaze späť, keď sa FTX dostáva cez konkurzný súd a správcovia sa snažia získať akékoľvek podvodné prevody uskutočnené spoločnosťou FTX, voči vonkajším podnikom alebo investorom.

“Finančne sme na tom v poriadku,” poznamenal Zhao po tom, čo sa ho spýtali, či by spoločnosť mohla zvládnuť aj dopyt v objeme 2,1 miliardy dolárov.

Investori do kryptomien začali byť skeptickí voči komentárom vedúcich manažérov ohľadom finančného zdravia ich spoločností. Zakladateľ firmy FTX a bývalý generálny riaditeľ Sam Bankman-Fried na sociálnej sieti Twitter uviedol, že aktíva jeho spoločnosti sú v poriadku, aj keď vedúci manažéri vedeli, že sa nachádza uprostred krízy likvidity, ktorá nakoniec prinútila túto burzu zbankrotovať. Bankman-Fried bol na Bahamách zatknutý v priebehu tohto týždňa a americký prokurátor ho obvinil z podvodu a prania špinavých peňazí.

Ďalšou oblasťou záujmu sú požiadavky na výbery. Zhao uvieedol , že v utorok sa uskutočnili čisté výbery v hodnote približne 1,14 miliardy dolárov, ale na sociálnej sieti Twitter uviedol, že sa „nejedná o najvyššie výbery, ktoré sme spracovali, dokonca ani v rámci 5 top objemov.“ V stredu povedal, že situácia sa “stabilizovala”. Analytická firma pre oblasť blockchainu – Nansen uviedla, že objem výberov v utorok dosiahol až 3 miliardy dolárov.

Hovorca spoločnosti Binance vo vyhlásení pre agentúru CNBC uviedol, že „týmto extrémnym záťažovým testom sme si prešli, pretože prevádzkujeme veľmi jednoduchý obchodný model – držíme aktíva v úschove a generujeme príjmy z transakčných poplatkov“. Na otázku o prepade virtuálnej mince BNB hovorca bezprostredne nereagoval.

Binance a FTX boli úzko prepojené. Zhao minulý mesiac verejne oznámil, že jeho spoločnosť likviduje svoju pozíciu v pôvodnej minci FTX – FTT, uprostred obáv okolo solventnosti spoločnosti FTX a jej sesterskej obchodnej firmy Alameda Research.

FTX potom čelila okamžitému navyšovaniu požiadaviek pre stiahnutie a výbery a Binance prišla s nezáväznou dohodou o akvizícii spoločnosti ako súčasť záchranného plánu. O deň neskôr Binance od dohody odstúpila a uviedla, že „problémy FTX sú mimo našej kontroly alebo schopnosti pomôcť“.

Rovnako ako všetky veľké krypto projekty a spoločnosti, aj Binance vyvinula svoju vlastnú menu. Na svojej webovej stránke spoločnosť uvádza, že ľudia môžu „používať BNB na platenie za tovarov a služieb, uhrádzanie transakčných poplatkov v rámci služby Binance Smart Chain, účasť na exkluzívnom predaji tokenov a ďalší“. Medzi oblasti, kde je možné použiť BNB, patria platby, cestovanie a zábava.

Podľa spoločnosti CoinMarketCap existuje cirkulujúca zásoba o objeme približne 160 miliónov BNB z celkovej maximálnej ponuky 200 miliónov. Agentúra Bloomberg v júni informoval, že SEC skúma, či predaj tokenov v roku 2017 predstavoval ponúkaný cenný papier, ktorý mal byť zaregistrovaný u regulátorov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár