Prišlo k vytvoreniu najväčšej banky v Španielsku.

Prišlo k vytvoreniu najväčšej banky v Španielsku.

Dve veľké španielske banky ohlásili dohodu o vytvorení najväčšieho domáceho veriteľa v krajine, čo by mohlo signalizovať začiatok ďalšej konsolidácie v rámci oslabeného európskeho bankového sektoru.

CaixaBank v piatkovom vyhlásení uviedla, že kúpi štátnu banku Bankia v rámci transakcie akcií, čo spoločnostiam pomôže vyriešiť pokles ziskovosti v dôsledku pandémie koronavírusov.

Podľa analytikov spoločnosti Jefferies, dohoda banky Bankia, ktorú vláda zachránila počas bankovej krízy v Španielsku v roku 2012, je na úrovni 4,3 miliardy eur (5,1 miliardy dolárov).

Nový subjekt bude mať 20 miliónov zákazníkov a bude zodpovedať za štvrtinu všetkých pôžičiek a vkladov v Španielsku. Celkové aktíva presiahnu 664 miliárd eur (786,6 miliárd dolárov), čo podľa ich vyjadrení z nich robí najväčšiu banku na domácom trhu. Santander a BBVA, ktoré majú rozsiahle zahraničné operácie, sa tak stanú ďalšími najväčšími španielskymi bankami.

José Ignacio Goirigolzarri, súčasný predseda spoločnosti Bankia a predseda nového subjektu, vo vyhlásení uviedol: „Staneme sa vedúcou španielskou bankou v čase, keď je viac ako kedykoľvek predtým potrebné vytvárať subjekty s významnou veľkosťou.“

Spoločnosti uviedli, že spojenie malo strategický zmysel na pozadí pandémie a ďalších štrukturálnych výziev, ktorým poskytovatelia pôžičiek v eurozóne čelia, vrátane prechodu na digitálne bankovníctvo a nízke hodnoty úrokových sadzieb.

V preplnenom finančnom sektore Európy by mohli byť na obzore ďalšie obchody. Švajčiarska banka UBS údajne skúma možnú dohodu s konkurenčnou spoločnosťou Credit Suisse. O fúzii najväčšieho poskytovateľa pôžičiek v Nemecku – Deutsche Bank a konkurenčného koncernu Commerzbank, sa uvažovalo naposledy v priebehu minulého roka.

Dohoda v Španielsku prichádza uprostred náročného roka pre európske banky, ktoré museli získať miliardy dolárov na krytie problémových úverov, keďže sa pripravovali na jednu z najhorších zaznamenaných globálnych recesií. Banky tiež musia čeliť ultra-nízkymi úrokovým sadzbám, ktoré znižujú ziskovosť poskytovaných pôžičiek, čo ich vedie k vyhľadávaniu ďalších spôsobov podpory znižujúceho sa príjmu.

Benjie Creelan-Sandford, ktorý je analytikom spoločnosti Jefferies uviedol: „Najjasnejším spôsobom, ako zvýšiť ziskovosť, je získať výhody z rozsahu a získať synergie z fúzie.“

CaixaBank a Bankia očakávajú, že zlúčený subjekt bude mať ročný úžitok z úspor nákladov vo výške 770 miliónov eur (911,8 milióna dolárov). Zameriavajú sa na ďalšie ročné príjmy vo výške 290 miliónov eur (343 miliónov dolárov).

Creelan-Sandford očakáva ďalšiu konsolidáciu medzi európskymi bankami vrátane Španielska a trhov ako Nemecko a Taliansko, ktoré sú menej koncentrované.

Európska centrálna banka v júli začala objasňovať svoj prístup v oblasti dohľadu ku konsolidácii, ktorý sa interpretoval ako podpora ďalších spojení. Creelan-Sandford ďalej uviedol. „Regulátor je čoraz otvorenejší a bol by rád, keby sa v tomto sektore uskutočnilo viac fúzií a akvizícií.“

Cezhraničné fúzie sú ale zložitejšie a prinášajú menej jasných pozitív, teda pokiaľ ide o úspory nákladov, ako sú napríklad možnosti okolo kombinácií siete pobočiek.

Analytik spoločnosti Morningstar – Johann Scholtz, uviedol: „Existuje niekoľko rozdielov v predpisoch medzi krajinami (v Európe) a tiež pokiaľ ide o produkty,“ … „Ešte väčšou prekážkou je, že neexistuje žiadny režim poistenia vkladov, ktorý by sa vzťahoval na Európsku úniu alebo eurozónu.“

Kde však Scholtz vidí príležitosť, je najmä medzi investičnými bankami, ktoré sú menej viazané na konkrétne krajiny a ktoré potrebujú väčší rozsah na to, aby konkurovali v prostredí slabých marží a nediferencovaných produktov.

Ďalej poznamenal: “Pre európske investičné banky je veľmi ťažké konkurovať súperom z USA, dokonca ani v Európe.“

Začiatkom tohto týždňa noviny Financial Times prišli s informáciou, že predseda švajčiarskej banky UBS – Axel Weber vypracoval plány navrhovaného prepojenia s Credit Suisse na vytvorenie švajčiarskeho bankového šampióna, hoci neskoršia správa agentúry Reuters uviedla, že je to vnútorne považované za nepravdepodobné, citujúc osobu oboznámenú s záležitosť. Spoločnosti neskôr uviedli, že nekomentujú „fámy“ ani „špekulácie“.

Aj keď by spojenie medzi týmito dvoma skupinami pravdepodobne prinieslo akcionárom pridanú hodnotu, Scholtz nakoniec poznemenal, ze vo Švajčiarsku by to čelilo značným regulačným prekážkam, čo sa týkajú hospodárskej súťaže a pravidiel, ktoré sa snažia zabrániť „príliš veľkým bankám na to, aby zlyhali.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár