Warren Buffett z Berkshire Hathaway.

Warren Buffett z Berkshire Hathaway.

Berkshire Hathaway pod vedením Warrena Buffetta sa v prvom štvrťroku tohto roka vrátila k ziskovosti po tom, čo v prvom štvrťroku 2020 vykázala stratu takmer 50 miliárd dolárov, spôsobených pandémiou Covid-19.

Rozľahlý konglomerát Berkshire Hathaway, ktorý vlastní spoločnosti od poisťovacieho giganta Geico a železnice Burlington Northern Santa Fe až po známe spotrebiteľské značky ako Dairy Queen, farby Benjamin Moore a batérie Duracell, vykázal čistý zisk 11,7 miliárd dolárov a prevádzkový zisk (metrika Buffett radšej zdôrazňuje) dosiahol hodnotu 7 miliárd dolárov.

Berkshire Hathaway v sobotňajšom podaní u Komisie pre cenné papiere uviedla, že príjmy mnohých z jej divízie výroby, služieb a maloobchodu „za posledných pár mesiacov zažili výrazné oživenie výnosov a ziskov“, keďže sa ekonomika opäť začala otvárať.

Napriek tomuto optimizmu však spoločnosť Berkshire Hathaway pokračovala vo využití finančných prostriedkov v rámci nákupu svojich vlastných akcií, na rozdiel od použitia hotovosti na ďalšie akvizície.

Berkshire Hathaway v tomto štvrťroku na odkúpenie drahších akcií triedy A, ako aj dostupnejších akcií triedy B utratila takmer 6,6 miliárd dolárov.

Aj po týchto nákupoch akcií sa podarilo navýšiť obrovský objem finančných prostriedkov Berkshire. Teraz sa v súvahe nachádza hotovosť v hodnote okolo 145,4 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast zo 138,3 miliárd dolárov z konca roku 2020.

Jedna akcia spoločnosti Berkshire, ktorá svoje akcie nikdy nerozdelila, sa teraz obchoduje za 412 500 dolárov. Akcie skupiny B, ktoré sa rozdelujú, aby boli cenovo dostupnejšie pre priemerných investorov, v piatok uzavreli za cene necelých 275 dolárov.

Dve triedy akcií spoločnosti Berkshire sa tento rok zažili odrazenie. V roku 2021 sú zatiaľ nachádzajú v takmer 20% zisku.

Niektorí investiční odborníci sa stále pýtajú, či Buffett stratil čarovný nádych. Berkshire, napriek tomu, že v priebehu posledných rokov uzatvárala stávky na špičkové technologické akcie ako Apple a Amazon, v poslednom čase za širším trhom zaostáva.

Akcie spoločnosti Berkshire Hathaway sa za posledných päť rokov zvýšili približne o 90%, zatiaľ čo index S&P 500 sa viac ako zdvojnásobil a index Nasdaq stúpol takmer o 200%.

Buffett spolu s podpredsedami skupiny Berkshire – Charlieom Mungerom, Ajitom Jainom a Gregom Abelom sa neskôr vbudú yjadrovať k oživeniu a hospodárení na trhoch s akciami, ako aj o rade ďalších problémov, keď spoločnosť realizuje výročné stretnutie akcionárov.

Stretnutie, ktoré sa koná v Los Angeles namiesto domovského mesta Berkshire v Omahe štáte Nebraska, bude už druhý rok po sebe virtuálnou udalosťou kvôli Covid-19 a vysiela sa v priamom prenose na Yahoo Finance.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár