Hodnota-investicie-Warrena-Buffetta-v-Apple-za-menej-ako-1-den-v-zisku-o-$8-miliard

Hodnota akcií skupiny Berkshire Hathaway v spoločnosti Apple v piatok vyskočila o viac ako 8 miliárd dolárov, keďže akcie spoločnosti Apple vzrástli o viac ako 5 %, na základe správy o silných výsledkov ziskov.

Spoločnosť Apple vo štvrtok oznámila zisky za posledný štvrťrok, pričom zaznamenala tržby na hodnote takmer 124 miliárd dolárov a výrazný rast tržieb vo všetkých produktových radoch, okrem iPadu. Zdá sa, že investori obzvlášť zaujali poznámky generálneho riaditeľa – Tima Cooka, že problémové oblasti v dodávateľskom reťazci sa zlepšujú.

Spoločnosť Berkshire Hathaway začala hromadiť akcie spoločnosti Apple v roku 2016 a podľa údajov firmy FactSet aktuálne vlastní 887 136 000 akcií výrobcu iPhonov alebo viac ako 5 % nesplatených akcií spoločnosti Apple.

Buffett je jedným z najväčších podporovateľov spoločnosti Apple od roku 2016, hoci spočiatku, predtým pre Berkshire Hathaway, ako začal kupovať akcie Apple, považoval investície do špičkových technológií za príliš riskantné. Apple aktuálne tvorí viac ako 40 % portfólia investičného konglomerátu Berkshire Hathaway.

Apple vypláca pravidelné dividendy, čo je podľa investičnej filozofie Buffetta atraktívne.

„Nemyslím si, že Apple sú klasickými akciami. Považujem to za náš tretí biznis,“ povedal Buffett pre CNBC v roku 2020 a označil to za „pravdepodobne najlepší biznis, aký na svete poznám“.

Buffett taktiež argumentoval, že ekosystém Apple iPhone je „priľnavý“ a povzbudzuje zákazníkov, aby pravidelne aktualizovali, čo z neho robí bezpečnejšiu investíciu a viac sa podobá spotrebiteľskej spoločnosti ako technologickej spoločnosti.

Cook tiež ocenil investíciu Berkshire do Apple. Cook pre agentúru CNBC v roku 2019 poznamenal: „Spoločnosť vedieme dlhodobo. A tak skutočnosť, že máme konečného dlhodobého investora do akcií, je neuveriteľná.“

Vzájomný obdiv medzi týmito dvoma titánmi sveta podnikania, však presahuje rámec investícií. V roku 2019 Apple krátko zverejnil hru založenú na Buffettovom detstve, ktorá bola predstavená na stretnutí akcionárov Berkshire Hathaway.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár