Investor aktualizoval svoje investičné portfólio.

Investor aktualizoval svoje investičné portfólio.

Zdá sa, že Warren Buffett sa zameriava na vyhliadky finančného sektora a že investičný konglomerát „Veštca z Omahy“ ako ho prezývajú má nový záujem aj o spoločnosti spomedzi sektora veľkých ropných spoločností, telekomunikácií a médií.

Vo štvrtom štvrťroku minulého roka tiež kúpil podiely v akciových spoločnostiach indexu Dow Jones – Chevron a Verizon.

Berkshire Hathaway, ktorá je vedená Buffettom v utorok vo svojom poslednom štvrťročnom podaní u Komisie pre cenné papiere zverejnila, že priemyselný konglomerát už nevlastní akcie spoločností JPMorgan Chase, PNC alebo M&T Bank. Tieto akcie boli predané v priebehu štvrtého štvrťroku 2020.

Predaj spoločnosti JPMorgan Chase je pozoruhodný, pretože Berkshire uzavrela partnerstvo s bankou vedenou Jamie Dimonom a spoločnosťou Amazon v oblasti zdravotného poistenia s názvom Haven, ktorá vznikla v roku 2018, ale ktorá v priebehu minulého mesiaca oznámila plány na ukončenie činnosti. Berkshire stále vlastní akcie spoločnosti Amazon.

Berkshire Hathaway tiež znížil svoj podiel v škandalóznej banke Wells Fargo, udržal si však svoje pozície v Bank of America, Bank of New York, US Bancorp a American Express. Skupina Berkshire získala nový podiel v inej finančnej spoločnosti – poisťovacom maklérovi Marsh & McLennan.

Spoločnosť Berkshire Hathaway tiež počas štvrtého štvrťroku predala všetky svoje akcie výrobcu vakcín proti ochoreniu Covid-19 – Pfizer a ťažobnej spoločnosti Barrick Gold. Druhá menovaná akcia bola pre Berkshire kurióznou investíciou vzhľadom na Buffettovo známe pohŕdanie zlatom ako investíciou.

Predaj spoločnosti Pfizer prichádza iba štvrťrok potom, čo Berkshire uzavrela niekoľko ďalších veľkých stávok v sektore zdravotnej starostlivosti. Berkshire v utorok zverejnila, že vo štvrtom štvrťroku kúpila ešte viac akcií spoločností AbbVie, Bristol-Myers Squibb a Merck.

Buffett tiež upravil pozíciu Berkshire v spoločnosti Apple, ale akcie zostávajú jeho najväčšou pozíciou. Berkshire tiež navýšila svoje podiely v bezdrôtovom telekomunikačnom gigante T-Mobile, ako aj zrealizovala nový nákup akcií v spoločnosti Verizone.

Verizon vlastní podiely v Yahoo, čo je spoločnosť, ktorá už túto jar bude vysielať živé prenosy z výročného stretnutia akcionárov skupiny Berkshire z Omahy. Toto stretnutie, ktoré je naplánované na 1. mája, bude virtuálnou záležitosťou z dôvodu pandémie Covid-19 – tak ako tomu bolo aj počas minulého roka.

Nový podiel v spoločnosti Chevron je pre spoločnosť Berkshire Hathaway zaujímavou voľbou, pretože spoločnosť Chevron v roku 2019 prehrala súboj o spoločnosť Anadarko Petroleum s ponukou konkurenčnej ropnej spoločnosti Occidental s podporou práve od skupiny Berkshire Hathaway. Vyzerá to, že cenou útechy pre Chevron je tak investícia od Buffetta.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár