Berkshire_Hathaway_kupuje_podiel_v_spolocnosti_Restoration_Hardware

Warren Buffett musí mať naozaj rád pohodlné pohovky a postele. Spoločnosť miliardára a známeho investora – Berkshire Hathaway v treťom štvrťroku kúpila viac ako 1,2 milióna akcií predajcu luxusného nábytku RH – alebo Restoration Hardware. Jedná sa o novú investíciu spoločnosti Berkshire.

Akcie spoločnosti RH v piatok ráno po týchto informáciách vzrástli o takmer 6%, čím tohtoročné zisky navýšili. RH sa v roku 2019 nachádza v zisku na hodnote viac ako 50%.

Investícia má zmysel vzhľadom na to, že Berkshire Hathaway vlastní aj maloobchodné reťazce Nebraska Furniture Mart, RC Willey Home Furnings, Jordan’s Furniture a Star Furniture. Je teda zrejmé, že Buffett je fanúšikom obchodov s nábytkom.

Podľa odbornej publikácie Furniture Today je divízia nábytku skupiny Berkshire siedmou najväčšou v Spojených štátoch, v roku 2018 s odhadovanými tržbami na hodnote 2,1 miliardy dolárov. RH je o niečo väčšia, keďže vlani dosiahol obrat 2,5 miliardy dolárov.

RH je tiež rozhodne luxusnejšia ako mnohé dcérske spoločnosti skupiny Berkshire. Webová stránka RH obsahuje odkazy na zbierky Ski House a Beach House, ako aj žiadosti o konzultáciu s interným tímom pre návrh interiéru.

RH však nebola jediným nováčikom v portfóliu Berkshire. Spoločnosť tiež kúpila takmer 7,5 milióna akcií v ropnom gigante Occidental Petroleum. Berkshire v priebehu minulého roka poskytla spoločnosti Occidental financovanie na prevzatie konkurenta – firmy Anadarko. Occidental prekonala ponuku spoločnosti Chevron. Akcie firmy Occidental v piatok vzrástli o viac ako 3%.

Milionár Carl Icahn, ktorý tiež vlastní podiel v spoločnosti Occidental, kritizoval vedenie spoločnosti za tak rozsiahle výdavky na Anadarko – najmä preto, že spoločnosť Occidental prerušila obchod s Buffettom, čo bolo pre Berkshire veľmi výhodné.

Berkshire Hathaway tiež upravila niektoré zo svojich pozícií v niekoľkých zo svojich najvyšších podielov. Predali časť akcií spoločnosti Apple, hoci výrobca iPhonov zostáva najväčšou investíciou Berkshire. Berkshire tiež predal časť svojho podielu v problémovej banke Wells Fargo.

Berkshire sa však nedotkol väčšiny svojich ďalších veľkých pozícií vo firmách, ako sú Coca-Cola, American Express a Bank of America. V skutočnosti Berkshire nedávno požiadala Federálny rezervný systém o schválenie s cieľom zvýšiť svoj vlastnícky podiel v BofA nad zákonnú hranicu 10%. Berkshire poslal Fedu podobnú žiadosť, pokiaľ ide o jej pozíciu v banke Wells Fargo, ale žiadosť v roku 2017 stiahol.

Berkshire tiež neurobil nič so svojím masívnym podielom v bojujúcom potravinárskom konglomeráte – Kraft Heinz. Jeho akcie vo štvrtok klesli po tom, čo spoločnosť Goldman Sachs, ktorú vlastní aj Berkshire, prišla so znížením investičného ratingu na Kraft Heinz.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár