Oracle a TikTok v spolupráci.

Oracle a TikTok v spolupráci.

Podľa informácií troch jednotlivcov so znalosťou o dohode, noviny Financial Times prišli s informáciou, že spoločnosť TikTok a Oracle sa v Spojených štátoch stanú obchodnými partnermi. Táto dohoda by mala uspokojiť obavy ohľadom národnej bezpečnosti Trumpovej vlády, týkajúcich sa populárnej aplikácie krátkych videí.

Správa prichádza po týždňoch špekulácií o budúcnosti čínskej aplikácie v Spojených štátoch. Prezident Donald Trump požaduje predaj aplikácie alebo ukončenie jej aktivít v USA.

Presná povaha dohody medzi spoločnosťami TikTok a Oracle zostáva nejasná, nebola však označená ako priamy predaj. Správa od spoločnosti Oracle prišla tesne potom, čo spoločnosť Microsoft oznámila, že americké operácie TikToku od spoločnosti ByteDance nekúpi.

Spoločnosť ByteDance na žiadosť o komentár neodpovedala. Firma TikTok to odmietla komentovať. Spoločnosť Oracle na žiadosť o komentár taktiež nereagovala.

Kontroverzná aplikácia

Popularita aplikácie TikTok v USA a ďalších západných krajinách explodovala a stala sa tak prvou čínskou platformou sociálnych médií, ktorá získala výraznú pozornosť u používateľov mimo svojej domovskej krajiny. Podľa analytickej spoločnosti Sensor Tower, za prvé tri mesiace tohto roka bola stiahnutá 315 miliónov krát – čo je viac štvrťročných stiahnutí než ktorákoľvek iná aplikácia v histórii.

Trump a ďalší politici USA však uviedli, že táto aplikácia predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť, pretože by ju Peking mohol použiť ako nástroj špionáže. Úrady tiež vyjadrili znepokojenie nad tým, že by sa mohli použiť na zhromažďovanie osobných údajov o občanoch USA alebo na cenzúru prejavu, ktorý čínska vláda považuje za citlivý.

TikTok tieto obvinenia poprela. Spoločnosť uviedla, že jej dátové centrá sa nachádzajú mimo Číny a že žiadne z týchto údajov nepodliehajú čínskym zákonom.

K dohode so spoločnosťou Oracle došlo niekoľko dní predtým, ako mal platiť naplánovaný zákaz aplikácie TikTok v Spojených štátoch. Po 20. septembri sa očakáva, že ministerstvo obchodu vyjasní, ktoré typy obchodných rokovaní týkajúcich sa TikToku budú v krajine zakázané – podľa nariadenia, ktoré Trump podpísal 6. augusta.

Nie je jasné, či by partnerstvo spoločnosti TikTok so spoločnosťou Oracle umožnilo službe s krátkymi videami tento zákaz odvrátiť. Rozsah nariadenia spoločne s Trumpovými vlastnými vyjadreniami o TikToku viedli k nejasnostiam v súvislosti s tým, ako by sa zákaz vykonával. V ďalšom nariadení Trump uviedol, že TikTok musí do 12. novembra nájsť kupcu.

Samostatne, zamestnanec spoločnosti TikTok napadol hroziaci zákaz na federálnom súde a žiada súdne rozhodnutie o pozastavení nariadenia zo 6. augusta. Vypočutie na zváženie tohto dôvodu je naplánované na utorok. TikTok tiež zažaloval Trumpovu administratívu kvôli jednej z nariadení a označil ju za „výrazne spolitizovanú“.

Štruktúrovanie dohody

O presnej povahe dohody medzi spoločnosťami TikTok a Oracle však veľa informácií ešte nie je. Odborníci však poukázali na ďalšie partnerstvá medzi americkými a zahraničnými spoločnosťami, ktoré úrady preverili ako potenciálne neprijateľné a museli byť upravené.

Keď japonský technologický konglomerát SoftBank v roku 2013 získal 78% podiel v spoločnosti Sprint, obe spoločnosti súhlasili s niekoľkými podmienkami na riešenie problémov ohľadom národnej bezpečnosti. Bol vymenovaný nový člen predstavenstva spoločnosti Sprint, ktorý dohliadal na dodržiavanie národnej bezpečnosti. Americké ministerstvá obrany, vnútornej bezpečnosti a spravodlivosti tiež získali právomoc preskúmať a vetovať dohody o určitých druhoch zariadení.

James Lewis, vedúci viceprezident think-tanku Centra pre Strategické a Medzinárodné štúdie, so sídlom vo Washingtone, DC uviedol, že ByteDance a Oracle sa zamerajú na „dohľad, transparentnosť a spôsob ich štruktúrovania pre zapojených Američanov a informácie, ktoré o Američanoch získavajú.“ Lewis bol zároveň poradcom pre dohodu spoločností SoftBank a Sprint.

Dodal, že by bolo možné vytvoriť „sprostredkovateľskú entitu“, ktorá by skúmala vzťah ByteDance k TikToku. Dohoda môže tiež zahŕňať obmedzenie toho, k akým informáciám má ByteDance prístup, alebo prístup schválených Američanov do predstavenstva spoločnosti.

“Aj keď sa dosiahne konsenzus o tom, ako by malo byť toto partnerstvo štruktúrované, bude dohoda Oracle-TikTok stále neuveriteľne komplikovaná,” poznamenal Harry Broadman, partner z Berkeley Research Group a bývalý člen Výboru pre zahraničné investície v Spojených štátoch, čo je vládny orgán, ktorý rieši určité obchody, ktoré by mohli zahraničnému investorovi poskytnúť kontrolu nad podnikaním v USA.

Napätie medzi USA a Čínou sa pred americkými voľbami v novembri stále zvyšuje. Americká vláda sa zamerala na niekoľko čínskych spoločností – od TikToku po Huawei a WeChat od spoločnosti Tencent – ktoré Trump obvinil z ohrozenia národnej bezpečnosti.

Súvisiace: Technologické firmy USA majú vyššiu hodnotu ako celý európsky akciový trh

Broadman ďalej uviedol: „Sme na inom území, kde sa do popredia dostali otázky národnej bezpečnosti, najmä pokiaľ ide o osobné informácie.“

Čínske štátne médiá v pondelok ostro informovali, že ByteDance nebude predávať americké operácie TikTok spoločnostiam Microsoft alebo Oracle. Štátna televízia CGTN s odvolaním sa na anonymné zdroje dodala, že spoločnosť ByteDance „neposkytne zdrojový kód“ žiadnym kupcom z USA.

Nie je tiež jasné, akú úlohu bude mať Peking v rámci dohody. Minulý mesiac krajina zrevidovala pravidlá, ktoré upravujú predaj určitých druhov technológií zahraničným kupujúcim. Aktualizovaný zoznam obsahuje spracovanie údajov, rozpoznávanie reči a textu – čo je druh technológie, ktorý podľa odborníkov TikTok používa.

Aj keď tieto oznámenia konkrétne neoznačili TikTok alebo ByteDance, odborníci poukázali na to, že zmena pravidla si pravdepodobne bude vyžadovať, aby spoločnosť ByteDance získala vládne povolenie skôr, ako bude môcť TikTok predať svoje aktíva zahraničnej spoločnosti.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí odmietlo komentovať partnerstvo spoločnosti Oracle, keď sa na to na pondelňajšom pravidelnom tlačovom brífingu pýtali novinári, a namiesto toho zopakovali dlhoročnú kritiku kampane vlády USA proti spoločnosti TikTok.

Hovorca Wang Wenbin uviedol: „Bez akýchkoľvek dôkazov a pod zámienkou národnej bezpečnosti zneužívajú štátnu moc a vedú neprimerané potláčanie a zastrašovanie spoločností mimo USA, ktoré v určitej oblasti dosiahli vedúce postavenie,“ … „Pevne podporíme príslušné spoločnosti, aby chránili svoje legitímne práva a záujmy.“

Strata pre Microsoft

Zjavné víťazstvo spoločnosti Oracle je ranou pre Microsoft, ktorý už týždne bojoval za TikTok. Viacerí analytici označili snahu spoločnosti Microsoft o TikTok za potenciálny „puč“ – príležitosť získať jednu z najrýchlejšie rastúcich platforiem sociálnych médií na svete v čase, keď nezáujem o aktivity aplikácie TikTik v USA mohol byť veľmi nepríjemný.

Spoločnosť Microsoft v nedeľu na blogu uviedla: „Sme presvedčení, že náš návrh by bol dobrý pre používateľov TikToku a zároveň chránil záujmy národnej bezpečnosti,“ … „Aby sa nám to podarilo dosiahnuť, vykonali by sme významné zmeny, aby sme zaistili, že služba spĺňa najvyššie štandardy v oblasti bezpečnosti, súkromia, online bezpečnosti a boja proti dezinformáciám, a tieto zásady sme v našom augustovom vyhlásení objasnili.“

Skupina Walmart o tieto aktivity taktiež prejavila záujem, na základe čoho sa tiež zúčastňovala na rokovaní s Microsoftom o možnej dohode. Maloobchodník uviedol, že ho zaujíma, ako mohol TikTok posilniť jeho prístup k zákazníkom.

Spoločnosť Walmart v nedeľu pre CNN uviedla, že „má naďalej záujem o investíciu v spoločnosti TikTok a pokračuje v diskusiách s vedením ByteDance a ďalšími zainteresovanými stranami“.

Spoločnosť vo vyhlásení uviedla: „Vieme, že každá schválená dohoda musí vyhovovať všetkým regulačným a národným bezpečnostným problémom.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár