Jedná sa o firmy Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Facebook.

Gigantmi tohto sektoru sú firmy Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Facebook.

Dominancia hlavných amerických technologických akcií v posledných rokoch posunula tento sektor za ďalší míľnik, keďže podľa analytikov z Bank of America je v súčasnosti cennejší ako celý európsky akciový trh.

Spoločnosť v poznámke uviedla, že je to prvýkrát, čo trhová kapitalizácia amerického technologického sektoru, na úrovni 9,1 bilióna dolárov, prevyšuje akciový trh Európy, ktorý vrátane Veľkej Británie a Švajčiarska predstavuje hodnotu 8,9 bilióna dolárov. Pre porovnanie, spoločnosť uviedla, že v roku 2007 mal európsky trh akciových spoločností štvornásobne väčšiu hodnotu ako americké technologické akciové spoločnosti.

Súvisiace: 7 najväčších technologických spoločností má hodnotu $7,7 bilióna

Technologický sektor USA, ktorý sa dostal pred akciový trh európskeho kontinentu, prechádza týmto úspechom, ako sa americký trh čoraz viac koncentruje na technologické akcie s veľkou kapitalizáciou, čo znepokojuje niektorých trhových analytikov. Päť najväčších technologických mien – Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Facebook – v januári predstavovali 17,5% podiel z akciového indexu S&P 500, avšak obľúbenosť technologických spoločností počas pandémie koronavírusov posunula tento podiel výrazne nad 20%. Goliáš zo sektora spotrebiteľských technológií – Apple má samostatne hodnotu viac ako 2 biliónov dolárov.

Graf: Akcie spoločnosti Apple za posledných 10 rokov
Technologicke_firmy_USA_maju_vyssiu_hodnotu_ako_cely_europsky_akciovy_trh_graf_Apple

Príbeh akcií spoločnosti Amazon môže byť tým najúžasnejším zo skupiny. Spoločnosť sa od 90. rokov 20. storočia sa stala dominantnou silou v elektronickom obchode, ale explózia odvetvia cloud computingu jej v poslednom desaťročí pomohla k prudkému nárastu akcií. Cena jej akcií bola vo štvrtok zhruba 20-násobne vyššia ako v auguste roka 2010.

Graf: Akcie spoločnosti Amazon za posledných 10 rokov
Technologicke_firmy_USA_maju_vyssiu_hodnotu_ako_cely_europsky_akciovy_trh_graf_Amazon

Nadvláda technologických spoločností USA pred celým akciovým trhom Európy sa odráža aj na celkovej výkonnosti amerických a európskych trhov. Od začiatku roku 2010, všeobecný index S&P 500 dosiahol výnos na hodnote takmer 200%, zatiaľ čo Euro Stoxx 50 dosiahol výnos na hodnote len 13,4% a britský index FTSE 100 získal necelých 11%.

Súvisiace: S&P 500 je reálne skôr S&P 5. Dominujú technologickí giganti

Pre istotu, spomínaná trhová kapitalizácia firiem meria iba hodnotu vlastného kapitálu spoločností a vylučuje dlh. Americké technologické akcie majú tiež veľké medzinárodné podniky a všetku svoju hodnotu nezískavajú len v rámci americkej ekonomiky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, CNBC

Facebook komentár