Miliardar-Arnault-LVMH-vysetrovani-v-súvislosti-s-transakcii-s-ruskym-oligarchom

Parížska prokuratúra vyšetruje majiteľa luxusnej skupiny LVMH – Bernarda Arnaulta v súvislosti s finančnými transakciami s ruským oligarchom Nikolajom Sarkisovom.

Francúzsky denník Le Monde s odvolaním sa na francúzsku finančnú spravodajskú jednotku Tracfin uviedol, že Sarkisov kúpil nehnuteľnosť v alpskom letovisku za pomoci pôžičky od Arnaulta.

Parížska prokuratúra v piatok potvrdila, že predbežné vyšetrovanie prebieha od roku 2022 a že k tomuto postupu bola pripojená správa Tracfinu, “ktorá upozorňuje prokuratúru na operácie týkajúce sa pána Bernarda Arnaulta a pána Sarkisova, ktoré pravdepodobne charakterizujú činy prania špinavých peňazí“.

Prokuratúra sa odmietla bližšie vyjadriť k prebiehajúcim vyšetrovaniam. Predbežné vyšetrovanie nemusí nevyhnutne znamenať protiprávne konanie a denník Le Monde citoval Arnaultovho blízkeho spolupracovníka, ktorý povedal, že transakcia sa uskutočnila v rámci francúzskych zákonov.

Arnault, ktorý je zakladateľom, generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva najväčšej spoločnosti na svete vyrábajúcej luxusný tovar a jeden z najbohatších ľudí na svete, vo februári prehral na najvyššom súde spor s francúzskymi daňovými vyšetrovateľmi o zákonnosť razie v sídle firmy LVMH v roku 2019. Razia súvisela s vyšetrovaním daňových podvodov spojených s aktivitami v Belgicku.

Nikolaj Sarkisov je vysokopostavenou osobou v ruskej poisťovacej spoločnosti RESO-Garantia, svojho brata Sergeja.

Zástupca generálneho riaditeľa spoločnosti RESO-Garantia – Igor Ivanov v piatok pre agentúru CNBC uviedol, že ani spoločnosť, ani Nikolaj Sarkisov osobne neboli zapojení do transakcie a že Sarkisov sa s Bernardom Arnaultom nikdy nestretol.

Ivanov v e-maile uviedol: “Transakciu riadila malá investičná jednotka, ktorá v rámci svojich profesionálnych aktivít investuje do európskych nehnuteľností. Pozostávala z kúpy bytov v starej budove lyžiarskeho strediska v Courcheveli od rôznych súkromných vlastníkov s cieľom predať ich neskôr developerovi, keď celá budova bude odkúpená.“

“Všetky transakcie uskutočnili francúzske spoločnosti, prostredníctvom francúzskych notárov, dokonca na všetkých stranách boli francúzski právnici. Išlo o bežný realitný obchod.”

Dodal, že spoločnosť ani Sarkisov od francúzskych orgánov nedostali žiadnu žiadosť o predloženie dokumentov.

Spoločnosť LVMH na žiadosť o komentár od agentúry CNBC nereagovala.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár