Prada pociťuje ekonomické spomalenie Číny, pretože sa snaží udržať krok s celosvetovými konkurentmi na najväčšom trhu luxusného tovaru.
Akcie spoločnosti v Hongkongu na začiatku tohto týždňa prepadli takmer o 11%, keď v piatok oznámila neuspokojivé príjmy. Príjmy za rok 2018 boli približne o 1% nižšie ako prognózy analytikov a podľa údajov Refinitiv bol prevádzkový zisk v súlade len s 14% očakávaní.
Prada v minulom roku zaznamenala v Číne 8% nárast celkových predajov, ale firma uviedla, že v druhej polovici roka zažila “určité spomalenie”, najmä v dôsledku nižšieho dopytu v Hongkongu a Macau, čo pripisuje slabším predajom z dôvodu slabšej hodnoty čínskeho juanu.
Vedúci predstavitelia spoločnosti v piatok potvrdili, že potrebujú svoje aktivity na čínskom trhu vylepšiť.
Čína je jedným z najväčších svetových trhov s luxusným tovarom a čínski spotrebitelia doma aj v zahraničí tvoria podľa skupiny McKinsey takmer tretinu nákupov po celom svete.
Ben Cavender, ktorý je analytikom v spoločnosti China Market Research, uviedol: “Vzhľadom k tomu, že hodnota čínskej meny klesá, spotrebitelia v tomto roku jednoducho nekupovali toľko produktov so zámoria.”
Nepriaznivé výsledky prichádzajú v naozaj náročnom období pre skupinu Prada. Cena akcií talianskeho módneho domu za posledný rok klesla o viac ako 36%.
Súvisiace: Luxusné značky už vnímajú negatívy spomalenia Číny
Spoločnosť nie je jedinou, ktorá trpí spomalením druhej najväčšej ekonomiky sveta. V posledných mesiacoch pocítili vplyv na výsledky tržieb aj viaceré globálne spoločnosti, vrámci ako Apple cez skupinu Caterpillar až po spoločnosť Nvidia.
Avšak niektorým luxusným značkám sa darí lepšie. Začiatkom tohto roka LVMH, materská skupina značiek Louis Vuitton a Dior, zaznamenal rekordný predaj za rok 2018 a zvýšila svoju dividendu o 20%.
Konkurencia
Analytici uvádzajú, že Prada za svojimi konkurentmi zaostala. Podľa ich vyjadrení neinvestujú dostatočne na to, aby vytvorili jedinečný zážitok pre zákazníkov a nevytvárajú nové produkty dostatočne rýchlo, aby to viedlo k rastu.
Spoločnosť sa snaží tento rozdiel dohnať, ale neinvestuje vhodný objem dostatočných finančných prostriedkov a nemá tak dostatočnú silu doháňať konkurenčné značky ako Gucci, ktorý je vo vlastníctve francúzskej luxusnej skupiny Kering.
Cavender ďalej uviedol: “Kering a LVMH boli schopné razantne investovať do renovácie obchodov, vizuálneho merchandisingu a digitálnej stratégie v Číne, čo im uľahčilo tvorbu predajov práve v Číne.”
“Prada naozaj mešká.”
Luca Solca, ktorý je analytikom spoločnosti Bernstein, uviedol, že Prada má ešte stále čo robiť v “snahe spojiť sa s mladšou skupinu spotrebiteľov – najmä v Číne.”
“Som presvedčený, že toto je najdôležitejšie rozdelenie medzi značkami ako LV a Gucci, ktorí svoj marketingový mix prispôsobili rýchlejšie a efektívnejšie generácií Milénia.”
Prada za posledný rok urobila niekoľko pozitívnych krokov. Cavender poznamenáva, že spoločnosť “bola agresívnejšou pri uvádzaní produktov na trh” a nedávno obnovila internetovú stránku jednej z najobľúbenejších značiek v Európe – Miu Miu.
Súvisiace: Chanel po smrti Lagerfelda čelí veľkej výzve
Spoločnosť poznamenala, že v tomto roku plánuje spustiť ponuky elektronického obchodu pre značky Pradu a Miu Miu na nových trhoch a nedávno vytvorila kanály na zvýšenie svojej „angažovanosti značky“ na juhokórejskej aplikácii pre posielanie správ Kakao a platforme na streamovanie hudby Spotify.
Cavender ďalej poznamenal: “Myslím, že aby sa značka stala relevantnou pre spotrebiteľov, bude to stáť rozsiahly objem nákladov,” … “Ale predaje sa nezvýšia tak rýchlo, ako by si Prada želala.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN, Bloomberg
Facebook komentár