Zabudnite-na-FAANG-co-tak-LVMH-Vydavky-na-luxus-medzirocne-vzrastli

Pre väčšinu investorov je pohyb na dnešnom akciovom trhu rovnako zradný, ako chôdza po lane. Pre investorov z oblasti luxusu je to však skôr, ako chôdza po zaistenom lane.

Spojené štáty sa môžu rútiť smerom k recesii a technologický akciový index Nasdaq zažíva najhorší 100-dňový výkon v histórii. Podľa údajov o amerických kreditných a debetných kartách však výdavky na luxus medziročne vzrástli o 14 %.

Stručne povedané: Naše pracovné dni sú plné fotografií obchodníkov, ktorí na burze v New Yorku držia hlavy v rukách, a naše víkendy sú naplnené fotografiami modelov Kanye Westa a model značky Balenciaga, kráčajúcimi úzkymi uličkami … v rámci tej istej burzy.

“Peniaze sú pravdepodobne najväčšia modla na svete,” uviedol Demna, ktorý je kreatívnym riaditeľom skupiny Balenciaga, v zákulisí svojej módnej show na NYSE v priebehu minulého víkendu. Luxusný módny dom aktuálne predáva košele so značkou NYSE za 800 dolárov.

A prečo nie? Výdavky na luxus v USA boli podľa údajov Bank of America v roku 2021 o 47 % vyššie ako v období pred Covidom 2019, zatiaľ čo výdavky na šperky boli o 40 % vyššie. Podľa ich vyjadrení, všeobecný chaos na burze nepredstavuje negatívny protivietor.

Analytici Bank of America v nedávnom oznámení napísali: “Sme presvedčení, že mnohí investori si myslia, že dopyt po luxuse v USA vysoko koreluje s výkonnosťou akciového trhu, keďže veľká časť bohatstva domácností je viazaná na túto triedu aktív.”

To však zďaleka neplatí: Údaje banky ukázali, že 10 rokov pred Covidom bola korelácia medzi luxusnými výdavkami a indexom S&P 500 menšia ako 30 %. Medzi cenou kryptomien a luxusnými výdavkami neexistovala vôbec žiadna korelácia.

Ďalej poznamenali: “Veľmi silný dopyt zo strany luxusných zákazníkov v USA bol najväčším pozitívnym podporným faktorom v roku 2021. Táto sila pokračovala aj v roku 2022, napriek zložitejšiemu makroekonomickému prostrediu. Dopyt spotrebiteľov s vyššími príjmami po luxuse sa zrýchľuje, čo pripisujeme opätovnému zrušeniu koronavírusových obmedzení a viacerým nákupným príležitostiam (návrat svadieb, gala večierkov, sviatkov a pod.).“

Ak by dnes došlo k stretu produktov firiem Walmart vs. Weitzman, značka luxusných topánok by bola víťazom. Skupiny Walmart a Target pocítili bremeno rastúcej inflácie a problémov v rámci dodávateľského reťazca.

„Úrovne inflácie v USA, najmä v oblasti potravín a pohonných hmôt, vytvorili väčší tlak na maržový mix a prevádzkové náklady, než sme očakávali,“ poznamenal generálny riaditeľ Walmartu – Doug McMilon po tom, čo spoločnosť minulý týždeň za prvý štvrťrok vykázala slabší zisk, než sa očakávalo, a znížili svoju celoročnú prognózu zisku.

Akcie spoločnosti Walmart za mesiac klesli o viac ako 18 % a Target prepadla takmer o 30 %. Naproti tomu akie spoločnosti Moet Hennessy Louis Vuitton klesli len o 5,6 %, Burberry o viac ako 8 % a Tapestry, spoločnosť stojaca za značkami Coach, Kate Spade a Stuart Weitzman, zaznamenala nárast o viac ako 2 %. Všeobecný akciový index S&P 500 sa za mesiac nachádza v poklese približne 3 %.

Keďže vývoj na Západe pre luxusné značky predstavuje niekoľko pozitívnych správ, čínske odstávky súvisiace s Covidom však vyvolali určité obavy. Prísne čínske opatrenia na zamedzenie šírenia v reakcii na najnovší nárast ochorenia Covid mali za následok zatvorenie luxusných predajní a nechali tovar určený na prepravu do celého sveta uviaznutý v čínskych prístavoch. Ale podľa slov generálneho riaditeľa skupiny Ferragamo – Marco Gobbetti, počas nedávneho konferenčného hovoru, zvýšený dopyt v USA a Európe tieto straty vykompenzoval.

Situácia v druhom štvrťrok je menej vystavená čínskej spotrebe, pretože existuje tu nižší objem cestovania a menej dôležitých nákupných sviatkov, čo dáva luxusným značkám priestor na oddych, keďže Ázia opäť začína rušiť obmedzenia. Dúfame, že do tretieho štvrťroka sa čínski spotrebitelia vrátia k „rozsiahlym nákupom“, najmä po zadržiavanom dopytu počas blokád.

Analytici z Bank of America napísali, že aj napriek tomu sú ceny akcií luxusných spoločností ocenené, ako keby boli v recesii. V správe sa ďalej uvádza: „Sektor luxusného tovaru je aj naďalej pod tlakom, v dôsledku rastúcich prípadov ochorenia Covid v Číne.“

V priebehu posledných dvoch desaťročí došlo k šiestim predchádzajúcim poklesom luxusného priemyslu: technologická bublina v rokoch 2000 – 2001, celosvetová finančná kríza v rokoch 2007 – 2009, čínska protikorupčná kampaň v rokoch 2013 – 2014, obchodná vojna medzi Čínou a USA v roku 2018, pandémia Covid; a čínske vyhlásenie o spoločnej prosperite v roku 2021.

Tieto poklesy sa postupom času skrátili a boli menej závažné. Analytici z BofA zistili, že prvé tri poklesy v priemere viedli k 52% poklesu, od vrcholu k najnižšej hodnote počas 85 týždňov a trvali 119 týždňov, kým sa zotavili späť na predchádzajúci vrchol. Ale posledné tri poklesy čelili v priemere poklesu len o 22 % za 8 týždňov a než sa dostali späť na predchádzajúce maximá im to trvalo už len 20 týždňov.

Analytici z Bank of America napísali, že ak tieto modely zostanú rovnaké, potom „história ukazuje, že obmedzenia súvisiace s Covidom v Číne pravdepodobne príliš neovplyvnia dopyt po luxuse, iba posunú načasovanie a zníženie cien akcií v tomto prípade (udalosť s nízkym počtom násobkov) sa zdá byť obzvlášť vhodnou nákupnou príležitosťou.“

Dostupné dôkazy môžu naznačovať, že tento pokles nezasiahne všetkých Američanov rovnako. Zotavenie z krátkodobej recesie ochorenia Covid bolo to, čo ľudia označujú v tvare K. To sa stane, keď sa jednotlivé komunity zotavia z hospodárskeho poklesu rôznym tempom. Niektoré sektory spoločnosti môžu zaznamenať obnovený rast, zatiaľ čo iné naďalej zaostávajú.

Rast výdavkov na luxusný luxus v USA vzrástol medzi všetkými príjmovými skupinami v roku 2021, keď sa ekonomika zotavila zo šokov spôsobených Covidom a trhy vystrelili na vyššie úrovne. V roku 2022 to tak nebolo. Rast výdavkov na luxus bol najsilnejší v skupine s vyššími príjmami, konkrétne medziročne až o 26 %. Ľudia s nižšími príjmami znížili spotrebu luxusného tovaru o 5 %.

Nie je možné vyvodiť závery z tak malej vzorky údajov, ale čísla naznačujú, že tento pokles by mohol byť opakovaním recesie v tvare K z roku 2020, keď sa mnohí, ktorí pracovali v oblasti tzv. bielych golierov, rýchlo zotavili, pretože vláda rozdávala stimulačné platby, akcie a ceny domov čelili zhodnoteniu. Podľa údajov Úradu pre štatistiku práce, ľudia bez úspor a pracujúci v službách naďalej trpeli.

Aktuálne sa zdá, že nakupujúci vo Walmarte čelia rozsiahlym negatívam, zatiaľ čo zákazníci značky Balenciaga nakupujú tričká NYSE za 800 dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár