Generálny riaditeľ LVMH Bernard Arnault (vľavo) a Francois-Henri Pinault, generálny riaditeľ luxusnej skupiny Kering.

Generálny riaditeľ LVMH Bernard Arnault (vľavo) a Francois-Henri Pinault, generálny riaditeľ luxusnej skupiny Kering.

Francúzsky magnát Bernard Arnault a jeho skupina z oblasti luxusného tovaru LVMH prisľúbili na rekonštrukciu Notre Dame 200 miliónov eur (226 miliónov dolárov) po tom, čo oznámil pomoc v hodnote 100 miliónov eur ďalší francúzsky miliardár Francois-Henri Pinault.

V dnešnom vyhlásenie od spoločnosti LVMH sa uvádza, že skupina luxusného tovaru a rodina Arnaultovcov prispejú do fondu na prestavbu katedrály, ktorá bola v pondelok večer poškodenou plameňmi.

LVMH označila katedrálu “symbolom Francúzska, jej dedičstvom a jednoty.”

Pred vyhlásením Arnaultu Francois-Henri Pinault a jeho otec Francois Pinault oznámili, že okamžite poskytli 100 miliónov eur z ich spoločnosti Artemis, aby pomohli financovať opravy katedrály spustošenej ohňom.

Vo vyhlásenie Francoisa-Henriho Pinaulta uviedol: „Táto tragédia ovplyvňuje všetkých Francúzov“ a „každý chce obnoviť život čo najrýchlejšie, aby sa klenot nášho dedičstva dostal opäť do pôvodného stavu.“

Pinault vlastní spoločnosť Kering, ktorá spravuje luxusné módne značky ako Gucci a Saint Laurent.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil, že obnoví katedrálu a od dnes bude spustená celoštátna kampaň pre získanie finančných prostriedkov pre programu obnovenia Notre Dame.

Francúzsky prezident taktiež uviedol, že sa snaží získať medzinárodnú pomoc pri obnove pamiatky Paríža a vyzýva k nej „najväčšie talenty“ sveta.

Newyorská nezisková organizácia French Heritage Society, ktorá sa venuje ochrane francúzskych architektonických a kultúrnych pokladov, už v pondelok spustila internetové stránky s cieľom získať peniaze na obnovu katedrály. Na internetových stránkach pre organizovanie pomoci dobrovoľných darcov GoFundMe bolo v pondelok začatých viac ako 50 kampaní na pomoc v súvislosti s požiarom katedrály.

Katastrofický požiar zaplavil vrchnú časť parížskej katedrály Notre Dame, ktorá prechádzala rekonštrukciou a ohrozovala jeden z najväčších architektonických skvostov západného sveta, ako pre turistov tak aj Parížanov.

Po požiari sa zrútila veža katedrály a rozšíril sa do jednej z jej veží, ale parížsky veliteľ hasičov Jean-Claude Gallet povedal, že stavba kostola bola zachránená po tom, čo sa hasičom podarilo zastaviť požiar šíriaci sa k severnej zvonici.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, BBC

Facebook komentár