Miliardár Richard Branson.

Miliardár Richard Branson.

Miliardár Richard Branson povedal, že pôžička od vlády Spojeného kráľovstva je nevyhnutná na to, aby pomohla jeho leteckej spoločnosti Virgin Atlantic prežiť krízu koronavírusov.

Branson v liste pre zamestnancov uverejnenom na začiatku tohto týždňa uviedol, že zatiaľ čo spoločnosť Virgin Atlantic urobí všetko, čo je v jej silách, aby pokračovala ďalej aj v pandémii, na dosiahnutie tohto cieľa je však potrebné „vládna podpora“ vzhľadom na vážnu neistotu spojenú s cestovaním v súčasnosti a toho že sa nachádzame v čase kedy nevieme, ako dlho budú lietadlá ešte uzemnené.“

Bude to vo forme komerčnej pôžičky, ktorá by podľa jeho zdôraznenia, „nebola zadarmo a letecká spoločnosť by ich splatila.“ Tieto vyjadrenia prichádzajú potom, čo konkurenčná britská letecká spoločnosť easyJet začiatkom tohto mesiaca od britskej vlády získala pôžičku vo výške 600 miliónov libier.

Delta Air Lines má väčší menšinový podiel v spoločnosti Virgin Atlantic.

Branson reagoval na nedávnu kritiku za riešenie krízy koronavírusov.

Povedal, že Virgin Australia si taktiež vyžaduje finančnú podporu na prekonanie pandémie, varujúc, že ak by jej austrálska divízia leteckej spoločnosti bola položená na kolená, konkurent Qantas by „získal reálny monopol v oblasti austrálskej oblohy“.

Agentúra Reuters začiatkom tohto týždňa informovala, že Virgin Australia ktorá oznámila sedem po sebe nasledujúcich ročných strát, je na pokraji vstupu do „dobrovoľnej správy“ (nižšia úroveň tzv. platobnej neschopnosti) vzhľadom na prebiehajúcu pandémiu koronavírusov a jej hromady dlhu o objeme 3,2 miliardy dolárov.

„Prakticky jednomyseľné“ rozhodnutie o znížení platov

V liste Branson uviedol, že za päť desaťročí podnikal a aktuálne „sa jedná o najnáročnejšie obdobie, ktorému sme kedy čelili.“

Minulý mesiac spoločnosť Virgin Group vyčlenila 250 miliónov dolárov na podporu svojich podnikov a ochranu pracovných miest. Skupina má viac ako 70 000 zamestnancov v 35 krajinách.

Branson tiež reagoval na kritiku toho, že zamestnanci Virgin sú nútení prijať zníženie platov. Minulý mesiac zástupkyňa vedúceho britskej opozičnej labouristickej strany Angela Raynerová na sociálnej sieti Twitter navrhla, aby Branson vytvoril finančnú hotovosť pre mzdy svojich zamestnancov predajom svojho súkromného ostrova.

Branson vo svojom liste uviedol, že osemtýždňová neplatená dovolenka, ktorá sa má rozložiť na šesť a pol mesiaca, bola „prakticky jednomyseľným rozhodnutím zamestnancov spoločnosti Virgin Atlantic a ich odborov, ktorí sa kolektívne rozhodli urobiť tento krok, aby ušetrili čo najviac pracovných miest, ako je to len možné. ”

Dodal, že „ich vedenie k tomu nenútilo.“

Branson, ktorý podľa odhadu časopisu Forbes, má čistý majetok na úrovni 4,4 miliárd dolárov, uviedol, že jeho bohatstvo bolo vypočítané z hodnoty podnikov skupiny Virgin pred krízou, a nie „hotovosťou na bankovom účte, pripravenou na výber.“ Uviedol, že jeho osobný majetok a peniaze, ktoré má skupina Virgin Group, sa teraz investujú späť do jej spoločností.

Branson tiež povedal, že finančné prostriedky bude zbierať aj vďaka jeho súkromnému ostrovu Necker a iným aktívam, v snahe zachrániť pracovné miesta.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár