Miliardy_investicii_NASA_do_firmy_SpaceX_boli_velmi_prospesne

Vedúci predstaviteľ NASA – Jim Bridenstine verí, že miliardy, ktoré jeho agentúra investovala do spoločnosti SpaceX od Elona Muska sa oplatia, keďže sa spoločnosť v súčasnosti už pripravuje na prvé vypustenie astronautov, realizované v tomto mesiaci.

Bridenstine počas piatkovej tlačovej konferencie uviedol: “Investície, ktoré sme do SpaceX urobili a investície, ktoré uskutočnila sama osebe, reálne vyústili do toho, čo je niečo čo bude veľmi prospešné, nielen pre prieskum ľudského vesmíru, ale aj pre hospodárstvo.”

NASA spoločnosti SpaceX za posledné dve desaťročia zadala niekoľko kontraktov, počnúc vývojom nových kozmických lodí až po prepravu nákladu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. V rámci programu Commercial Crew, NASA spoločnosti SpaceX poskytla viac ako 3,1 miliardy dolárov na financovanie rozvoja rakety Crew Dragon. Firma Boeing však od NASA taktiež získal viac ako 4,8 miliardy dolárov investícií, na vývoj konkurenčnej kozmickej lode s názvom Starliner.

Zatiaľ čo SpaceX je pripravená na vypustenie astronautov NASA vo svojej kozmickej lodi, počas 27. mája, spoločnosť Boeing sa nachádza zhruba rok pozadu vo vývoji rakety Starliner po významných problémoch so softvérom počas skúšobného letu. Program Commercial Crew je náhradou agentúry NASA pre raketoplán, ktorý v roku 2011 nakoniec odišiel do dôchodku. Aj keď je program dva roky pozadu pri dosahovaní svojich pôvodných cieľov, Bridenstine uviedol, že je celkovo nákladovo efektívny.

Bridenstine ďalej poznamenal: “Komerčná posádka poukáže na úspory nákladov, ak ju porovnáte s raketoplánom … Sme veľmi spokojní s úrovňou investícií, ktoré sme uskutočnili, ako aj s tým, čo pre túto investíciu získavame.”

Súvisiace: Nové ETF vám umožní investovať do rýchlo rastúceho vesmírneho priemyslu

Dve kozmické lode vyvinuté pre Commercial Crew poskytnú NASA prepravné prostriedky pre svojich astronautov, aby sa dostali na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Počas posledného desaťročia NASA platila Rusku za lietanie astronautov na ISS.

Bridenstine ďalej uviedol: “Potrebujeme mať prístup do vesmíru, nielen pre NASA, ale pre celé ľudstvo.”

Musk už predtým povedal, že SpaceX vynaložila „stovky miliónov dolárov“ zo svojich vlastných peňazí na vývoj kozmickej lode. V piatok sa konkrétne opýtali, koľko prezident a COO Gwynne Shotwell doň vložili.

Shotwell poznamenal: „SpaceX do našich produktov investuje veľa, ale úprimne vám nemôžem povedať, aká bola veľká investícia v rámci projektu Dragon 2. Nie preto, že by som to nechcel. To číslo ja nepoznám.“

Dodal, že SpaceX „úzko spolupracuje s NASA od roku 2006“, pretože lietanie ľudí do vesmíru je jadrom misie spoločnosti.

Shotwell nakoniec poznamenal: „Celá táto práca vyvrcholí v tejto historickej udalosti, ktorá nastane už za pár týždňov.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ

Facebook komentár