Elon Musk a SpaceX.

Elon Musk a SpaceX.

Spoločnosť SpaceX sa nachádza uprostred kola financovania, ktoré už vynieslo raketovú spoločnosť Elona Muska k hodnote 30 miliárd dolárov.

Nový kapitál posilňuje pozíciu spoločnosti SpaceX ako jednej z najvýznamnejších súkromných začínajúcich podnikov (startupov) na svete podľa viacerých firiem, ktoré sledujú súkromné začínajúce podniky.

SpaceX uverejnila svoje posledné kolo financovania vo svojom podaní uverejnenom vo štvrtok. Spoločnosť ôsmim investorom predala akcie v hodnote 273 miliónov dolárov. To predstavuje len niečo viac ako polovicu akcií, ktoré minulý mesiac ponúkla na predaj v hodnote 500 miliónoch dolárov.

Ak spoločnosť SpaceX predá všetky, spoločnosť bude mať hodnotu 30,5 miliárd dolárov. Nové kolo financovania bolo ohlásené už skôr v denníku The Wall Street Journal. Nie je jasné, kedy spoločnosť ukončí predaj zvyšných akcií.

Sohail Prasad, ktorý je zakladateľom a prezidentom spoločnosti Equidate, povedal, že “SpaceX vždy historicky predala celú sumu vrámci svojho kola získavanie kapitálu.”

Prasad ďalej uviedol: “Nie je žiadny dôvod domnievať sa, že by nevedeli nájsť niekoľko investorov.”

Súvisiace: 12 úžasných faktov o spoločnosti Elona Muska – SpaceX

Nové ocenenie spoločnosti SpaceX tak prekoná hodnotu startupu Airbnb ako druhú najvyššiu oceňovanú súkromnú spoločnosť v Spojených štátoch podľa tzv. “Prime Unicorn Index” od spoločností Lagniappe Labs a Equidate. Obidva startupy ešte zaostávajú za firmou Uber, ktorá v roku 2019 smeruje k masívnemu IPO (počiatočná verejná ponuka akcií) a naposledy bola ocenená na 72 miliárd dolárov.

V medzinárodnom meradle, podľa agentúr CB Insights a Equidate, spoločnosť SpaceX stále zaostáva za čínskou spravodajskou a obsahovou platformou Toutiao v hodnote 75 miliárd dolárov a čínskym konkurentom spoločnosti Uber – DiDi Chuxing, v hodnote 56 miliárd dolárov.

Spoločnosť SpaceX nebola povinná zverejniť, ktorí investori sa na nákupe podielu podieľajú. Ale denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na nemenované zdroje, minulý mesiac oznámil, že medzi podporovateľov patria existujúci investori spoločnosti SpaceX a Baillie Gifford & Co. – britská firma, ktorý je hlavným akcionárom automobilky Elona Muska – Tesla.

Ani SpaceX ani Baillie Gifford neodpovedali na žiadosti o komentár.

Medzi prvých investorov spoločnosti SpaceX patrí fond, ktorý je spolufinancovaný miliardárom Petrom Thielom, s názvom Founders Fund. Podľa CB Insights, ďalšie dve firmy z rizikového kapitálu v Silicon Valley – Draper Fisher Jurvetson a Rothenberg Ventures taktiež patria medzi podporovateľov.

Spoločnosť SpaceX bola predtým v roku 2018 hodnotená vo výške 21 miliárd dolárov, vďaka kolu financovania “Série I”, kde získala 350 miliónov dolárov predajom akcií za 169 dolárov za kus.

Peter Kragelund, ktorý je vedúcim pracovník spoločnosti Equidate, poznamenal, že ich akcie sú podľa verejných podaní tentokrát o 10% drahšie – 186 dolárov za akciu.

Podľa spoločnosti Lagniappe Labs, firma SpaceX formou predaja akcií získala ďalších 2,5 miliardy dolárov.

SpaceX podľa podania v priebehu minulého roka tiež získala zhruba 250 miliónov dolárov vo forme dlhu, vrámci prvého predaja dlhopisov.

Finančná situácia spoločnosti SpaceX

Špecifické údaje o príjmoch spoločnosti SpaceX nie sú verejne dostupné. V uplynulom desaťročí sa však spoločnosť rozrástla z firmy vystrelujúcej rakety na Mesiac, na jedného z najvýznamnejších poskytovateľov služieb pre vesmírne agentúry. Vykonáva orbitálne misie pre komerčné satelitné spoločnosti, ako aj NASA a americkú armádu.

Spoločnosť SpaceX sa pred niekoľkými rokmi snažila získať právo súťažiť o vojenské kontrakty a vyhrali, čím tak porušili desaťročie dlhý monopol, ktorý držal spoločný podnik Boeing a Lockheed Martin – United Launch Alliance. Spoločnosť SpaceX uzavrela rok 2018 tým, že na obežnú dráhu vyslala družicu GPS druhej generácie. Nový druh satelitov je zameraný na zvýšenie presnosti služieb GPS v Spojených štátoch.

SpaceX sa tiež pripravuje na vyslanie astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu prostredníctvom zmluvy s NASA, ktorá vychádza z rokov praxe vykonávaných pre zásobovanie misií pre vesmírnu agentúru.

Spoločnosť SpaceX aj Boeing v tomto roku plánujú začať vykonávať posádkové lety pre NASA. Budú prvými zastrešovateľmi orbitálnych letov z americkej pôdy, odkedy bol program raketoplánov v roku 2011 vyradený.

Ale dokonca aj so svojimi lukratívnymi zmluvami má SpaceX nové produkty drahé a očakáva sa, že ich vývoj bude stáť miliardy.

Súviaice:
SpaceX Elona Muska práve dostala povolenie na vyslanie 4 425 satelitov
SpaceX: Prvý turista poletí k Mesiacu

V septembri Musk odhadol, že SpaceX na vývoj obrovskej vesmírnej lode a raketového systému, ktorý sa nedávno premenoval na Starship a Super Heavy minie v rozmedzí 2 až 10 miliárd dolárov.

Spoločnosť SpaceX plánuje využívať technológiu pre lety turistov do vesmíru a potenciálne chce v budúcnosti taktiež poslať ľudí aj na Mars. Musk v priebehu minulého roka povedal, že japonský miliardár Yusaku Maezawa vykonal “nevídaný” vklad, aby jedného dňa on sám a ďalších šesť až osem umelcov si spravilo výlet na Mesiac. Musk predpovedal, že táto cesta môže byť realitou už v roku 2023.

Spoločnosť SpaceX vyvíja aj konšteláciu satelitov, ktoré by mohli jedného dňa prenášať vysoko-rýchlostný internet na Zemi. Prevádzková riaditeľka spoločnosti SpaceX – Gwynne Shotwellová počas konferencie TED Talk vlani uviedla, že nasadenie družíc by by malo stáť zhruba 10 miliárd dolárov.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Fortune

Facebook komentár