Elon-Musk-naznacuje-ze-SpaceX-moze-chranit-ISS-po-vyhrazkach-Ruska

Elon Musk reagoval na návrh generálneho riaditeľa kozmickej agentúry Roskosmos – Dmitrija Rogozina, že Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) by sa mohla zrútiť na Zem v dôsledku nových amerických sankcií proti krajine.

Rogozin, ktorý vedie agentúru Roskosmos, vo štvrtok na sociálnej sieti Twitter zverejnil status: “Ak zablokujete spoluprácu s nami, kto zachráni ISS pred nekontrolovaným deorbitom a spadne na územia Spojených štátov alebo Európy?”

V sobotu Musk zareagoval zverejnením loga svojej spoločnosti SpaceX.

Nový súbor amerických sankcií voči Rusku prišiel v reakcii na inváziu krajiny na Ukrajinu, ku ktorej došlo vo štvrtok skoro ráno.

Prezident Joe Biden vo štvrtok poznamenal, že „ďalšie silné sankcie“ „poškodia (ruský) letecký priemysel, vrátane jeho vesmírneho programu.

V sérii tweetov Rogozin tvrdil, že sankcie by mohli mať pre ISS vážne následky a „zničiť“ medzinárodnú spoluprácu súvisiacu s ISS.

Ďalší z jeho tweetov uviedol: “Existuje aj možnosť zvrhnutia 500-tonovej konštrukcie do Indie a Číny. Chcete sa im vyhrážať takouto vyhliadkou? ISS nelieta nad Ruskom, takže všetky riziká sú na vás.” Ste na nich pripravení?”

Zdá sa, že Musk potvrdil, že SpaceX sa zapojí, ak by ISS vypadla z obežnej dráhy. Jeden z používateľ Twitteru sa opýtal, či to technologický magnát myslel vážne. Na čo Musk jednoducho odpovedal: “Áno.”

NASA medzitým vo vyhlásení pre Euronews uviedla, že „pokračuje v spolupráci s Roskosmosom a našimi ďalšími medzinárodnými partnermi v Kanade, Európe a Japonsku na udržiavaní bezpečnej a nepretržitej prevádzky ISS.“

Súvisiace:
Ekonomika Ruska je prekvapivo malá
Vysvetlenie: Porovnanie vojenských síl Ruska a Ukrajiny

Musk zabezpečuje podporu pre Internet na Ukrajine

Muskove komentáre prichádzajú krátko po tom, čo v sobotu večer oznámil, že satelitný internet Starlink spoločnosti SpaceX bol na Ukrajine aktivovaný po tom, čo ruská invázia údajne prerušila prístup k internetu.

Minister Ukrajiny vyzval Muska, aby jeho krajine poskytol stanice Starlinku. Musk odpovedal: „Služby Starlinku sú teraz na Ukrajine aktívne. Ďalšie terminály sú na ceste.

Starlink je satelitný internetový systém, ktorý spoločnosť SpaceX roky buduje, aby priniesla prístup k internetu v oblastiach sveta, v ktorých je málo dostupný. Starlink sa označuje za „ideálne vhodný“ pre oblasti, v ktorých sú internetové služby nespoľahlivé alebo nedostupné.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj. BBC, TheGuardian

Facebook komentár