Po-sukromnom-predaji-akcii-SpaceX-dosahuje-hodnotu-az-$100-miliard

Ocenenie spoločnosti SpaceX od Elona Muska prekročilo 100 miliárd dolárov po tom, čo v priebehu tohto týždňa zrealizovala predaj jej existujúcich akcií investorom.

Podľa viacerých ľudí, ktorí sú s touto dohodou oboznámení a informovali agentúru CNBC, spoločnosť SpaceX uzavrela dohodu s novými a existujúcimi investormi o predaji akcií až v hodnote 755 miliónov dolárov, v rámci zasvätených osôb pri cene 560 dolárov na akciu, čo predstavuje zvýšenie ocenenia spoločnosti na 100,3 miliardy dolárov. Zdroje ďalej uviedli, že spoločnosť v tejto chvíli nezískala nový kapitál, keďže ponuka nákupu predstavuje sekundárny predaj existujúcich akcií.

Nová cena akcií predstavuje nárast v hodnote 33%, z posledného ocenenia spoločnosti SpaceX na hodnote 74 miliárd dolárov, pri cene 419,99 dolára na akciu, vykonanej v mesiaci február, keď spoločnosť získala takmer 1,2 miliardy dolárov. Spoločnosť uskutočnila podobnú sekundárnu transakciu vo februári, pričom v tom čase mala v rámci transakcia zasväteným predať akcie až v hodnote 750 miliónov dolárov.

Vďaka novému oceneniu firmy SpaceX je táto spoločnosť jednou z mála súkromných spoločností s označením „centicorn“ na svete – jednorožec (unicorn) je ocenený na 1 miliardu dolárov, avšak tu sa jedná o 100-násobne vyššiu hodnotu (tak preto centi). Muskova spoločnosť SpaceX je teraz podľa CB Insights druhou najcennejšou súkromnou spoločnosťou na svete, za čínskou firmou Bytedance a preskočila okolo fintechovej značky Stripe.

Tieto informácie ľudia uviedli pre agentúru CNBC pod podmienkou anonymity, pretože SpaceX nie je verejne obchodovanou spoločnosťou a jej financovanie je súkromné.

SpaceX neodpovedala na žiadosť agentúry CNBC o komentár.

Ocenenie spoločnosti v posledných rokoch prudko vzrástlo, pretože SpaceX sa podarilo vyzbierať miliardy na financovanie aktivít v rámci dvoch kapitálovo náročných projektov: Starship a Starlink.

Súvisiace: Nové ETF vám umožní investovať do rýchlo rastúceho vesmírneho priemyslu

Starlink je plánom spoločnosti, s cieľom vybudovať prepojenú internetovú sieť za účasti tisícok satelitov, známych v kozmickom priemysle ako Starlink a sú navrhnuté tak, aby poskytovali vysoko-rýchlostný internet spotrebiteľom, nech sú kdekoľvek na planéte. SpaceX doteraz vypustila 1 740 satelitov siete Starlink a ich služba má viac ako 100 000 používateľov v 14 krajinách, ktorí sa zúčastňujú verejnej beta verzie, pričom táto ich služba stojí 99 dolárov mesačne.

Starship predstavuje masívnu raketu ďalšej generácie v rámci spoločnosti SpaceX, ktorá sa vyvíja na vypúšťanie nákladu a ľudí v rámci misií na Mesiac a Mars. Spoločnosť testuje prototypy v areáloch nachádzajúcich sa v južnom Texase a absolvovala niekoľko krátkych testovacích letov. Dosiahnutie obežnej dráhy je ďalším krokom pri testovaní rakety, pričom SpaceX čaká na schválenie regulačného orgánu pre svoje ďalšie štarty.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár