Nove_ETF_vam_umozni_investovat_do_rychlo_rastuceho_vesmirneho_priemyslu

Záplava mladých spoločností do vesmírneho priemyslu o objeme 400 miliárd dolárov vyvoláva záujem investorov, ale je tu spoločná otázka: Nedostatok verejných amerických spoločností, ktoré generujú väčšinu príjmov z kozmického podnikania.

Andrew Chanin, spoluzakladateľ a CEO spoločnosti ProcureAM, emitenta investičných fondov obchodovaných na burze, s označením ETF poznamenal: „Vesmírny priemysel je takým, ktorý je stále dosť nový, pokiaľ ide o spoločnosti a obchodnú životaschopnosť spoločností vo vesmírnom sektore.“

SpaceX, Blue Origin, Rocket Lab, Virgin Galactic a iní sú len niektorými z tých najznámejších mien medzi týmito vesmírnymi spoločnosťami. Avšak tieto spoločnosti nie sú pre väčšinu investorov dostupné.

Nove_ETF_vam_umozni_investovat_do_rychlo_rastuceho_vesmirneho_priemyslu_1

Chanin ďalej uviedol: “Hoci by mohli existovať súkromné spoločnosti, ktoré pracujú na nových technológiách, je naozaj ťažké získať prístup, ak nie ste mimoriadne bohatý investor.”

To je dôvod, prečo Chanin spolupracuje so Space Investment Services, ktorú spravuje bývalý riaditeľ kozmickej nadácie Space Foundation, Micah Walter-Range, s cieľom vyvinúť ETF fond – Procure Space, so symbolom (ticker) UFO. Investičný fond 30 spoločností poskytuje každodenným investorom spôsob, ako vlastniť podiel v rastúcom vesmírnom hospodárstve. Chanin povedal, že UFO sa tiež sústreďuje v najväčšej miere na vesmírne spoločnosti „s presným zameraním“, keďže približne 80% z nich čerpá väčšinu príjmov z vesmírnych podnikov.

Chanin tiež uviedol: „UFO poskytuje v porovnaní s inými typmi investičných nástrojov relatívne nízku cenu a diverzifikovanú investíciu vrámci tohto špecifického sektoru.“

Nove_ETF_vam_umozni_investovat_do_rychlo_rastuceho_vesmirneho_priemyslu_2

UFO nie je obmedzené len na americké spoločnosti. Chanin verí, že investori potrebujú “prístup k tomuto odvetviu s cieľom investovať do globálnych spoločností,” a UFO tak “tento svet otvára.” Toto ETF zahŕňa všetko od satelitných komunikačných spoločností – napríklad Iridium, Inmarsat, priemyselných výrobcov ako Harris, Airbus a ďalších.

Dôraz na prevažne ”jednotné zameranie” spoločností je kľúčové a Chanin ponúkol UFO v tomto ohľade ako výhodu. Veľké letecké a obranné spoločnosti ako Boeing a Lockheed Martin prevádzkujú svoje vesmírne podniky, ktoré generujú miliardy dolárov, ale predstavujú len malý podiel z celkového podielu tohto sektoru. Chanin ako negatívny príklad poukázal na Boeing, najmä z dôvodu jeho problémov s lietadlom 737 MAX, kde vesmírni investori nechcú mať príliš rozsiahle expozície. Chanin o Boeingu poznamenal: “Spôsobilo to masívny odpredaj akcií a dokonca to vôbec nesúvisí s rôznymi vesmírnymi programami.”

Chanin poznamenal, že tento index je tiež „v súčasnosti oficiálnym indexom vesmírneho priemyslu nadácie Space Foundation“. Space Foundation je neziskovou organizáciou, ktorá tiež hostí jednu z najnavštevovanejších svetových konferencií vesmírneho priemyslu v Colorade. Chanin dodal, že UFO index je tiež vôbec prvým “certifikovaným vesmírnym dátovým produktom Space Foundation.”

Investície do týchto súkromných vesmírnych spoločností naďalej prúdia rozsiahlym tempom. Investičná spoločnosť so sídlom v New Yorku – Space Angels, minulý týždeň zverejnila správu o tom, že za posledných desať rokov sa do 435 vesmírnych spoločností investovalo viac ako 20 miliárd dolárov. Investície do vesmíru sa len zrýchlili, keďže v prvom štvrťroku 2019, 29 spoločností v rámci fundraisingu získalo investície o objeme 1,7 miliardy dolárov.

SpaceX, OneWeb, Amazon a ďalšie firmy vynakladajú prostriedky na rozvoj ambicióznych satelitných internetových sietí, na ktoré Space Angels poukázala ako na hlavnú hnaciu silu nedávnych investícií.

V správe Space Angels sa nakoniec uvádza: „Ak je prvý štvrťrok určitým náznakom, rok 2019 bude pre vesmírnu ekonomiku ďalším významným rokom.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár