Svetoznámy investor Mark Mobius poznamenal, že v Rusku je “veľa možností”, aj napriek pokračujúcemu napätia v okolí Ukrajiny.

Ako ruský rubeľ a akciový index MICEX na vrchole krízy na Ukrajine v marci prepadli, v uplynulých týždňoch sa im už podarilo získať určitú pôdu pod nohami.

Mobius, ktorý je výkonným predsedom Templeton Emerging Markets Group, zdôraznil, že napriek týmto ziskom, Rusko zostáva dobrým miestom pre investície.

Súvisiace: Aké geopolitické riziko? Hedžové fondy navýšili investície v Rusku

“Ruský rubeľ je voči americkému doláru v strate, takže investori s americkými dolármi majú dobrú šancu,” .. “Ale situáciu na celom trhu nieje v poriadku. Došlo tak trochu k nepokojom, ale určite je tam veľa príležitostí.”

V priebehu roka k dnešnému dňu je dolár voči ruskému rubľu v strate 4,28 percenta. Za rovnaké obdobie, akciový index MICEX sa obchoduje o 1,6 percent nižšie.

V posledných dňoch niekoľko finančných firiem zmenilo náladu na Rusko do optimistického tónu – analytici JPMorgan zvýšili svoje investičné odporúčania na ruské akcie z “underweight” na “overweight”.

Medzitým v Iraku kde násilie pokračuje, Mobius poznamenal, že je dôležité sa samostatne pozrieť na jednotlivé regióny krajiny .

Taktiež poznamenal: “Je pravda, že Irak má problém, ale keď sa pozriete na oblasti Kurdistanu, uvidíte veľa dobrých vecí, ktorá sa tam dejú,” … “Vŕtanie ropy je jedným z najdôležitejších vecí, ktoré vytvárajú a ďalej túto ropu vedia čerpať do iných častí Turecka a ďalších krajín sveta.”

Súvisiace: Bohatí Rusi investujú mimo luxusných jácht a nehnuteľností

Dodal: “Musíte sa pozrieť znova, a to aj v rámci jednej krajiny, ako je Irak, v určitých oblastiach, kde by ste mohli nájsť veľmi vhodné sektory pre investície.”

Počas víkendu sa objavili správy, že sunnitskí vzbúrenci zaisťovali niekoľko hraničných prechodov do Sýrie a potenciálne Jordánska. Americký minister zahraničia John Kerry tento týždeň začal týždenné turné po Blízkom východe, aby sa pokúsila podporiť vytvorenie novej vlády, ktorá sa pokúsi zastaviť násilie.

“Situácie sa zlepšujú”

Vo svojom prejave na celosvetovej akcií s názvom FundForum v Monaccu Mobius povedal, keď sa pozrie na rozvíjajúce sa trhy, situácia – v porovnaní do roku 2013 – je počas tohto roka “veľmi odlišná”, kedže rozvíjajúce sa trhy dosiahli slabšie výnosy.

Ďalej poznamenal: “V posledných troch rokoch mali veľmi pestré obdobie, ale v súčasnosti tam situácia vyzerá lepšie.”

Ale nie všetci investori sú optimistickí s ohľadom na túto triedu aktív. Prieskum správcov fondov Société Générale počas minulého týždňa ukázal, že investori na rozvíjajúcich sa trhoch začínajú byť zase viac medvedí (na pokles).

Mesačný prieskum banky reálnych investorov a hedžových fondov na rozvíjajúcich sa trhoch ukázal, že 49 percent z nich je v súčasnosti s ohľadom pre blízke obdobie teraz medvedí (na pokles), a to až zo 29 percent na konci apríla, čo bol prvý mesiac, odkedy(august) bol pomer medvedích investorov v presile od tých býčich (zameraní na rast).

Súvisiace: Investori z rozvíjajúcich trhov reálne vytiahli až 12 miliárd dolárov

Mobius je však optimistický s ohľadom na Čínu a Brazíliu, keďže poznamenal, že reformný program Číny poukazuje na to, že “obrovské zmeny” sú na ceste a cieľ hospodárskeho rastu na úrovni 7 percent je dosiahnuteľný.

Podľa Mobiusa medzitým demonštrácie proti vláde v Brazílii môžu viesť k posunu smerom k väčšej trhovej a firemnej politike.

Jeho komentár prišiel potom, čo bol v minulom roku na rozvíjajúcich sa trhoch dosiahnutý výrazný výpredaj, pretože Federálny rezervný systém USA prvýkrát naznačil zúženie svojho ​​programu kvantitatívneho uvoľňovania. Táto trieda aktív bola v tomto roku tatiež už skôr zasiahnutá, ako ostré poklesy zasiahli hodnoty argentínskeho pesa, tureckej líry, juhoafrického randu a brazílskeho realu, čo spustilo paniku odpredaja na rozvíjajúcich sa trhoch.

Ale Mobius taktiež poznamenal, že je možné aby úspešne investovali do menej rozvinutých trhoch, investori potreba sa pozrieť ďalej do cudziny.

Súvisiace: MARK MOBIUS: Investujte do “frontier” trhov, než sa stanú rozvíjajúcimi sa trhmi

Nakoniec dodal: “Musia byť veľmi podrobní – a veľmi podrobní, ak sa jedná o danú spoločnosť a nielen podrobnosti danej krajiny.”

“A budú musieť začať rozšírivovať svoju pôsobnosti do iných krajín a oblastí. Tzv “frontier trhy” všeobecne prekonali aj rozvíjajúce sa trhy. Takže rozsah našej práce sa v posledných niekoľkých rokoch značne rozšíril.”

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár