Suverenny_fond_Ruska_Sme_otvoreni_cudzim_peniazom_2017

Aj cez tohtoročný pokles ruského hlavného akciového indexu MICEX o rozsahu 16 percent a výraznej volatilite cien ropy, táto krajina môže investorom ponúknuť atraktívne a stabilné výnosy v určitých odvetviach. S týmto vyjadrením prišiel vedúci predstaviteľ ruského štátneho fondu.

S odkázaním na spotrebiteľský sektor, ako jeden príklad presvedčivej investičnej oblasti pre cudzincov, Kirill Dmitriev, ktorý je generálnym riaditeľom (CEO) ruského fondu s názvom Russian Direct Investment Fund (RDIF) takisto poukázal na nedávnu výstavbu letiskovej dohody, ktorá vedela dať dohromady investorov z niekoľkých krajín Stredného východu a Číny.

Súvisiace: Obrázok ukazujúci, aké obrovské môžu byť neobjavené zásoby ropy v Arktíde

Dmitriev, na Medzinárodnom ekonomickom fóre (SPIEF) v Petrohrade poznamenal: “Infraštruktúra je veľmi stabilnou investíciou,“ … “Ruské infraštruktúrne projekty ponúkajú veľmi predvídateľnú a atraktívnu návratnosť.”

Dmitriev, ktorý strávil časť dňa na strategickom zasadnutí s prezidentom Vladimírom Putinom a investormi, ktorí v hodnote majetku držia aktíva o rozsahu okolo 11 biliónov dolárov.

“Chceme ukázať, že Rusko je pre zahraničné investície do značnej miery otvorené. Potrebujeme zahraničné investície, keďže aj naďalej chceme rásť o zaujímavé hodnoty a špičkovým investorom naozaj chceme prinášať aj veľmi pozitívne výnosy,” uviedol vedúci predstaviteľ RDIF s tým, že poľnohospodárstvo a logistika – zamerané najmä na poskytovanie spojenia medzi Áziou a Európou – predstavuje ďalšie potenciálne atraktívne odvetvie, pre zahraničných investorov (mimo ropy).

Avšak, v ruskej ekonomike je vidno nestabilitu, najmä z dôvodu vysokej závislosti na rope, čo aj naďalej spôsobuje obavy, najmä ak volatilita cien tejto komodity je aj naďalej reálna. Avšak, Dmitriev tvrdí, že sa snažia vykonať presun závislosti v rámci hospodárstva, čo prebieha a prináša výsledky – aj keď pomaly.

“Veríme, že diverzifikácia sa deje krok za krokom,”… “V Rusku vidíme významný rast v odvetviach mimo odvetvia ropy, ale je stále na čom pracovať.” Zároveň pripustil, že zatiaľ čo spoločnosti v posledných rokoch urobili značný pokrok smerom k zlepšeniu ich konkurencieschopnosti, ešte stále je treba urobiť toho viac, teda pokiaľ ide o širšie reformy na strane ponuky.

Ďalej poznamenal: “Dúfame, že niektoré kroky budú prijaté už počas tohto roka a je zároveň aj vidno, že v roku 2017 budú realizované mnohé reformy.”

Súvisiace: Bývalý bankár Kremľa: “Putin je vďaka moci najbohatším človekom sveta”

Taktiež vyjadril svoje nadšenie pre nové rozšírenie dohody o znížení produkcie ropy medzi krajinami zoskupenia OPEC a producentov mimo OPECu. Zároveň zdôraznil, že išlo o historický problém vzhľadom na to, že sa jedná o prvýkrát, kedy Rusko a Saudská Arábia na medzinárodnej scéne realizujú účinnú spoluprácu. Tento úspech spoločného ťaženia je pre jeho krajinu naozaj veľmi dôležitý.

Nakoniec dodal: “Pre ekonomiku Ruska to znamená stabilný rast,” … “V Rusku zároveň existuje predvídateľnosť investícií, pretože vhodne ustálená cena ropy znamená, že ruskej ekonomike a mnohým odvetvia hospodárstva sa bude dariť naozaj pozitívne.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, Bloomberg

Facebook komentár