Byvaly-poradca-Sovietskeho-zvazu-Je-neuvazene-hovorit-o-porazke-Ruska

Bývalý ekonomický poradca Sovietskeho zväzu poznamenal, že Rusko má „značnú palebnú silu“ a je bezohľadné hovoriť o porážke krajiny.

Jeffrey Sachs, ktorý je v súčasnosti profesorom ekonómie na Kolumbijskej univerzite, povedal, že USA zrejme veria, že môžu vojensky poraziť Rusko, a Západ podporuje Ukrajinu v rámci jej snahy o vytlačenie Ruska.

V dnešnom rozhovore na stanici CNB poznamenal: “S týmto názorom sa Ukrajina rozhodla nepokračovať v prebiehajúcich rokovaniach”, hoci rokovania koncom marca napredovali. Namiesto toho Ukrajina „zmenila tón a povedala, že aktuálne je jej cieľom poraziť Rusko“.

Súvisiace: Rusko potrebuje predávať ropu. Dochádzajú mu možnosti

Sachs ďalej uviedol: „Znamená to eskaláciu vojny, eskaláciu celosvetových nebezpečenstiev, eskaláciu ekonomických dopadov a stratenú príležitosť nájsť východisko z tohto konfliktu, ktorý sa už sformoval.“

Generálny tajomník OSN – António Guterres počas tohto týždňa povedal, že nepredpokladá, že sa v blízkej budúcnosti uskutočnia mierové rokovania s Ukrajinou.

Ukrajinské ministerstvo obrany a Biely dom okamžite nevedeli reagovať na žiadosť agentúry CNBC o vyjadrenie, ktorá bola zaslaná po úradných hodinách.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že strategická porážka Ruska je „už zrejmá“, ale Kremľu „jednoducho chýba odvaha to priznať“. Predtým poznamenal, že Ukrajina porazí ruskú inváziu.

Koncom apríla americký minister obrany – Lloyd Austin povedal, že USA chcú docieliť aby bolo Rusko „oslabené“.

Sachs zdôraznil, že Rusko vlastní silnú armádu a viac ako tisíc aktívnych jadrových hlavíc.

“Všetky tieto reči o porážke Ruska sú podľa mňa bezohľadné.”

“Obrovské nebezpečenstvo”

V tomto bode podľa Sachsa neexistuje žiadna odchýlka od „jasných vojnových cieľov USA“, a to je nebezpečná situácia.

Ďalej uviedol: “Prežil som desaťročia bezohľadnej zahraničnej politiky USA, drzosti USA a obávam sa, že sme pri tom znova,” … ″ Toto nie je tolerovanie ruskej invázie.”

“Verím, že nebezpečenstvá sú veľmi vysoké a že čelíme rozsiahlej naivite a Ukrajina sa do toho tiež zapojila.”

Podľa profesora by mohlo dôjsť k mnohým deštrukciám, stratám na životoch a „obrovskému nebezpečenstvu pre celý svet“, a to aj vo forme ekonomických presahov.

Dodal, že očakávaná snaha Fínska ohľadom vstupu do NATO sťažuje dosiahnutie dohodnutého výsledku a privádza NATO a Rusko „na ostrie noža“.

Nie každý však súhlasí.

Michal Baranowski z think-tanku zameraného na verejnú politiku – German Marshall Fund uviedol, že potenciálne rozšírenie NATO do severských krajín znižuje možnosť konfliktu s Ruskom.

Súvisiace: Rusko denne stojí vojna na Ukrajine odhadovaných $900 mil.

Podľa jeho vyjadrení: “Namiesto toho, ak krajiny ako Fínsko a Švédsko nie sú súčasťou aliancie, je pravdepodobnejšie, že Rusko bude s nimi vytvárať ďalšie konfrontáciu.“

Baranowski ďalej uviedol: „Privedením Švédska a Fínska do NATO sú naše spojenectvá bezpečnejšie a vojenská konfrontácia s Ruskom je menej pravdepodobná, aj keď je jasné, že Rusku sa to, samozrejme, páčiť nebude.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár