Naklady_na_vychovu_dietata_233610_rok_2015

Ak uvažujete o založení rodiny, mohli by Vás prekvapiť s tým spojené náklady, keďže výchova dieťaťa môže dosiahnuť takmer štvrť milióna amerických dolárov.

Manželský pár (stredného príjmu) s dvoma deťmi, by podľa novej správy vydanej Americkým ministerstvom, na výchovu dieťaťa, narodeného v roku 2015 mali minúť až 233 610 dolárov. A toto číslo sa vzťahuje len na náklady od narodenia do veku 17 rokov a vôbec nezahŕňa vysokoškolské náklady.

Rodiny môžu očakávať, že v priemere na výchovu ročne minú od 12 350 po takmer 14 000 dolárov.

Bývanie pre rodiny so strednými príjmami predstavuje najväčšie náklady, pričom sa v priemere jedná až o 29% z celkových nákladov na výchovu dieťaťa, čo je väčšinou poháňané nákladmi na ďalšiu izbu.

Jedlo je druhou najväčšou položkou rozpočtu.

Ďalším veľkým nákladom je starostlivosť o dieťa, ktoré podľa vlády, rodičov v priemere na jedno dieťa stojí až 37 378 dolárov.

Dokonca aj cez nekonečný cyklus plienok, deti majú tendenciu byť menej nákladné, v období svojich mladších rokoch. Zatiaľ čo výdavky na starostlivosť o deti a vzdelávanie sú vyššie u detí mladších ako šesť rokov, avšak tieto výdavky sa často rozptýlia, keďže deti s pribúdajúcim vekom vstúpia do škôl na plný úväzok. Doprava, potraviny, zdravotná starostlivosť a náklady na oblečenie sa s rastúcim vekom navyšujú.

Napríklad rodičia tínedžrov môžu očakávať, že budú musieť vynakladať najväčší podiel na stravu. Priemerné ročné náklady na stravu pre 15 až 17-ročný dieťa, v roku 2015 dosiahli úroveň 2790 dolárov, čo predstavuje o 22% viac, než náklady na potraviny pre dieťa vo veku medzi 6 až 8 rokov.

Prepravné náklady môžu rodinný rozpočet taktiež zaťažiť, ale od roku 2014 do roku 2015 poklesli o 7%, vďaka nižším cenám pohonných látok.

Ceny sa líšia podľa úrovne príjmov rodín a umiestnenia. Odhaduje sa, že rodiny s nižšími príjmami v priemere minú okolo 174 690 dolárov, zatiaľ čo domácnosti s vysokými príjmami v priebehu rokov zaplatia okolo 372 210 dolárov.

Naklady_na_vychovu_dietata_233610_rok_2015_graf

Podľa krajov, rodiny v mestách na severovýchode čelí najvyšším nákladom na výchovu, s priemerom na úrovni 253 770 dolárov, za ktorým nasledujú mestá západu, v hodnote 235 140 dolárov. Tí, ktorí žijú vo vidieckych oblastiach, v celej krajine zaplatia najmenej – v priemere 193 020 dolárov.

Rodičia v mestských oblastiach na severovýchode taktiež míňajú najviac na bývanie, starostlivosť o deti a vzdelávanie.

Súrodenci môže určitý tlak na rozpočet znížiť. Domácnosti manželstiev, ktoré mali tri alebo viac detí, mali na jedno dieťa nižšie výdavky o 24%, ako u tých s dvoma deťmi.

Mark Lino, ktorý je autorom správy a ekonóm pre Ministerstvo USA, v tlačovej správe poznamenal: “Existujú významné úspory z rozsahu, pokiaľ ide o ďalšie deti,” … “Ak sa rodiny rozširuje, deti môžu zdieľať izbu, môžu byť opäť použité oblečenie a hračky a jedlo je možné zakúpiť vo väčších, úspornejších baleniach.”

Dobrou správou je, že rast nákladov pre rodičov mierne spomalil. Náklady v roku 2015 medziročne vzrástli o 3%, čo je menej ako priemerný rast od roku 2960, ktorý je na úrovni 4,3%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, Christian Science Monitor

Facebook komentár