Tipy pre rodičov

Želali ste si niekedy, aby vás ešte ako dieťa niekto naučil viac o peniazoch? Smutnou realitou však je, že mnoho študentov ukončí univerzitu s titulom, no neschopní správne narábať s vlastnými peniazmi. Tu sú nejaké tipy ako vzdelávať vaše deti o peniazoch, aby mohli lepšie zvládnuť ich financie v budúcnosti:

Je dôležité rozprávať sa na tému peniaze

Dianne Caliman, kreatívna riaditeľka oceneného animovaného televízneho seriálu The Centsables, vysielaného na sieti Fox Business, je presvedčená, že kľúčovou vecou je hovoriť s deťmi, pokiaľ ide o finančné záležitosti. Navrhuje, aby aj vaše deti boli zapojené do aktivít rodinného manažmentu peňazí ako napríklad jednoduché sledovanie bločkov a počítanie nákladov pre domácnosť. Poukazuje na to, že tieto aktivity predstavujú míľniky dôležité pre ďalšiu diskusiu. Caliman vysvetľuje, že ukazovaním príkladov z reálneho života, podporujeme porozumenie a zmysluplné vzťahy detí k hospodáreniu s peniazmi. “Ukážte deťom svoje účty a vysvetlite prečo už uskutočnené nákupy musíte splácať až teraz,” hovorí.

Súvisiace: 10 kľúčových znakov ľudí, ktorí žijú bez dlhov

Caliman tiež pripomína rodičom, aby boli vzormi a kládli si nasledovné otázky: Aké signály vysielame pre svoje deti? Žijeme za hranicou našich finančných možností? Nekupujeme zbytočné veci? Robíte si vy alebo váš partner starosti s peniazmi alebo sa o ne hádate? Taktiež radí sledovať vlastné finančné návyky a ak je to nutné, vykonať zmeny. “Keď cvičíte dobré finančné rozhodnutia, automaticky tak učíte svoje deti správnym príkladom. Je to situácia, kde sú víťazmi všetci,” dodáva.

Navrhnite vreckové založené na rozpočte

Bill Dwight, zakladateľ webu FamZoo.com, navrhuje dávať deťom vreckové, ktoré je založené na veľmi jednoduchom rozpočte. “Urobte si zoznam typických vecí, ktoré očakávate, že si ich vaše deti kúpia pre seba v určitom čase a zároveň premyslite koľko by ste očakávali, že budú šetriť a míňať. Vypočítajte sumu vreckového tak, aby zodpovedala týmto očakávaniam,” hovorí. Dwight dodáva, že ako vaše deti dospievajú, môžete rozšíriť rozpočet, aby pokryl viac oblastí výdavkov ako napríklad oblečenie. Tento prístup nám pomáha vytvoriť z vreckového učebný nástroj pre osobné financie namiesto určitého nároku na odmenu.

Súvisiace: 8 najhorších finančných chýb, ktoré robia novomanželia

Praktizujte splácanie pôžičiek ešte pred vysokou školou dieťaťa

Jedným zo spôsobov, ako získať prax pri splácaní úveru je požičiavať svojim deťom peniaze. Dwight navrhuje učiť vaše deti, ako zvládnuť splátky zriadením  rodičmi financovaného úveru pre veľké položky ako notebook alebo smartfón.” Časť ich vreckového alebo výplaty pôjde pravidelne priamo na splácanie úveru. Tým, že dieťa realizuje pravidelné platby po dlhšiu dobu,  bude nielen počítať s nákladmi na drahé položky, ale si ich aj vážiť a starať sa o ne. “

Učte ich aj ťažšie veci

Nikto nikdy nepovedal, že je jednoduché učiť deti o peniazoch. Je potrebné vynaložiť určitú námahu, aby sa deti stotožnili s myšlienkou. Rod Griffin, riaditeľ verejného vzdelávania pre Experian to vie z vlastnej skúsenosti, keďže dostáva zabrať od svojej vnučky rozprávajúc sa na túto tému.  Ona je tá, ktorá musí “zaplatiť” za svoje školské knihy a “nájomné” za stôl, kde sedí v základnej škole. Predstiera, že disponuje peniazmi, ktoré zarába prostredníctvom rôznych aktivít, výkonu v škole a dobrého správania. Čo si našetrí, môže použiť na “kúpu” odmeny. Niekedy ju to trochu rozčuľuje, ale učí sa zodpovednosti, zatiaľ čo sa neformálne učí narábať s osobnými financiami.

Griffin poukazuje na to, že mnoho rodičov si netrúfa učiť svoje deti o peniazoch najmä tie vyspelejšie a nevedia, čo majú robiť. Vysvetľuje, že existuje veľa možností na internete, ktoré môžu pomôcť. Griffin odporúča navštíviť napríklad web Moonjar.com pre mladšie deti, ktorý vysvetľuje základy sporenia, výdavkov a nákladov. LifeSmarts.org je zameraný na staršie deti a ponúka bezplatné lekcie on-line prostredníctvom videí a ďalších nástrojov.

Súvisiace: Ako vaše výdavky riadia váš život

Griffin tiež navrhuje ukazovať deťom, navštevujúcim stredné a vysoké školy, aktuálnu úverovú správu. Pre pochopenie rôznych častí a ich významu je vzor k dispozícii na internetových stránkach Experian. Takto môžu sledovať, aký dopad majú ich finančné rozhodnutia a tiež ich úverovú históriu ako potenciálnych veriteľov. Môžu vidieť, ako je kontrolované a trvalo zaznamenávané ich finančné konanie ako platenie účtov včas alebo oneskorene.

Od určitého času každý musí spravovať svoje vlastné financie. Čím viac informácií a praxe dieťa dostane, tým lepšie bude vybavené v budúcnosti, keď bude robiť finančné rozhodnutia na vlastnú päsť. Zvážte lekcie primerané ich veku s tým ako rastú, ktoré im pomôžu rozvíjať zručnosti, potrebné k úspešnému zvládnutiu svojich peňazí.

Preklad: Tomáš Kolenčík

Zdroj: MSN Money

Facebook komentár