V nedávnej téme stránky Quora “Aké sú spôsoby pripravenia detí na to, že budú milionári” Charles Tips odpovedal nasledujúcou odpoveďou. Charles je bývalý podnikateľ žijúci s tromi deťmi v Flower Mound v Texase.

Raz som mal VC (Venture capital – peniaze poskytované investormi pre malé a stredné firmy vnímané ako dlhodobý rastový potenciál…pozn. prekladateľa) kde som prišiel s viac oprávnenými miliardovými konceptami ako niekto kedy poznal. Mám priateľov, ktorí sa stali z nuly milionármi.

Cítim sa byť kvalifikovaný dať ti stručnú radu. Moja odpoveď predpokladá, že chceš vedieť ako na to, kreativitu a hodnotné systémy, ktoré si chceš osvojiť. Plus týmto smerom som vychoval troch synov.

Súvisiace: Najväčšie tajomstvá šetrných miliardárov

Buďte si vedomí celým radom možností života. Povedal som svojím synom na odľahlej pláži v severozápadnej Austrálii, kde je vynikajúca klíma, môžete si vytiahnúť dva homáre naraz z príboja. Postaviť si chatrč z trávy. Nájsť si dobrú ženu. Ste pripravení.

Na druhom konci. Ako ten chlap budoval lásku k tvorbe hudobných nástrojov k 100 miliónovému obchodu ? Vezmite si tajomstvo z krokov, ktoré prijme. Svet oplýva možnosťami viesť život aký chcete, ale budete musieť všetko pre nich demistifikovať, demistifikovať, demistifikovať (robiť z niečoho jasnú a ľahko pochopiteľnú vec…pozn. prekladateľa) aby boli schopní vedieť ako podniky fungujú.

Neposielajte ich na verejné školy ani na prípravné školy, tie sú len verejné školy na “steroidoch” . Ak chcete konvenčné myslenie dajte im konvenčné vzdelanie. Náš najstarší začal profesionálne pracovať ako 12 ročný. Preskočil strednú školu rovno do práce. Pracoval v korporátnej spoločnosti v San Francisku, Media Gulch. Urobil aspoň jeden projekt ročne s cestujúcimi filmármi.

Precestoval Mayu, niekoľko mesiacov napomáhal žene pri písaní knihy, žil v máyskych rodinách a spytoval sa detí v španielčine na ich dôveru ohľadne odlišných rastlín, zvierat a Quiche (Yucatec alebo Mum) názov pre ne. Strávil dve zimy v Luzern vedením ponoru mapovaním vrakov lodí v jazere. Natočil dokumentárny film na Kube (Nebol to bohatý otec, ktorý mu kupoval príležitosti – na ňu si zarobil sám.)

Súvisiace: Zoznámte sa s 35-ročným finančníkom, ktorý predal najdrahšiu životnú poistku na svete

Učte milovať prácu. Potom čo zbohatnete môžete si zaplatiť niektoré z pobreží. Za zbohatnutie berte prácu. Budú potrebovať vyniknúť vo fyzickej práci a mať výdrž. Budú potrebovať vyniknúť najmä na duševnú prácu a byť flexibilní a húževnatí.

Učte mať rád ľudí. Jediný spôsob ako zbohatnúť je slúžiť potrebám iných. Musíte mať spriaznenie k iným. Moja domácnosť bola slávna pre všetkých, kto prišiel zhromaždení v koryte. Ľudia, ktorých som stretol uviazli na letisku. Japonské domáce dievčatá, au-pair. Miestny ľudia bez domova prosiaci o sprchu a jedlo. Čínski fyzici a eritrejskí partizáni jedli s nami. Priatelia našich synov boli vítaní kedykoľvek bez ohlásenia. Uistite sa, že pochopili, že niesú nižšie ani vyžšie ako ktokoľvek iný.

Učte veľkorysosti. Tí, ktorí veľa dostanú musia byť schopní veľa dať. Môj prostredný syn (11 alebo tak v tej dobe) a ja sme prechádzali cez Embarcadero (nábrežie v San Francisku…pozn. prekladateľa) z mojej práce pozrieť San Franciský prístav. Bol tam jediný muž asi okolo 40 rokov a roztrhnutou švou na jednej nohe jeho nohavíc. Hral s lyžičkami a hral veľmi dobre. Dali sme sa do rečí. Zrovna ho prepustili zo San Quentinovskej väznice. Povedal som mu: čas na oslavu.
Vzali sme ho do mojej kancelárie osprchovať ho, von kúpiť niejaké oblečenie a dal som mu peniaze na izbu v hoteli. Cestou domov som poukázal na to, že peniaze, ktoré sme mužovi dali nebolo nič v porovnaní s časom, ktorý sme mu venovali. Jediným bohatstvom, ktoré máte je čas, a keď budete mať možnosť využiť svoj čas aj pre ostatných tak to urobte, a urobte to poriadne. Dávať peniaze bez času môže byť spôsob ako si vytvoriť odstup.

Súvisiace: 9 spôsobov ako sa stať milionárom

Učte duševnej spojitosti. Tu padá tieň. Racionálni ľudia sa nestali podnikateľmi. Ako bojoví strážnici, jeden neustále robí dôležité rozhodnutia na čiastočných informáciách. Jeden musí podnikať kroky bez toho aby tam bolo vidieť niekoho pomoc. Jeden musí pocítiť zlyhanie a znova a znova byť tým inšpirovaný. Jeden musí byť vyzbrojený rozumným jednaním aj cez pochybnosti a záporné stanovisko.  

Každý úspech nováčika v biznise znamená “zapotiť sa ako vôl“ čo núti týchto ľudí reagovať aj škaredými spôsobmi. Tváre, ktoré vídate každý deň sú teraz závislé na vašom zárobku.  Detskí onkológovia sa musia veľmi ťažko vysporiadávať s utrpením druhých, podnikatelia musia byť nadľudskí pri vysporiadávaní sa s tragédiami, za ktoré si môžu samí aktéri. Trik je, že nemôžete učiť o duševnej spojitosti ak ste nežili sám. Ak ste nežili sám tak sa učte od niekoho kto sám bol.

Klamať, podvádzať a kradnúť. Bol som šokovaný na pohrebe svojej matky, keď brat kategoricky vyhlásil, že by prežil ťažké časy keby predpokladal, že každý by bol taký užasný ako ona. Svet je plný hlupákov a podvodníkov a vaše deti budú potrebovať na to radar, tiež budú potrebovať trpieť dôsledkami tak aby si vytvorili arzenál techník pre nakladanie s nimi. Musia byť úžasní sudcovia charakteru. Nemôžes učiť dobrý charakter izolovaním od zlého. Neexistuje tu žiaden uspokojivý príklad: povedzme, že aprílové žartíky boli v našom dome vítané, a nielen raz ročne.

Súvisiace: 8 spôsobov, ako môže vaša výchova ovplyvniť vaše finančné návyky

Urob z nich dospievajúcich “grázlov”. Vysoká korelácia s úspešnými podnikateľmi je nenaplnenie dospievajúcich rokov. Tí, ktorí sú vyvinutí v 18 rokoch zostanú pohodlne vo vývine. To je ďalší dôvod držať sa mimo školy. Ďalšia vysoká korelácia je funkcia služieb. Podnikatelia sú veľmi zameraní na výsledky bez trpezlivosti s tími čo sa procesne orientujú ako učitelia. Hovoril som s investormi, ktorí priznali, že sú trochu sklamaní v prípade, že niesú vidieť výsledky u generálnych riaditeľoch pri vysokoškolských predpisoch.

Učte matematickej gramotnosti. Každý kto nevie počítať za behu bude mať ťažké časy ako podnikateľ a predkladateľ ponúk dokopy. Školy toto neučia, je to špeciálne dlhotrvajúce úsilie.

Žiadne tolerancie. Žiadne pracovné miesta pre “Joe”Nikto nezbohatol pracovaním na existenciu. Vymieňanie svojho času za peniaze je vopred prehraná hra. Tolerancie len učia deti k postrádaniu nápaditostí – rovnako aj pre teenegerské práce. Moja žena a ja sme podstupovali finančné riziko pre naše deti. Mohli požiadať o akékoľvek množstvo peňazí. Ale aký je plán? Aký je váš cieľ ? Aké sú alternatívy ? atď. Naučili sa rozpoznať príležitosti a zvažovať ich.  (Pridané: Ak sa chystáte pomôcť im k získaniu práce – urobte to v odbyte. Nebudú mať ďaleko k sile presvedčeniu, a to je ďalšia vec, ktorú sa nenaučia v škole.)

Získajte “grubstake” (podiel na zisku výmenou za materiál…pozn. prekladateľa). Našťastie moje deti chodili do školy s deťmi prisťahovaleckého páru, ktorý nechal deti s príbuznými 2 letá, kým oni žili v stane na Alijaške a plechovkovali lososa. Každý z nich zarobil 80 000 dolárov každé leto, a po dvoch rokoch mali tretinu milióna s ktorou odštartovali svet. Našli niejakých vedcov s jasnou myšlienkou, naštartovali firmu, dostali podporu a sú miliardári. Žiaden grubstake, žiadni miliardári. Nemôžete byť kapitalistický bez kapitálu a ochotne všetko ohroziť.

Významná osobnosť. Konečne, najviac podstatná vec čím musia byť je významná osobnosť. Žiadna podpora neprichádza k tým, ktorí neoplývajú evidentným charakterom. Zistil som, že najlepší spôsob ako doladiť morálku je nechať to úplne na nich. Zakaždým keď sa vyžaduje morálne rozhodnutie hovorím : “Hľadaj svoje srdce synu”. Musíme budovať svoj život okolo toho, čo je pre nás dôležité. Jediný spôsob ako vám možem pomôcť je povedať vám ako som to niekedy “posral”. Ale skorej sa naučíte dostať sa do kontaktu so svojimi vlasnými pocitmi čo je správne, čo je zlé, čo je lepšie.

Existuje len jediná cesta k získaniu osobnosti: Využiť príležitosti. Zmyslom toho čo som uviedol vyžšie je vybaviť svoje deti nástrojmi na mieste a nadviazať na príležitosť, aby pridal cennosť pre celý svet.

Ako budete vedieť, že ste na správnej ceste ? Drvivá väčšina ľudí, ktorých stretnete, nereaguje. Jeden z 10 alebo 12 má skalárnu energiu – oživiť udalosť. Jeden z 1000 má riadiacu energiu – schopnosť smerovať úsilie k účelu a vytiahnúť ostatných z ich brázdy.

Súvisiace: 19 zásad, ktoré Vám milionár od vedľa nepovie

Jediný spôsob aby človek začal byť riadiacou silou je nájsť a prijať svoju vášeň, čo môže byť trohu nepredvídateľné. Napríklad náš najmladší je už dlho terčom našich rodinných vtipov o jeho neschopnosti rozprávať príbeh. Čo bolo jeho vášňou sa ukázalo. Ukázalo sa, že jeho hlava bola príliš plná detailov pre každý príbeh. Po tom čo sa naučil animovať, jeho príbehy boli neuveriteľné.

Mali by ste dostať záblesky tohto talentu k sledovaniu cieľa s vášňou po celú dobu, ale nenechajte to dorásť do dospelého veku. Je to taká zvlášnosť, že školy vôbec niesú vybavené tak aby ju učili. Dokonca aj tie najlepšie programy MBA vás naučia ako pracovať pre toho chlapa, skôr ako byť ten chlap. Takže ak ho môžete vytiahnúť obohatíte tým nielen svoje deti, ale obohatíte aj svet.

Preložila: Monika Vreteničková

Zdroj: Quora

Facebook komentár