Dobre si rozmyslite, či si kúpite topánky online.

Podľa novej správy Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, oblasť “napodobenín” a falšovaného tovaru po celom svete sa navýšila k hodnote až 461 miliárd amerických dolárov.

Falzifikáty (napodobeniny) v roku 2013 tvorili až 2,5% svetového obchodu, z odhadovaných 1,9% v roku 2008. To je ekvivalent podobný k veľkosti rakúskej ekonomiky.

Súvisiace: Deväť najfalšovanejších produktov v Amerike

Globálne údaje o tovare skonfiškovaného tovaru colnými orgánmi zistili, že medzi najviac falšované značky patria spoločnosti ako Rolex, Nike, Ray Ban a Louis Vuitton.

Podľa správy, ktorá bola vytvorená v spolupráci s Úradom priemyselného vlastníctva v Európskej únii: “Obuv sa stala najviac falšovaným produktom, nasledovaný oblečením, koženými výrobkami a technologickými zariadeniami.”

Táto správa zistila, že Čína je top miestom, kde sú najviac falšované a vyrábané tovary. Dovoz “falzifikátov” do Európskej únie predstavoval 5% z celkového dovozu.

Nákup falošnej kabelky alebo stiahnutie filmu sa môže zdať z počiatku neškodným, ale správa varuje, že to predstavuje “významnú ekonomickú hrozbu, ktorá podkopáva inovácie a brzdí hospodársky rast.”

Súvisiace: Alibaba bojuje s falzifikátmi, zakazuje 90 miliónov položiek

V konečnom dôsledku to poškodzuje podniky, ktoré vytvárajú originálne výrobky, čím prichádza k tzv. zrieďovaniu ich značky a má vplyv na hodnotu ich duševného vlastníctva, patenty a ochranné známky.

Ďalej predaj falšovaných liekov a detských hračiek môže viesť k ohrozeniu zdravia a bezpečnosti.

Zdroj: OECD

Facebook komentár